Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Erik Danhard

Sök kontaktuppgifter till Erik Danhard på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Erik Danhard

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Erik Danhard medverkat i:

Förmånsrättskommittén (Ju 1996:02) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Förmånsrättskommittén (Ju 1996:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:163. 1997:26, dir. 1997:82 och dir. 1999:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:1 Nya förmånsrättsregler
SOU 2001:80 Gäldenärens avtal vid insolvensförfaranden
Medverkande :
Ordförande : Torgny Håstad, justitieråd, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 2001-10-31
Ledamot : Rune Berglund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Laila Bäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Margareta Börjesson, kammarrättsråd, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-13 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Bengt Harding Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Stig Rindborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Per Rosengren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Karin Starrin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Leif Stenberg, ekonomichef, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Kristina Zakrisson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Claes Bergström, professor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Mats Dahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1998-04-30
Sakkunnig : Tuula Kihlgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Stefan Lindskog, advokat, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Mikael Mellqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Magnus Petrelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Bertil Andersson, kronofogde, fr.o.m. 1997-08-26 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Erik Danhard, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-09-25 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Lars-Olof Eklöf, jur.kand, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Mats Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Gösta Fischer, direktör, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Elisabet Fura-Sandström, advokat, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Margit Knutsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Gertrud Lennander, justitieråd, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Mikael Möller, professor, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Ylva Norling Jönsson, rådman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Roger Sjöstrand, ombudsman, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1997-09-24
Expert : Mathias Ternell, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1998-04-22
Expert : Frank Walterson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Anne Wigart, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Christer Östlund, jur.kand, fr.o.m. 1996-06-18
Sekreterare : Ylva Norling Jönsson, rådman, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:1 Nya förmånsrättsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:80 Gäldenärens avtal vid insolvensförfaranden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman