Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Ungdomsreduktionsutredningen (Ju 2017:15)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Ungdomsreduktionsutredningen (Ju 2017:15) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Petra Lundh  []  ( Särskild utredare )
Kerstin Dejemyr  []  ( Expert )
Jenny Engvall  []  ( Expert )
Karin Ellingsen  []  ( Expert )
Per-Henrik Hedbrant  []  ( Expert )
Peter Vice Lundkvist  []  ( Expert )
Jonas Rydström  []  ( Expert )
Karin Sandahl  []  ( Expert )
David Shannon  []  ( Expert )
Magnus Ulväng  []  ( Expert )
Margita Åhsberg  []  ( Expert )
Thomas Pettersson  []  ( Sekreterare )
Bengt Ivarsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Ungdomsreduktionsutredningen (Ju 2017:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:122
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:85 Slopad straffrabatt för unga myndiga
Medverkande :
Särskild utredare : Petra Lundh, lagman, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Kerstin Dejemyr, polisinspektör, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Jenny Engvall, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Karin Ellingsen, verksjurist, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Per-Henrik Hedbrant, verksjurist, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Bengt Ivarsssen, advokat, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Peter Vice Lundkvist, överåklagare, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Jonas Rydström, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Karin Sandahl, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : David Shannon, enhetschef, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Margita Åhsberg, chefsrådman, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Sekreterare : Thomas Pettersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-12-15 t.o.m. 2019-01-10

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman