: : :

Medverkande i utredning : Charlotta Krafft

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Charlotta Krafft

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Charlotta Krafft medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter (IJ 2008:05) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]

Utredningen om aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter (IJ 2008:05)


Beteckning : IJ 2008:05
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2013-01-16
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:130
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Morhed, Anne-Marie, fr.o.m. 2008-10-30 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Arrhenius, Lars, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Beckman, Niklas, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-02-16
Expert : Christensen, Peter Tai, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Fjellman Lundqvist, Maria, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-09-07
Expert : Granat, Klara, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Holmquist, Dan, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Kovar, Eva, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Krook, Åsa, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Landolf Hjort, Cecilia, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-09-07
Expert : Lindberg, Lars, fr.o.m. 2009-09-08 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Magnusson, Sofia, fr.o.m. 2009-09-08 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Nygren, Ellen, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-02-16
Expert : Rehnström, Sofie, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Ulveson, Anna, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Waldén, Mikael, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Sekreterare : Agdalen, Tomas, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2010-02-12

Rapporter

SOU 2010:7Aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter – ett systematiskt målinriktat arbete på tre samhällsområden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en myndighet för vuxnas lärande (U 2005:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]

Utredningen om en myndighet för vuxnas lärande (U 2005:04)


Beteckning : U 2005:04
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-15
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:70 och dir. 2006:18
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Mårtensson, Björn, fr.o.m. 2005-06-16 t.o.m. 2006-04-13
Sakkunnig : Franzén, Anders, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Sakkunnig : Hellström Rückert, Sofi, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Sakkunnig : Ljungdahl, Sten, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Berkland, Annika, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Brändefors, Ulf, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Eliasson, Ragnar, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Holmberg, Gunilla, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Holmlund, Margaretha, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Loberg, Elisabet, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Expert : Nordin, Leif, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-04-13
Sekreterare : Fryksmark, Emma, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2006-04-30
Assistent : Malmqvist, Gunilla, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-04-30

Rapporter

SOU 2006:38Vuxnas lärande – En myndighet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:38 Vuxnas lärande – En ny myndighet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2004:07) Översyn av jämställdhetspolitiken [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Utredningen (N 2004:07) Översyn av jämställdhetspolitiken


Beteckning : N 2004:07
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-02-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:18
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Åström, Getrud, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-08-01
Sakkunnig : Borgström, Claes, fr.o.m. 2004-06-22 t.o.m. 2005-08-01
Sakkunnig : Laxén, Marianne, fr.o.m. 2004-06-22 t.o.m. 2005-08-01
Sakkunnig : Tilly, Karin, fr.o.m. 2004-06-22 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Batljan, Ilija, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Callermo, Boel, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Cullberg, Annika, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Dahl, Ulrika, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Elmgren, Claes, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2004-11-28
Expert : Farahani, Fataneh, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Ingelsson, Maria, fr.o.m. 2004-11-29 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Klinth, Roger, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Nermo, Magnus, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Odmark, Petter, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-04-05
Expert : Rönnblom, Malin, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Spånt, Roland, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Stark, Agneta, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Thoursie, Anna, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Wahlström, Conny, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Sekreterare : Jordansson, Birgitta, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Lundkvist, Helén, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Nergårdh, Cecilia, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-08-01
Sekreterare : Szebehely, Marta, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Ulmanen, Petra, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-08-01
Sekreterare : Wittenmark, Lars, fr.o.m. 2004-04-13 t.o.m. 2005-08-01
Sekreterare : Yazdanpanah, Soheyla, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2005-02-04

Rapporter

SOU 2005:66Makt att forma samhället och sitt eget liv – jämställdhetspolitiken mot nya mål + Forskarrapporter. + Sammanfattning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:18
Utredningen (S 1997:09) om översyn av socialförsäkringsnämnderna [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Utredningen (S 1997:09) om översyn av socialförsäkringsnämnderna


Beteckning : S 1997:09
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-03
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:71.
Lokal :
0

Sammansättning


Eriksson, Eva
Sakkunnig : Thern, Leif, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Alfredsson, Eva Stina, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Almström, Helena, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Eckerhall, Alf, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Frank, Karin, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Elfving, Anna-Stina, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Linder, Ellen, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : von, Lia, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Svensson, Sven Erik, fr.o.m. 1997-06-11
Sekreterare : Wistedt, Monica, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-11-30

Rapporter

SOU 1997:134Förtroendemannainflytande
- ökad kvalitet och rättssäkerhet
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:71
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:134 Förtroendemannainflytande – ökad kvalitet och rättssäkerhet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (S 1997:21) om företagares rätt till ersättning från arbetslöshets- och socialförsäkring [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]

Utredningen (S 1997:21) om företagares rätt till ersättning från arbetslöshets- och socialförsäkring


Beteckning : S 1997:21
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:137.
Lokal :
0

Sammansättning


Ekström, Göte, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Hovlin, Karin, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Lindström, Kristina, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Tillander, Per, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Åkesson, Per, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Dellmo, Leif, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Johansson, Leif, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Karlsson, Bo, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Liljeroos, Ingvar, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Nyberg, Jan-Erik, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Pontén, Carl-Magnus, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Sylwander, Eva, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Tallskog, Leif, fr.o.m. 1997-12-01
Sekreterare : Wikström, Kajsa, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-02-28

Rapporter

SOU 1998:34Företagare med restarbetsförmåga.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:137
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:34 Företagare med restarbetsförmåga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]

Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09)


Beteckning : U 1995:09
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-05
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:67, dir. 1996:71, och dir. 1997:104.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Arneson, Anders, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Andersson, Yvonne, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Ask, Beatrice, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1999-08-13
Ledamot : Bernhardsson, Bo, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-21
Ledamot : Grip, Björn, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Hjertén, Lars, fr.o.m. 1999-08-14 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Karlberg, Bertil, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-18
Ledamot : Lundberg, Agneta, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Nahlbom, Anita, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Nilsson, Ulf, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Oscarsson, Berit, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Rådh, Lars, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Zedell, Christina, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Bergendahl-Gerholm, Maria, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2000-03-15
Sakkunnig : Carlsson, Maud, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-04-21
Sakkunnig : Danvid, Eva-Maria, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-07-02
Sakkunnig : Edvinsson, Sven-Olov, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Gustafsson, Charlotta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Holmgren, Nils-Åke, fr.o.m. 1997-07-03 t.o.m. 1998-10-26
Sakkunnig : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Håkansson, Suzanne, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1999-04-26
Sakkunnig : Janson, Thomas, fr.o.m. 1998-10-27 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lindberg, Leif, fr.o.m. 1999-04-05 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lindström, Inga-Britt, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Marking, Christer, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1997-09-28
Sakkunnig : Nilsson, Johnny, fr.o.m. 1996-08-27 t.o.m. 2000-02-10
Sakkunnig : Nygren, Margareta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-05-19
Sakkunnig : Olsson, Marta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-09-17
Sakkunnig : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Sjögren, Johannes, fr.o.m. 1998-04-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Strandh, Auli, fr.o.m. 1998-09-18 t.o.m. 1999-04-04
Sakkunnig : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Svensson, Lars, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-09-10
Sakkunnig : Söderberg, Mats, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Wallin, Sven-Erik, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-08-26
Sakkunnig : Wikfeldt, Christer, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Wiklund, Fredrik, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Ängmo, Heléne, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1999-04-12
Expert : Tillhammar, Sten, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-01
Ordförande : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Danvid, Eva-Maria, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Larsson, Bo-Per, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Strand, Gunilla, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Wikfeldt, Christer, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Huvudsekreterare : Sohlman, Åsa, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 2000-05-06
Sekreterare : Levin, Thorbjörn, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 2000-04-21
Bitr. sekreterare : Bucht, Marie, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1997-01-31
Bitr. sekreterare : Hedlund, Johan, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 2000-04-24
Bitr. sekreterare : Johannesson, Eva, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 1998-09-03
Bitr. sekreterare : Lampén, Bodil, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Sundmark, Mårten, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Torpo, Marjut, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1998-02-28
Bitr. sekreterare : Karlsson, Karin, fr.o.m. 1998-05-11 t.o.m. 2000-05-06

Rapporter

SOU 1996:27En strategi för kunskapslyft och livslångt lärande.
SOU 1996:164Livslångt lärande i arbetslivet – steg på vägen mot ett kunskapssamhälle
SOU 1996:188Vuxenutbildare ser på sig själva.
SOU 1997:120Vuxenpedagogik i Sverige Forskning, utbildning, utveckling. En karläggning
SOU 1997:158Vuxenpedagogik i teori och praktik – kunskapslyftet i fokus.
SOU 1998:51Vuxenutbildning och livslångt lärande. Delbetänkande 1 april 1999
SOU 1999:39Vuxenutbildning för alla? – Andra året med kunskapslyftet.
SOU 1999:141Från Kunskapslyftet till en strategi för Livslångt Lärande
SOU 2000:28Kunskapsbygget 2000 – det livslånga lärandet.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1995:67
Dir. 1996:71
Dir. 1997:104
Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07) [ Avslutad 1996 ] [ Sekreterare ]

Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07)


Beteckning : S 1993:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-11
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:44, dir. 1993:119 och dir. 1995:54.
Lokal :
012

Sammansättning


Ordförande : Albåge, Lars-Gunnar t.o.m. 1996-07-31
Ordförande : Bäckman, Monica, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Carlgren, Andreas t.o.m. 1995-12-31
Ordförande : Dahl, Birgitta t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Danielsson, Berit, fr.o.m. 1996-01-01
Ordförande : Godin, Sigge
Ordförande : Grahn, Börje t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Gustafsson, Markus t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Gustafsson, Nils-Olof, fr.o.m. 1994-12-01
Ordförande : Göransson, Bo t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Göransson, Ulf t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Herin, Jan t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Jansson, Arne t.o.m. 1995-06-14
Ordförande : Jönsson, Mona, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Larsson, Owe
Ordförande : Lönnberg, Anders t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Messing, Ulrica t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Rosengren, Björn t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Tobisson, Lars t.o.m. 1995-05-14
Ordförande : Wiklund, Pontus
Ordförande : Wågö, Liselotte
Ordförande : Öhman, Conny, fr.o.m. 1995-12-01
Ordförande : Öhrsvik, Lena, fr.o.m. 1995-12-01
Sakkunnig : Ackerby, Stefan, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1995-11-05
Sakkunnig : Borg, Arne
Sakkunnig : Carlsson, Lage, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Carlsson, Paul, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Eckerhall, Alf, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Eriksson, Ingemar, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Grahn, Börje, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Jönsson, Gustav
Sakkunnig : Karlsson, Jens
Sakkunnig : Kettis, Margareta t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Lindblom, Solveig, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Lindström, Eva, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Ljunggren-Lönnberg, Lil t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Lönnberg, Anders, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Måhl, Christer
Sakkunnig : Nyberg, Jan-Erik, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Olofsson, Kristina, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Palme, Joakim, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Rolén, Thomas
Sakkunnig : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Rydén, Inger t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Schager, Nils-Henrik, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Stridsberg, Kerstin t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Svensson, Hans t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Söderström, Carl-Henrik
Sakkunnig : Tillander, Per, fr.o.m. 1995-11-06
Sakkunnig : Wetterberg, Ulf
Expert : Allard-Ringborg, Solveig t.o.m. 1995-05-13
Expert : Eckerhall, Alf t.o.m. 1995-05-13
Expert : Edling, Jan t.o.m. 1995-05-13
Expert : Ekman, Margareta, fr.o.m. 1993-11-30
Expert : Eriksson, Ingemar t.o.m. 1995-05-13
Expert : Foyer, Margareta t.o.m. 1995-05-13
Expert : Franzén-Ljung, Gunn t.o.m. 1995-05-13
Expert : Gröjer, Jan-Erik
Expert : Lindblom, Solveig t.o.m. 1995-05-13
Expert : Lönnberg, Anders t.o.m. 1995-05-13
Expert : Nilsson, Carina, fr.o.m. 1994-10-15
Expert : Palme, Joakim t.o.m. 1995-05-13
Expert : Perbeck, Ulf t.o.m. 1995-05-13
Expert : Strömgren, Marie-Louise
Expert : Söderström, Carl-Henrik t.o.m. 1995-05-13
Expert : Zettermark, Åke t.o.m. 1995-05-13
Sekreterare : Baltzari, Lars t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Bjursten, Peder, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Brorsson, Jan-Åke t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Gabrielii, Ulf, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Johansson, Arne, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Krafft, Charlotta t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Laan, Karin, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-02-29
Sekreterare : Mårtensson, Karin, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Olsson, Erik, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Wikström, Kajsa, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1996-01-31

Rapporter

SOU 1994:72Rapport från Sjuk- och arbets-
skadeberedningen.
SOU 1994:148Förtidspension – en arbetsmarknads-
politisk ventil
SOU 1995:59Ohälsoförsäkring och samhälls-
ekonomi – olika aspekter på modeller, finansiering
och incitament
SOU 1995:149Försäkringsskydd vid sjukdom. Ett
delbetänkande om rätten till ersättning och beräkning
av inkomstunderlag under sjukpenningtid
SOU 1996:113En allmän och aktiv försäkring vid
sjukdom och rehabilitering. Del 1 och 2.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1993:44
Dir. 1993:119
Dir. 1995:54

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman