Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christina Ridderman Karlsson

Sök kontaktuppgifter till Christina Ridderman Karlsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christina Ridderman Karlsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christina Ridderman Karlsson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om en tioårig grundskola (U 2020:02) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en tioårig grundskola (U 2020:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:24
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 26 april 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Durhán, fr.o.m. 2020-03-05
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-19
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-19
Sakkunnig : Christina Ridderman Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-19
Sakkunnig : Christer Tofténius, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-19
Expert : Helena Car, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19
Expert : Andreas Gydingsråd, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19
Expert : Sabina Islamovic, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19
Expert : AnnaKarin Länta, skolchef, fr.o.m. 2020-05-19
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-06-22 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-08-10 t.o.m. 2020-09-01
Huvudsekreterare : Jenny Kallstenius, samordnare, fr.o.m. 2020-03-05
Sekreterare : Alexandra Lundvik, jurist, fr.o.m. 2020-06-12
Sekreterare : Lars Olof Mikaelsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:24 En tioårig grundskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utbildning för nyanlända (U 2015:12) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]

Utredningen om utbildning för nyanlända (U 2015:12)


Beteckning : U 2015:12
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2017-03-31
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-11-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:122, dir. 2015:135, dir. 2016:7 och dir. 2016:19
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Östlin, Ebba, fr.o.m. 2015-11-26 t.o.m. 2016-04-17
Sakkunnig : Biller, Therese, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-04-04
Sakkunnig : Castberg, Anna, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-04-04
Sakkunnig : Hellberg, Lovisa, fr.o.m. 2016-01-19 t.o.m. 2016-04-04
Sakkunnig : Källén, Åsa, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-04-04
Expert : Ridderman Karlsson, Christina, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-04-04
Expert : Strand, Åsa, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-04-04
Sekreterare : Eriksson, Per, fr.o.m. 2015-12-07 t.o.m. 2016-01-18
Sekreterare : Flemström, Karin, fr.o.m. 2015-12-07 t.o.m. 2016-04-17
Sekreterare : Malm, Susanna, fr.o.m. 2016-01-14 t.o.m. 2016-04-12

Rapporter

SOU 2016:9Plats för nyanlända i fler skolor
SOU 2016:35Vägen in till det svenska skolväsendet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:9 Plats för nyanlända i fler skolor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2016:35 Vägen in till det svenska skolväsendet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digitalradiokommittén (Ku 2001:03) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]

Digitalradiokommittén (Ku 2001:03)


Beteckning : Ku 2001:03
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-07
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-11-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:88, dir. 2002:85 och dir. 2003:48
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ljunggren, Anders, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2004-02-18
Ordförande : Selin, Henrik, fr.o.m. 2001-11-08 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Bjälkebring, Charlotta, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Högström, Kenth, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Jakobsson, Johan, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Karlsson, Ola, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Kihlström, Dan, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Larsson, Ewa, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Nilsson, Annika, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Sellén, Birgitta, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Berg, Ingolf, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Eka, Maria, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Finnström, Åsa, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Lidström, Sofia, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Wallin, Malin, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Sekreterare : Haglund, Magnus, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-01-25
Sekreterare : Ridderman Karlsson, Christina, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-02-15

Rapporter

SOU 2002:38Digital radio. Kartläggning och analys – delbetänkande
SOU 2004:16Digital radio – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:38 Digital Radio – Kartläggning och analys [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:16 Digital Radio [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman