Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carl-Johan Stolt

Sök kontaktuppgifter till Carl-Johan Stolt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carl-Johan Stolt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carl-Johan Stolt medverkat i ( 6 st. ):

Genomförandet av principöverenskommelsen om ett nytt och parallellt offentligt studiestöd (U 2021:A)
Genomförandet av principöverenskommelsen om ett nytt och parallellt offentligt studiestöd (U 2021:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-01-27
Direktiv för uppdraget, se PM U2021/00138
Uppdraget beräknas vara slutfört senast den 16 maj 2021
Medverkande :
Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2021-05-16
Carl-Johan Stolt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2021-01-11 t.o.m. 2021-06-30
Joacim Strömblad, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-15
Jenny Wäsström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2021-01-15 t.o.m. 2021-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Uppdrag att analysera olika åtgärder inom studiestödssystemet med anledning av spridningen av det nya coronaviruset (U 2020:C)
Uppdrag att analysera olika åtgärder inom studiestödssystemet med anledning av spridningen av det nya coronaviruset (U 2020:C)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Utredningen har avgett :
Ds 1995:28 Sverige i Europa i världen
Ds 1995:51 Totalförsvarets utveckling och förnyelse
Ds 1996:51 Omvärldsförändringar och svensk säkerhetspolitik
Ds 1998:9 Svensk säkerhetspolitik i ny omvärldsbelysning
Ds 1999:2 Förändrad omvärld - omdanat försvar
Ds 1999:55 Europas säkerhet - Sveriges försvar
Ds 2001:14 Gränsöverskridande sårbarhet - gemensam säkerhet
Ds 2001:44 Ny struktur för ökad säkerhet - Nätverksförsvar och Krishantering
Ds 2003:8 Säkrare grannskap- osäker värld
Ds 2003:34 Vårt militära försvar - vilja och vägval
Ds 2004:30 Försvar för en ny tid
Ds 2006:1 En strategi för Sveriges säkerhet
Ds 2007:46 Säkerhet i samverkan - Försvarsberedningens omvärldsanalys
Ds 2008:48 Försvar i användning
Ds 2013:33 Vägval i en globaliserad värld
Ds 2014:20 Försvaret av Sverige - Starkare försvar för en osäker tid
Ds 2017:66 Motståndskraft Inriktningen av totalförsvaret och utformningen av det civila försvaret 2021--2025
Ds 2019:8 Värnkraft Inriktningen av säkerhetspolitiken och utformningen av det militära försvaret 2001-2025
Medverkande :
Carl-Johan Stolt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2020-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Lämna förslag på åtgärder inom studiemedelssystemet för att främja omställning och vidareutbildning högre upp i åldrarna (U 2019:A)
Lämna förslag på åtgärder inom studiemedelssystemet för att främja omställning och vidareutbildning högre upp i åldrarna (U 2019:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Medverkande :
Carl-Johan Stolt, utredare, fr.o.m. 2019-05-17 t.o.m. 2019-10-31
Torbjörn Lindquist, statistiker, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2019-10-31
Jenny Wäsström, universitetsjurist, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2019-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om tryggare och effektivare studier (U 2017:06) [ Avslutad 2018 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om tryggare och effektivare studier (U 2017:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-07-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:80 och dir. 2018:42
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:9 Ökad trygghet för studerande som blir sjuka
SOU 2018:73 Studiemedel för effektiva studier
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Johan Stolt, utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Sofia Almqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Andreas Bokerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-03-26
Sekreterare : Torbjörn Lindquist, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-09-30
Sekreterare : Jenny Wäsström, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:9 Ökad trygghet för studerande som blir sjuka [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2018:73 Studiemedel för effektiva studier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
GRUV-utredningen (U 2011:07) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
GRUV-utredningen (U 2011:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:92 och dir. 2012:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:20 Kommunal vuxenutbildning på grundläggande nivå - en översyn för ökad individanpassning och effektivitet
Medverkande :
Särskild utredare : Geoff Erici, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2013-04-21
Expert : Katarina Arvidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2012-10-21
Expert : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Peter Ekborg, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Anna Enwall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Margaretha Holmlund, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Anders Jutell, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Christine Wälikangas, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Sekreterare : Eva Andersson, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-01-09
Sekreterare : Carl-Johan Stolt, utredare, fr.o.m. 2012-05-21 t.o.m. 2013-03-26
Sekreterare : Helena Wintgren, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-12-16 t.o.m. 2013-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Studiesocial utredning (U 2007:13) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Studiesocial utredning (U 2007:13)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:153
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:28 Stärkt stöd för studier - tryggt, enkelt och flexibelt + Bilagor
Medverkande :
Ordförande : Roger Tiefensee, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-12-18 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Ella Bohlin, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Rossana Dinamarca, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Caroline Helmersson Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Lage Rahm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Oskar Öholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2008-12-15
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-16 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Sofia Magnusson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-02 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Marie Mäkk, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Daniel Wanhatalo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Huvudsekreterare : Leif Davidsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Per Båvner, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Lars Erik Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-11 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Moa Morin, undervisningsråd, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-19
Sekreterare : Carl-Johan Stolt, fr.o.m. 2008-02-04 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Jenny Wäsström, verksjurist, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Eva Åström, projektledare, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:153 En studiesocial utredning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:28 Stärkt stöd för studier – tryggt, enkelt och flexibelt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman