Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : David Shannon

Sök kontaktuppgifter till David Shannon på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : David Shannon

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som David Shannon medverkat i ( 3 st. ):

Ungdomsreduktionsutredningen (Ju 2017:15) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Ungdomsreduktionsutredningen (Ju 2017:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:122
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:85 Slopad straffrabatt för unga myndiga
Medverkande :
Särskild utredare : Petra Lundh, lagman, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Kerstin Dejemyr, polisinspektör, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Jenny Engvall, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Karin Ellingsen, verksjurist, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Per-Henrik Hedbrant, verksjurist, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Bengt Ivarsssen, advokat, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Peter Vice Lundkvist, överåklagare, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Jonas Rydström, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Karin Sandahl, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : David Shannon, enhetschef, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Margita Åhsberg, chefsrådman, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Sekreterare : Thomas Pettersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-12-15 t.o.m. 2019-01-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:122 Skärpta regler för lagöverträdare 18-20 år [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:85 Slopad straffrabatt för unga myndiga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:31, dir. 2017:109 och dir. 2019:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:7 Straffprocessens ramar och domstolens beslutsunderlag i brottmål - en bättre hantering av stora mål
SOU 2017:98 Tidiga förhör - nya bevisregler i brottmål
SOU 2019:38 Stora brottmål - nya processrättsliga verktyg
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Wersäll, riksmarskalk, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jonas Almström, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jerker Asplund, kammaråklagare, fr.o.m. 2019-01-15 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Johan Eriksson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Eva Grandestedt, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Leif Gustafson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Nils Karlberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ulla Karlbrink, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Lundqvist, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Carl Mellberg, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ted Murelius, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bob Nilsson Hjorth, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-03-05
Ledamot : Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Thomas Olsson, advokat, fr.o.m. 2018-05-09 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Karin Sandahl, kanslichef, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Hans Strandberg, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Martin Tidén, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Maria Wass, inspektör, fr.o.m. 2018-12-04 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Linda Billung, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Anna Broman Olasdotter, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-01-15
Expert : Katarina Johansson Welin, överåklagare, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-07
Expert : Gina Kezovska, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Sofie Lundin, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Annika Rojas Wiberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-04-26 t.o.m. 2019-07-09
Expert : David Shannon, enhetsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Ola Stoltz, sektionschef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Fredrik Ungerfält, advokat, fr.o.m. 2017-12-20 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Niklas Wågnert, hovrättsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Björn Frithiof, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Gollard, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Eva Granstedt-Kinell, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Nils Karlberg, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Per Lidehäll, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Ulrika Lindsö, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Carl Mellberg, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bob Nilsson Hjort, vice ordförande, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Karin Sandahl, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Martin Tidén, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Maria Wass, gruppchef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Sekreterare : Eva Bloch, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om ett modernt och starkt straffrättsligt skydd för den personliga integriteten (Ju 2014:10) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om ett modernt och starkt straffrättsligt skydd för den personliga integriteten (Ju 2014:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-05-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:7 Integritet och straffskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Gudrun Antemar, lagman, fr.o.m. 2014-05-28 t.o.m. 2016-02-03
Ledamot : Kerstin Burman, jurist, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-02-03
Ledamot : Anders Hansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-02-03
Ledamot : Johan Hedin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-02-03
Ledamot : Karin Karlsbro, jurist, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-02-03
Ledamot : Elisabet Lann, politisk sekreterare, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-02-03
Ledamot : Jonas Millard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-02-03
Ledamot : Lawen Redar, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-02-03
Ledamot : Niklas Thidevall, jur.kand, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Anders Ahlqvist, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Walo von Greyerz, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Jeanette Gustafsdotter, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Nidia Larsson, jurist, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Claes Lernestedt, professor, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Åsa Lundmark, jurist, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Stefan Nyman, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Ingmarie Olsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Anne Ramberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Mårten Schultz, professor, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : David Shannon, enhetsråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Helena Strömbäck, ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Expert : Daniel Wållander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-02-03
Sekreterare : Jenny PKC-operatör Dagudde, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-27
Sekreterare : Lars Wallinder, rådman, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2016-02-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:7 Integritet och straffskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman