Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2004:07) Översyn av jämställdhetspolitiken

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2004:07) Översyn av jämställdhetspolitiken [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 18 ♂ 9 ) :

Claes Borgström  []  ( Sakkunnig )
Marianne Laxén  []  ( Sakkunnig )
Karin Tilly  []  ( Sakkunnig )
Ilija Batljan  []  ( Expert )
Boel Callermo  []  ( Expert )
Annika Cullberg  []  ( Expert )
Ulrika Dahl  []  ( Expert )
Claes Elmgren  []  ( Expert )
Fataneh Farahani  []  ( Expert )
Maria Ingelsson  []  ( Expert )
Roger Klinth  []  ( Expert )
Charlotta Krafft  []  ( Expert )
Magnus Nermo  []  ( Expert )
Petter Odmark  []  ( Expert )
Malin Rönnblom  []  ( Expert )
Roland Spånt  []  ( Expert )
Agneta Stark  []  ( Expert )
Anna Thoursie  []  ( Expert )
Conny Wahlström  []  ( Expert )
Birgitta Jordansson  []  ( Sekreterare )
Helén Lundkvist  []  ( Sekreterare )
Cecilia Nergårdh  []  ( Sekreterare )
Marta Szebehely  []  ( Sekreterare )
Petra Ulmanen  []  ( Sekreterare )
Lars Wittenmark  []  ( Sekreterare )
Soheyla Yazdanpanah  []  ( Sekreterare )
Gertrud Åström  []  ( Särskild utredare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2004:07) Översyn av jämställdhetspolitiken
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:66 Makt att forma samhället och sitt eget liv - jämställdhetspolitiken mot nya mål + Forskarrapporter. + Sammanfattning
Medverkande :
Särskild utredare : Getrud Åström, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-08-01
Sakkunnig : Claes Borgström, jämnställdhetsombudsman, fr.o.m. 2004-06-22 t.o.m. 2005-08-01
Sakkunnig : Marianne Laxén, departementsråd, fr.o.m. 2004-06-22 t.o.m. 2005-08-01
Sakkunnig : Karin Tilly, jämställdhetsdirektör, fr.o.m. 2004-06-22 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Ilija Batljan, departementsråd, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Boel Callermo, departementsråd, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Annika Cullberg, informations- och politisk sekreterare, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Ulrika Dahl, fil.dr, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Claes Elmgren, utredare, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2004-11-28
Expert : Fataneh Farahani, doktorand, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Maria Ingelsson, fr.o.m. 2004-11-29 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Roger Klinth, fil.dr, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Charlotta Krafft, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Magnus Nermo, fil.dr, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Petter Odmark, ekonom, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-04-05
Expert : Malin Rönnblom, fil.dr, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Roland Spånt, chefsekonom, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Agneta Stark, professor, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Anna Thoursie, fil.dr, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Expert : Conny Wahlström, pol. sakkunnig, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-08-01
Sekreterare : Birgitta Jordansson, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Helén Lundkvist, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Cecilia Nergårdh, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-08-01
Sekreterare : Marta Szebehely, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Petra Ulmanen, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-08-01
Sekreterare : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2004-04-13 t.o.m. 2005-08-01
Sekreterare : Soheyla Yazdanpanah, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2005-02-04

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman