: : :

Medverkande i utredning : Eva Kovar

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Eva Kovar

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Kovar medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om aktiva åtgärder mot diskriminering (A 2012:02) [ Avslutad 2014 ]

Utredningen om aktiva åtgärder mot diskriminering (A 2012:02)


Beteckning : A 2012:02
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2015-04-13
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:80, dir. 2013:36, dir. 2013:86 och dir. 2014:24
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lilja Hansson, Cathrine, fr.o.m. 2012-10-23 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Berg, Amelie, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Brunell, Elin, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Hammarstedt, Christina, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Iregren, Anders, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Lilly Gyberg, Johan, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Mansnérus, Annika, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Nesi, Luca, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Sandkull, Karin, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2013-06-02
Expert : Sjöstrand, Aleksandra, fr.o.m. 2013-01-29 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Soerensson, Johan, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Edström, Josefin, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Hagström, Ulrika, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Jonson, Claes-Mikael, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2013-11-11
Jonsson, Sherlot, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Kovar, Eva, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Rehnström, Sofie, fr.o.m. 2013-11-12 t.o.m. 2014-06-15
Ulveson, Anna, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Sekreterare : Fredin, Christina, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Tollgerdt, Sofia, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2014-06-30

Rapporter

SOU 2014:41Nya regler om aktiva åtgärder mot diskriminering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:41 Nya regler om aktiva åtgärder mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om effektivare sanktioner på arbetsmiljö- och arbetstidsområdet (A 2010:01) [ Avslutad 2011 ] [ Ledamot ]

Utredningen om effektivare sanktioner på arbetsmiljö- och arbetstidsområdet (A 2010:01)


Beteckning : A 2010:01
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2012-03-06
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-03-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:20 och dir. 2011:21
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Virdesten, Per, fr.o.m. 2010-03-11 t.o.m. 2011-07-01
Expert : von Ehrenheim, Lars, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Expert : Krantz, Andreas, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Expert : Larsson, Mattias, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Expert : Lundquist, Håkan, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2010-11-30
Expert : Perlman, Rolf, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Ledamot : Engblom, Samuel, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Fogelberg, Anders, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Ledamot : Fromm, Jana, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-07-01
Ledamot : Gellerstedt, Sten, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Ledamot : Karlström, Karin, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Ledamot : Kovar, Eva, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Ledamot : Kristensson, Ragnar, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Ledamot : Sundqvist, Gunnar, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Ledamot : Wrisemo, Kerstin, fr.o.m. 2010-05-25 t.o.m. 2011-07-01
Sekreterare : von Ehrenheim, Lars, fr.o.m. 2011-04-11 t.o.m. 2011-05-31
Sekreterare : Öhman, Tyri, fr.o.m. 2010-06-21 t.o.m. 2011-07-14

Rapporter

SOU 2011:57En bättre arbetsmiljö genom effektivare sanktioner
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:57 En bättre arbetsmiljö genom effektivare sanktioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter (IJ 2008:05) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]

Utredningen om aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter (IJ 2008:05)


Beteckning : IJ 2008:05
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2013-01-16
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:130
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Morhed, Anne-Marie, fr.o.m. 2008-10-30 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Arrhenius, Lars, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Beckman, Niklas, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-02-16
Expert : Christensen, Peter Tai, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Fjellman Lundqvist, Maria, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-09-07
Expert : Granat, Klara, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Holmquist, Dan, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Kovar, Eva, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Krook, Åsa, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Landolf Hjort, Cecilia, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-09-07
Expert : Lindberg, Lars, fr.o.m. 2009-09-08 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Magnusson, Sofia, fr.o.m. 2009-09-08 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Nygren, Ellen, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-02-16
Expert : Rehnström, Sofie, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Ulveson, Anna, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Waldén, Mikael, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Sekreterare : Agdalen, Tomas, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2010-02-12

Rapporter

SOU 2010:7Aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter – ett systematiskt målinriktat arbete på tre samhällsområden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om marknadsorienterade styrmedel på arbetsmiljöområdet (A 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]

Utredningen om marknadsorienterade styrmedel på arbetsmiljöområdet(A 2008:03)


Beteckning : A 2008:03
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-12
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-11-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:129 och dir. 2009:87
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Remaeus, Bertil, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2009-12-14
Expert : Carter, Ned, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-12-14
Expert : Callermo, Boel, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-03-31
Expert : von Ehrenheim, Lars, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Expert : Martin, Charlotte, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Expert : Mild, Mari, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Expert : Nilsson, Bernt, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Expert : Pedersen, Magnus, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Ledamot : Bergström, Sven, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Ledamot : de Melenne Werner, Linda, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Ledamot : Karlström, Karin, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Ledamot : Kovar, Eva, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Ledamot : Sjöholm, Börje, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Ledamot : Sundqvist, Gunnar, fr.o.m. 2009-01-02 t.o.m. 2009-12-14
Ledamot : Wrisemo, Kerstin, fr.o.m. 2009-01-13 t.o.m. 2009-12-14
Sekreterare : Ahnström, Lennart, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-12-14
Sekreterare : Barrefelt, Bo, fr.o.m. 2008-11-06 t.o.m. 2009-12-31

Rapporter

SOU 2009:40En ny modell för arbetsmiljötillsyn
SOU 2009:97Marknadsorienterade styrmedel på arbetsmiljöområdet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:40 En ny modell för arbetsmiljötillsyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:97 Marknadsorienterade styrmedel på arbetsmiljöområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2004:11) Översyn av vissa delar av arbetsmiljölagen [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]

Utredningen (N 2004:11) Översyn av vissa delar av arbetsmiljölagen


Beteckning : N 2004:11
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-10
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:91, dir. 2005:114 och dir. 2006:121
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Dirke, Lars, fr.o.m. 2004-09-01
Expert : Bergene, Anette, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Bruun, Niklas, fr.o.m. 2006-03-29
Expert : von Ehrenheim, Lars, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Eriksson, Kurt, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Krantz Köhler, Barbro, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Nilsson, Bernt, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Novák, Catharina, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2006-03-28
Expert : Wiman, Margareta t.o.m. 2006-09-20
Ledamot : Berggren, Karin, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-11-10
Ledamot : Björck, Tomas, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Gellerstedt, Sten, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Hagberg Forss, Maria, fr.o.m. 2005-11-11
Ledamot : Hildingsson, Kersin, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Jannerfeldt, Eric, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-05-18
Ledamot : Johansson, Bengt, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Kovar, Eva, fr.o.m. 2005-05-19
Ledamot : Lycke, Alicia, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Westerman, Henrik, fr.o.m. 2006-11-16
Sekreterare : Lewin, Elisabeth, fr.o.m. 2004-10-18
Sekreterare : Stenbeck Gustavson, Ulrika, fr.o.m. 2004-08-23

Rapporter

SOU 2006:44Bättre arbetsmiljöregler I
Samverkan, utbildning, avtal m.m. – delbetänkande
SOU 2007:43Bättre arbetsmiljöregler II. Skyddsombud, beställaransvar, byggarbetsplatser m.m. – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp för EU-frågor inom utbildningsområdet (U 1996:G) [ Ledamot ]
Arbetsgrupp för EU-frågor inom utbildningsområdet (U 1996:G)
Departement : Utbildningsdepartementet
Medverkande :
Ordförande : Anders Johnson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-20
Ordförande : Kerstin Thoursie, utbildningsdepartemenet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Bengt Andersson, Riksförbundet Hem och skola, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Eva-Lena Arefäll, Svenska Kommunförbundet
Ledamot : Anita Bergenstråhle-Lind, Utrikesdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Sören Berggren, SAF, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Mona Bergman, Statens skolverk, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Simon Bergwall, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Jens Christian Berlin, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Staffan Bolin, Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Maud Carlsson, Arbetsmarknadsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Anna Clemensson-Lindell, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Eva-Maria Danvid, TCO, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Bobby Deogan, Centrala Studiestödsnämnden, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Charlotta Eiborn, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Kenneth Eklundh, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Staffan Eklind, Inrikesdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Christer Eriksson, Socialdepartementet, fr.o.m. 1998-05-19 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Ulla Ericsson, SAF, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Ingar Gadd, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1998-08-18
Ledamot : Johanna Grinde, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Elin Gunnarsson, Landstingsförbundet, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Hans-Olof Hagén, Institutet för tillväxtpolitiska studier, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Lars Hallenberg, Lärarnas Riksförbund, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Lise-Lott Hansson, LO, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Jacob Henriksson, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, utredare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Suzanne Håkansson, Närings- och handelsdepartementet, fr.o.m. 1997-09-01
Ledamot : Jenny Jederlund, RIksförbundet Hem och Skola, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Maisoun Jobali, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Elisabeth Juttila, Riksförbundet Hem och Skola, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Eva Kovar, jur.kand., fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Ann-Christin Krekula, ordförande, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Torsten Kälvemark, Högskoleverket, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Elin Landell, Närings- och teknikutvecklingsverket, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Folke K. Larsson, Högskoleverket, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Gudmund Larsson, LO, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Stefan Larsson, utbildningsdirektör, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Susanne Lundberg Elmgren, Landsorganisationen i Sverige, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Jimmy Mannung, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Kerstin Matsson, Statens skolverk, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Lisbet Mellgren, utredare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Camilla Modéer, Sveriges Industriförbund, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Lena Moritz, Närings- och handelsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, Folkbildningsrådet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Johanna Möllberg, Socialdepartementet, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Anne-Cerise Nilsson, UD, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Annette Nylund, Institutet för tillväxtpolitiska studier, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Ola Román, Högskoleverket, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Sven Sahlin, utredningschef, fr.o.m. 1996-11-21 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Kate Sévon, Nationellt Centrum för flexibielt lärande, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Boo Sjögren, Svenska EU-programkontoret, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Catharina Stenborg, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 1997-09-01
Ledamot : Karl-Henrik Ström, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1998-08-19 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Björn Sundström, avdelningschef, fr.o.m. 1996-11-21 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Levi Svenningsson, Arbetsmarknadsstyrelsen, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Astrid Utterström, Kulturdepartementet, fr.o.m. 1999-09-23
Ledamot : Sven-Erik Wallin, Kommittén för kvalificerad yrkesutbildning, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Marianne Wedin, Svenska kommunförbundet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Lena Wirkkala, Näringsdepartementet, fr.o.m. 1999-09-23
Ledamot : Ulf Öhlund, Högskoleverket, fr.o.m. 2001-11-15
Ledamot : Per-Olof Ångman, Socialdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1998-05-18
Ledamot : Kim Lundgren
Ledamot : Margareta Nygren
Ledamot : Suss Forssman
Ledamot : Marianne Svanheim
Ledamot : Charlotta Wickman
Ledamot : Leif Lindberg
Ledamot : Gunnel Dreborg
Ledamot : Anders Johansson
Ledamot : Lennart Pettersson
Ledamot : Marianne Hildebrand
Ledamot : Lasse Magnusson
Ledamot : Christina Hasselberg, t.o.m. 1998-03-02
Ledamot : Bertil Bucht, fr.o.m. 1998-03-03
Ledamot : Robert Schütze
Ledamot : Mats Söderberg
Ledamot : Kerstin Ödman, t.o.m. 1998-05-18
Ledamot : Bobby Deogan, enhetschef, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Bengt Lidal, fr.o.m. 1998-05-19
Ersättare : Lars Blomgren, fr.o.m. 2001-01-01
Ersättare : Suss Forssman-Thullberg, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Kjell Hedwall, fr.o.m. 2001-01-01
Ersättare : Bengt Lidal, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Lennart Pettersson, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Marianne Hildebrand, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Bobby Deogan, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Robert Schütze, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Ulf Öhlund, fr.o.m. 2001-01-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

ILO-kommittén (A 1976:A) [ Ersättare ]
ILO-kommittén (A 1976:A)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Lokal : Näringsdepartementet, 103 33 Stockholm
Medverkande :
Ordförande : Lise Bergh, statssekreterare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-27
Ordförande : Jan Grönlund, statssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-12-31
Ordförande : Anna Ekström, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ordförande : Stefan Hult, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2017-12-31
Ordförande : Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ordförande : Peter Strömberg, planeringschef, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2013-07-31
Ordförande : Anders Teljebäck, statssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-10-25
Ordförande : Eva Uddén Sonnegård, statssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-05-09
Vice ordförande : Lars Dirke, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Vice ordförande : Stefan Hult, departementsråd, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2013-07-31
Vice ordförande : Bengt Lidal, departementsråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Vice ordförande : Cathrine Lilja Hansson, rättschef, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Vice ordförande : Catharina Nordlander, departementsråd, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2017-12-31
Vice ordförande : Karin Renman, rättschef, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-05-09
Ledamot : Niklas Beckman, jur.kand., fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Lars Bengtsson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Amelie Berg, fr.o.m. 2015-05-13 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Lise Bergh, statssekreterare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-27
Ledamot : Kent Brorsson, Svenskt Näringsliv
Ledamot : Elisabet Delang, byrådirektör, Arbetsmiljöverket, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Lars Dirke, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Elise-Marie Donovan, jurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Elise-Marie Donovan, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Ulf Edström, internationell sekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anna Ekström, statssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Oskar Ernerot, ombudsman/internationell sekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Per Ewaldsson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Jeanette Grenfors, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Jan Grönlund, statssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Markus Gustafsson, bitr. direktör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Stefan Hult, planeringschef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Anders Jonsson, ombudsman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Tommy Larsson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Cathrine Lilja Hansson, rättschef, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Birgitta Laurent, jur.kand., fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Eva Kovar, jur.kand., fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Barbro Köhler Krantz, senior analytiker, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Catharina Nordlander, departementsråd, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Ulf Nordström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Gert Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Ellen Nygren, LO, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Ellen Nygren, LO, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Bengt Lidal, departementsråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Eva Kovar, jur.kand., fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-05-12
Ledamot : Anders Kruse, chefsjurist, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Lena Malmberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Catharina Nordlander, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Catharina Nordlander, rättschef, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Ellen Nygren, ombudsman, LO, fr.o.m. 2015-02-12 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Karin Renman, rättschef, fr.o.m. 2006-02-09 t.o.m. 2007-05-09
Ledamot : Sverker Rudeberg, direktör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Peter Strömberg, planeringschef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Anna Svanestrand, arbetsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Keth Thapper, ombudsman/internationell sekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-02-11
Ledamot : Anders Teljebäck, statssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Sophie Thörne, sektionschef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Eva Uddén Sonnegård, statssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Margit Wallstén, direktör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-01-24
Ledamot : Keth Zettervall-Thapper, internationell sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Inga Åkerlund, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Stefan Hult, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Claes-Håkan Jacobson, sekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Birgitta Laurent, jur.kand., fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Jan Leopoldson, arbetsrättsj, fr.o.m. 1998-10-08 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ellen Nygren, ombudsman, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Margareta Regnell, direktör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-05-11
Ledamot : Margit Wallstén, direktör, fr.o.m. 1999-05-12 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Kent Brorsson, bitr. direktör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Karin Ekenger, socionom, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Claes-Håkan Jacobson, sekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ulf Edström, ombudsman, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Gerd Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Keth Zettervall-Thapper, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, sakkunnig int. frågor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Ulf Nordström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-04-11
Ledamot : Jan-Åke Olsson, sekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anders Stendalen, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Peter Strömberg, planeringschef, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-12 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Keth Thapper, internationell sekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Kim Österberg, utredare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Niklas Beckman, jur.kand, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Elisabet Delang, byrådirektör, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Birgitta Laurent, jur.kand., fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Barbro Emriksdotter, projektledare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Stefan Hult, departementsråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Sverker Rudeberg, direktör, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Ulf Edström, chef, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gerd Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ledamot : Leif Dergel, internationell sekreterare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ledamot : Anders Jonsson, ombudsman, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Mikael Andersson, Transportstyrelsen, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Jan Inge Samuelsson Apelgren, Försäkringskassan, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Margaretha Sundgren, Sida, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Linnéa Arvius, direktör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare : Lars Bengtsson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Elin Bergkvist, bitr. stabschef, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Ola Brinnen, arbetsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Kent Brorsson, direktör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare för ordföranden : Ullika Dalén, chefsjurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2018-07-11
Ersättare : Samuel Engblom, jurist, fr.o.m. 2008-02-02 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Karin Ekenger, direktör, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare : Christer Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2014-06-30
Ersättare för ordförande : Per Ewaldsson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Hans-Dieter Grahl, ombudsman, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare : Jeanette Grenfors, arbetsjurist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare : Anna Gustafsson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Karin Frank, kanslirådet, fr.o.m. 2006-04-19 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare : Claes-Håkan Jacobson, expert, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Thomas Janson, kansliråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Christin Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Peter Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Anders Jonsson, ombudsman, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Patrik Karlsson, nationalekonom, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Eva Kovar, jur.kand, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare : Tommy Larsson, arbetsjurist, fr.o.m. 2011-10-13 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Marianne Lindman, enhetschef, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Martin Lindeblad, verksjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-10-17
Ersättare : Birgitta Norin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare för vice ordförande : Catharina Nordlander, rättschef, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Eva Oscarsson, arbetsmarknadspolitisk handläggare, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Agneta Roström, senior advisor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Sverker Rudeberg, jur.kand., fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare : Sverker Rudeberg, jur.kand., fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Göran Sandler, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ersättare : Sophia Silverryd, förbundsjurist i SRAT, fr.o.m. 2018-07-12 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Malin Skäringer, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2018-10-17
Ersättare : Ingemar Svensson, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare : Anna-Lena Söderström, verksjurist, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Keth Thapper, internationell sekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare : Eva Westberg, chefsjurist, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Kent Brorsson, direktör, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Karin Ekenger, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Agneta Roström, avdelningschef, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare för ordföranden : Annie Rubensson, bitr. produktionsdirektör, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Sverker Rudeberg, jur.kand, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Hanna Schmidt, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-10-12
Ersättare : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Sophie Thörne, sektionschef, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Keth Zettervall-Thapper, internationell sekreterare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Christin Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Birgitta Norin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Mikael Andersson, Transportstyrelsen, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-21
Expert : Mikael Andersson, Transportstyrelsen, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Inger Axell, Sida, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Anders Kruse, UD, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Carl-Erik Kuylenstierna, byrådirektör, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Expert : Bengt Oberger, enhetschef, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Expert : Per Dans, program manager, fr.o.m. 1998-08-25 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Staffan Bodén, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-08-25 t.o.m. 2000-10-23
Expert : Anna Brattberg, rådgivare, SIDA, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Patrik Cederlöf, Länstyrelsen i Stockholm, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Anne-Sofie Daleng, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-31 t.o.m. 2011-06-12
Expert : Göran Edehorn, programhandläggare, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Rolf Gotare, avdelningsdirektör /Sjöfartsverket, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Åsa Heije, programhandläggare (SIDA), fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2003-11-24
Expert : Henrik Huitfeldt, rådgivare (SIDA), fr.o.m. 2008-02-08 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Annika Höög, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Kerstin Jacobsson, försäkringsansvarig Försäkringskassan, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Anders Kruse, departementsråd /UD, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Kristin Paulsson, Pensionsmyndigheten, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Katerina Petkovska, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-13 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Anna Sida Rahm, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Leif Remahl, byrådirektör /Sjöfartsverket, t.o.m. 2007-12-31
Expert : Jan Inge Samuelsson Apelgren, Försäkringskassan, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Jan Inge Samuelsson Apelgren, Försäkringskassan, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Maria Selin, programhandläggare (SIDA), fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Sara Spånt, Sida, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Carl-Gustaf Svensson, programhandläggare (SIDA), fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Göran Tibblin, sjökapten /Sjöfartsverket, fr.o.m. 2008-04-15 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Kajsa Walhberg, Rikspolisstyrelsen, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Ersättare : Kent Brorsson, direktör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Barbro Emriksdotter, projektledare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Christer Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Eva Glückman, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2000-10-26 t.o.m. 2001-08-31
Ersättare : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Jan Leopoldson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-25
Ersättare : Jan-Åke Olsson, sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Johanna Read Hilmarsdottir, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Göran Sandler, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Tommy Wahlström, direktör, fr.o.m. 2000-10-26 t.o.m. 2001-08-31
Ersättare : Eva Westberg, chefsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Kim Österberg, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Linnéa Blommé, departementsseketerare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-09-13
Sekreterare : Linnéa Blommé, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-02 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Anne-Sofie Daleng, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-02-18
Sekreterare : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-01
Sekreterare : Hedvig Forsselius, ämnesråd, fr.o.m. 2016-02-19 t.o.m. 2016-09-01
Sekreterare : Petra Herzfeld Olsson, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Åsa Hågbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Kerstin Wiklund, kansliråd
Bitr. sekreterare : Emma Boman Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-26 t.o.m. 2004-08-31
Biträdande sekreterare : Malin Broman Lindfors, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2018-02-28
Biträdande sekreterare : Babak Dadvar, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-09-13
Bitr. sekreterare : Christer Eriksson, kansliråd
Biträdande sekreterare : Helena Levin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-05-31
Bitr. sekreterare : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-01
Bitr. sekreterare : Linda Hiljemark, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-07-01
Bitr. sekreterare : Henrik Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-10 t.o.m. 2000-10-23
Biträdande sekreterare : Hanna Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-03-01
Bitr. sekreterare : Stig Wikström, departementssekreterare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman