Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christine Johansson

Sök kontaktuppgifter till Christine Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christine Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christine Johansson medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén för främjandet av ökad fysisk aktivitet (S 2020:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Kommittén för främjandet av ökad fysisk aktivitet (S 2020:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:40
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 mars 2023.
Medverkande :
Ordförande : Per Nilsson, rektor, fr.o.m. 2020-11-05
Ledamot : Caroline Waldheim, projektledare, fr.o.m. 2020-11-05
Särskild utredare : Johan Holmsäter, f.d. idrottslärare, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2020-10-18
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Johannes Evers Gester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Amanda Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Christine Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Dharmesh Shah, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Sekreterare : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2021-07-25
Sekreterare : Veronica Hejdelind, processledare, fr.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Ann-Kristine Hjelte, registrator, fr.o.m. 2020-08-03 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Mats Janson, kommunikatör, fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Marlene Makenzius, docent, fr.o.m. 2021-02-15 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Kajsa Mickelsson, utredare, fr.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Louise Stjernberg, docent, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Charlotte Wåhlin, docent, fr.o.m. 2021-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:40 Främjande av ökad fysisk aktivitet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kommunal planering för bostäder (N 2017:04) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om kommunal planering för bostäder (N 2017:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:12 och dir. 2017:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:73 En gemensam bild av bostadsbyggnadsbehovet
SOU 2018:35 Ett gemensamt bostadsförsörjningsansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Hanna Wiik, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2018-05-11
Sakkunnig : Helen Ekstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-23 t.o.m. 2017-09-28
Sakkunnig : Christine Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-25
Sakkunnig : Lisette Wahlroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-25
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Elin Blume, projektledare bostad, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Martin Hofvenberg, boendeekonom, fr.o.m. 2017-10-16
Expert : Johan Kihlberg, utredare, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Hans Lind, professor i fastighetsekonomi, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Martin Lindvall, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Jörgen Mark-Nielsen, utredningsansvarig, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Viktoria Walldin, specialist social hållbarhet, fr.o.m. 2017-09-25
Expert : Jan-Ove Östbrink, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2017-03-23
Huvudsekreterare : Lars Arell, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-05-18
Sekreterare : Lisa Leverström, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-09-15
Sekreterare : Assar Lindén, fr.o.m. 2018-02-12 t.o.m. 2018-04-27
Sekreterare : Micael Nilsson, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-05-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:73 En gemensam bild av bostadsbyggnadsbehovet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2018:35 Ett gemensamt bostadsförsörjningsansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Mottagandeutredningen (A 2015:02) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Mottagandeutredningen (A 2015:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:107, dir. 2016:112, dir. 2017:48 och dir. 2017:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:22 Ett ordnat mottagande - gemensamt ansvar för snabb etablering eller återvändande
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Bäckström, fr.o.m. 2015-11-05 t.o.m. 2017-06-30
Särskild utredare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Maria Antonsson, departementetssekreterare, fr.o.m. 2016-05-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Christopher Carlson, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Milot Dragusha, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Matilda Hultgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2017-02-12
Sakkunnig : Ulrika Johansson Jordan, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Anna Kessling, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Fredrik Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Anna Malmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Therese Pelow, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Emil Plisch, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Olle Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Sami Soliman, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-12-04
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Expert : Lars-Göran Brandt, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Per Ibertsson, verksamhetssamordnare, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Christine Johansson, handläggare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2017-05-14
Expert : Karin Perols, handläggare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Jan-Olov Wallin, bitr. operativ chef, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-03-31
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Malin Gedda, fr.o.m. 2016-01-25 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-10-31
Sekreterare : Maria Nordin Skult, fr.o.m. 2016-01-18 t.o.m. 2018-03-19
Sekreterare : Anton Ringström, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman