Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bo Diczfalusy

Sök kontaktuppgifter till Bo Diczfalusy på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bo Diczfalusy

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bo Diczfalusy medverkat i ( 10 st. ):

Energikommissionen (M 2015:01) [ Avslutad 2016 ] [ Kanslichef ]

Energikommissionen (M 2015:01)


Beteckning : M 2015:01
Departement : Miljö- och energidepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:25
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ledamot : Bäckström-Johansson, Mattias, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Gunther, Penilla, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Hjälmered, Lars, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Lahti, Birger, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Nilsson, Ingemar, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Nordin, Lise, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Nordin, Rickard, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Strömkvist, Maria, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Tenfjord-Toftby, Cecilie, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Weimer, Maria, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Westlund, Åsa, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2017-01-01
Kommunikatör : Ljung, Johanna, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-12-31
Kanslichef : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 2015-02-26 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Andrée, Gunilla, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2017-01-09
Sekreterare : Hellner, Cecilia, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-09
Sekreterare : Steen, Anton, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2017-01-09

Rapporter

SOU 2017:2Kraftsamling för framtidens energi
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:25 Översyn av energipolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:2 Kraftsamling för framtidens energi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Elbehörighetsutredningen (N 2013:04) [ Avslutad 2015 ] [ Särskild utredare ]

Elbehörighetsutredningen (N 2013:04)


Beteckning : N 2013:04
Departement : Miljö- och energidepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-08-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:81
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 2013-08-22 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Carlsson, Anna, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Falemo, Elisabeth, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2014-02-10
Expert : Jansson, Johnny, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Lundberg, Johan, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Nordling, Tina, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Nyberg, Björn, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Reenaas, Kim, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Siezing, Jan, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Smeds, Johan, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Starbäck, Paula, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Tapper, Matz, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-01-13
Sekreterare : Holmberg, Annika, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2014-10-31
Sekreterare : Ljung, Cecilia, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-01-31

Rapporter

SOU 2014:89Elsäkerhet – en ledningsfråga
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:89 Elsäkerhet – en ledningsfråga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljömålsberedningen (M 2010:04) [ Pågående ] [ Expert ]
Miljömålsberedningen (M 2010:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-01
Direktiv för beredningen, se dir. 2010:74, dir 2010:135, dir. 2011:50, dir. 2011:91, dir. 2012:95, dir. 2014:110, dir. 2014:165, dir. 2015:101 och dir. 2018:44
Lokal : Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Beredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:101 Handlingsplan för att utveckla strategier i miljömålsystemet
SOU 2011:34 Etappmål i miljömålssystemet
SOU 2012:15 Plan för framtagandet av en strategi för långsiktigt hållbar markanvändning
SOU 2012:38 Minska riskerna med farliga ämnen! Strategi för Sveriges arbete för en giftfri miljö
SOU 2013:43 Långsiktigt hållbar markanvändning - del 1
SOU 2014:50 Med miljömålen i fokus - hållbar användning av mark och vatten
SOU 2016:21 Ett klimatpolitiskt ramverk för Sverige
SOU 2016:47 En klimat- och luftvårdsstrategi för Sverige Del 1 resp. Del 2, bilagor med underlagsrapporter
Medverkande :
Ordförande : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2014-12-31
Ordförande : Emma Nohrén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-06-01
Ordförande : Anders Wijkman, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Stina Bergström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-15 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Per Miljöpartiet Bolund, de Gröna, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-11-22
Ledamot : Anita Folkpartiet Brodén, liberalerna, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2014-10-12
Ledamot : Matilda Ernkrans, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-11-22 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Elisabeth Falkhaven, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Lars Moderaterna Hjälmered, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2013-10-07
Ledamot : Jens Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-08 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Johan Hultberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Martin Kinnunen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Helena Leander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-11-23 t.o.m. 2014-10-14
Ledamot : Fredrik Malm, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2014-10-13 t.o.m. 2015-03-05
Ledamot : Betty Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Magnus Manhammar, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Rickard Nordin, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2014-10-09 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Liza-Maria Kristdemokraterna Norlin, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-11-22
Ledamot : Irene Oskarsson, politiker, fr.o.m. 2010-11-22 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Kjell-Arne Ottosson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Elin Segerlind, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Roger Tiefensee, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2010-11-22 t.o.m. 2014-10-08
Ledamot : Lars Tysklind, led. av riksdagen /F, fr.o.m. 2015-03-06 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lars Tysklind, tidigare led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Claes Centerpartiet Västerteg, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-11-18
Ledamot : Emma Vänsterpartiet Wallrup, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2015-01-08
Ledamot : Hanna Westerén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Anders Socialdemokraterna Ygeman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-11-21
Ledamot : Kristina Yngwe, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2020-03-09
Sakkunnig : Nina Ekelund, programdirektör, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2015-06-15
Sakkunnig : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Johanna Farelius, fr.o.m. 2016-03-11 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Anne-Li Fiskesjö, länsråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2013-09-18
Sakkunnig : Maria Gardfjell, kommunalråd, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2015-06-15
Sakkunnig : Lovisa Hagberg, miljöpolicyrådgivare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Johan Hall, utredare, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2015-06-15
Sakkunnig : Sven-Erik Hammar, led. av riksdagen ordförande, fr.o.m. 2014-10-09 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Helena Jonsson, vice ordförande, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2014-10-08
Sakkunnig : Mikael Karlsson, ordförande, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig : Klas Lundberg, miljöchef, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Susanna Löfgren, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig : Henrik Ripa, kommunalråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig : Johanna Sandahl, ordförande, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Lisbeth Schultze, länsöverdirektör, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Inger Strömdahl, miljöansvarig, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig : Maria Sunér Fleming, ansvarig energi och klimat, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Eva Thörnelöf, senior rådgivare, GD-stab, fr.o.m. 2015-01-09 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Sofie Adolfsson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Håkan Alfredsson, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-22 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Börje Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johan CSR- Andersson Anell, och hållbarhetsansvarig, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Lotta Andersson, senior forskare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Malin Andersson, strateg, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Stefan Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2015-01-09 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Helena André, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Robert Andrén, departementsråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2010-11-21
Expert : Ulrika Askling, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Per Baummann, samordnare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Linda Berglund, handläggare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-09-10
Expert : Majlis Bergqvist, handläggare, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Björn Bergstrand, hållbarhetschef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Lotta Boss, antikvarie, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Mona Blomdin Persson, sekretariatschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Annelie Brand, miljöstrateg/marinbiolog, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Ola Broberg, avdelningschef, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ellen Bruno, sakkunnig, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hans Bäckman, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Sophie Carler, fil. dr, fr.o.m. 2020-03-05 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Anna Carlsson, M departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-19 t.o.m. 2015-02-01
Expert : Marcus Carlsson Reich, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Charlotte Cederbom, avdelningschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Carl Dahlberg, processledare, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Caroline Dahlbom, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2011-02-14
Expert : Marie Dahlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Per Ola Darnerud, toxikolog, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Bo Diczfalusy, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Lars Drake, vetenskaplig rådgivare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Tommy Ek, gruppsamordnare, fr.o.m. 2013-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Eva Engström, lantbrukskonsulent, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Sven-Olof Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2015-03-11 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Jonas Eriksson, kvalitets- och miljöansvarig, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hillevi Eriksson, klimatspecialist, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Linda Eriksson, rådgivare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Lars Espeby, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Anders Finnson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johanna Fintling, sakkunnig, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-08-15
Expert : Johan Florén, chef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Jerker Forsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Magnus Franzén, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Fredrik Fredrikson, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Gunnar Fredriksson, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johanna From, regionchef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Alexander Gill, antikvarie, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lennart Gladh, expert, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Sara Gripstrand, hållbarhetsstrateg, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Gunnar Guzikowski, kemist, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Thomas Hagman, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Sunita Hallgren, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Tobias Hammar, fiskare, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Mats-Olof Hansson, ämnesråd, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Ingrid Hasselsten, kansliråd, fr.o.m. 2011-06-09 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Anna Hedenström, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Joakim Hjelm, stf. prefekt, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Jessica Hjerpe Olausson, samordnare, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Markus Hoffman, miljö- och vattenexpert, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Petter Hojem, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Björn Holgersson, statsgeolog, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Helen Håkansson, professor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Conny Hägg, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Marie Hägglund, avdelningschef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Viveke Idh, miljöansvarig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Anders Ivarsson Westerberg, professor, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Kerstin Johannesson, professor, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Anna-Karin Johansson, miljöstrateg, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Olof Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Sif Johansson, fil.dr., fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Anna Jöborn, avdelningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 2015-01-26 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Erland Karlsson, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Mikael Karlsson, docent, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Johan Kling, utredare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Kenny Kvarnström, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Monica Lagerqvist, kansliråd, fr.o.m. 2016-01-25 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Sindre Langaas, expert, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : David Langlet, professor, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Pär Larshans, hållbarhetschef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Fredrik Larsson, miljöansvarig, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Mårten Larsson, skogsdirektör, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Karin Lexén, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2014-09-19
Expert : Johan Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Henrik Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2011-02-14
Expert : Anna Helena Lindahl, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Mette Lindahl-Olsson, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Gunnar Lindén, sakkunnig, fr.o.m. 2012-08-16 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Helen Lindgren, jurist, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Johanna Lindgren, civilingenjör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Nils-Gunnar Lindkvist, forskningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Bo Lindskog, research manager, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Britt-Marie Lindström, sektionschef, fr.o.m. 2012-08-16 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johan Loock, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2016-01-24
Expert : Stefan Lundberg, intendent, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jimmy Lundblad, miljöstrateg, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Markus Lundgren, fiskevårdschef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Lisa Lundstedt, samordnare, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Roland Löfblad, expert, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Michael Löfroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Pernilla Lötberg, jurist, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lars Lööf, professor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Bengt CSR- Mattson, och miljöchef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Krister Mild, handläggare, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lena Maxe, statsgeolog, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Else-Marie Mejersjö, enhetschef, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Fredrik Nilsson, hälsoekonom, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Helena Nilsson, utredare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Kenneth Nyblom, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Stefan Nyström, generalsekreterare, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Inger Näslund, expert, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Inger Näsman, kvalitetsdirektör, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Olof Olsson, deputy director, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Peter Olsson Rönnelöv, ordförande, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Per Olsson, handläggare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Agneta Oskarsson, professor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Anna Otmalm, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-08-15
Expert : Rita Peensalu, biolog, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Gustav Jakob Petersson, fil.dr., fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Kierstin Pettersson-Grawé, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Åsa Ranung, chef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Mikael Reineskog, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Michael Ressner, utredare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ulrika Rinman, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Peter Roberntz, handläggare, fr.o.m. 2012-09-11 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Frida Ronge, kock/MSC-ambassadör, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Jonas Rudberg, sakkunnig, fr.o.m. 2012-08-16 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Christina Rudén, professor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hilda Runsten, klimatexpert, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Bo Rutberg, handläggare, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ingrid Rydberg, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Malin Sahlin, sakkunnig, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ulrika Samuelsson, miljöskyddsdirektör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johanna Sandahl, vice ordförande, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-02-10
Expert : Ulrika Siira, utredare, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Martin Sjöberg, verksamhetsledare, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Martin Sjödahl, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Erik Sjölander, vice ordförande, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Eva Smith, senior advisor, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Erik Sollander, skogspolitisk strateg, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Inger Soldeus, miljöansvarig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Martin Sparr, enhetschef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Hanna Staland, ekolog, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Eva Stengård, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-04 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Thomas Sterner, seniorforskare, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Åsa Sterte, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Conrad Stralka, verksamhetschef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Maria Svanholm, avdelningschef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Ingrid Svedinger, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jenny Svärd, ansvarig miljöpolicy, fr.o.m. 2019-12-01 t.o.m. 2020-03-04
Expert : Peter Sörngård, sakkunnig, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jan Terstad, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-08-15
Expert : Jan Terstad, avdelningschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lena Tingström, utredare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Karin Tormalm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Olle Torpman, filosofie doktor, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Charlotte Unger, miljöchef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Nina Viberg, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jonas Vikman, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Joachim Waern, ämnesråd, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Cajsa Wahlberg, expert, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ellinor Waldemarsson, kommunekolog/biolog, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Josefin Walldén, utredare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ann-Christin Weibull, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2013-08-25
Expert : Peter Wenster, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Peter Westman, naturvårdschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hans Wråhde, sektionschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jan Wärnbäck, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Niclas Åberg, projektledare, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Kristina Åkesson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Henrik Österblom, professor, fr.o.m. 2019-12-01
Expert : Axel Österlind, miljö- och hälsoskyddsinspektör, fr.o.m. 2019-12-01
Kanslichef : Stefan Nyström, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-30
Huvudsekreterare : Christine Annermalm, fr.o.m. 2018-10-15
Huvudsekreterare : Viktoria Ingman, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-12-31
Huvudsekreterare : Stefan Nyström, fr.o.m. 2014-06-04 t.o.m. 2014-12-31
Huvudsekreterare : Marie Uhrwing, fr.o.m. 2010-08-02 t.o.m. 2014-08-11
Sekreterare : Mattias Ankarhem, fr.o.m. 2010-09-23 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Ingela Berghagen, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2012-03-22
Sekreterare : Moa Forstorp, fr.o.m. 2015-10-26 t.o.m. 2016-06-01
Sekreterare : Jan Gutman, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Jorid Hammersland, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15
Sekreterare : Therese Hansson, sekreterare, fr.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Leo Jager, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2014-08-16
Sekreterare : Johanna Janson, fr.o.m. 2015-09-08 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Eva Jernbäcker, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Anneli Josefsson, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2011-10-02
Sekreterare : Pirjo Körsén, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-10-30
Sekreterare : Johan Lantto, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Markus Larsson, omvärldsanalytiker, fr.o.m. 2019-05-01 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Helén Leijon, fr.o.m. 2015-02-23 t.o.m. 2016-05-31
Sekreterare : Marcus Marissink, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Ida Molander, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2013-05-11
Sekreterare : Hanna Nilo, fr.o.m. 2019-06-01
Sekreterare : Gustav Jakob Petersson, analytiker, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-10-18
Sekreterare : Karl-Anders Stigzelius, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-06-15
Sekreterare : Sara Sundgren, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Ulf Troeng, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2016-06-15
Sekreterare : Petronella Troselius, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Johan Wallander, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Lars Westermark, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2016-02-15
Sekreterare : Katarina Vrede, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-01-18
Sekreterare : Ebba Willerström, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2015-08-07
Biträdande sekreterare : Evis Bergenlöv, fr.o.m. 2015-03-16 t.o.m. 2016-06-30
Biträdande sekreterare : Moa Forstorp, t.o.m. 2016-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Parlamentarisk beredning för översyn av klimatpolitiken (M 2007:03) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]

Parlamentarisk beredning för översyn av klimatpolitiken (M 2007:03)


Beteckning : M 2007:03
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2009-03-09
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-04-19
Direktiv för Parlamentariska beredningen, se dir. 2007:59 och dir. 2007:179
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Jonsson, Hans, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-31
Ledamot : Arkelsten, Sofia, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-31
Ledamot : Hallengren, Lena, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-31
Ledamot : Hamilton, Carl B., fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-31
Ledamot : Johansson, Wiwi-Anne, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-31
Ledamot : Västerteg, Claes, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-31
Ledamot : Wetterstrand, Maria, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-31
Ledamot : Wijkman, Anders, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-31
Sakkunnig : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 2007-05-09 t.o.m. 2008-03-31
Sakkunnig : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 2007-05-09 t.o.m. 2008-03-31
Sakkunnig : Ekecrantz, Lars, fr.o.m. 2007-05-09 t.o.m. 2008-03-31

Rapporter

SOU 2008:24Svensk klimatpolitik
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:24 Svensk klimatpolitik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Flexmex2-utredningen (N 2001:08)


Beteckning : N 2001:08
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-07-05
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Jansson, Kjell, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Beijer, Lennart, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ek, Lena, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ekelund Cronberg, Nina, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2002-06-17
Ledamot : Elgestam, Carina A, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Fjellstedt, Jan, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Fremling, Lennart, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Holmqvist, Nils-Göran, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Josefsson, Ingemar, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lindblad, Lars, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lundberg, Fredrik, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nordlund, Harald t.o.m. 2003-02-02
Ledamot : Ringqvist, Jonas, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Ledamot : Saarinen, Ingegerd, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Sakkunnig : Andersson, Jessica, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Andersson, Stefan, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Björk, Olle, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Brede Medelius, Lotta, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Granström, Per-Olof, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : von Gersdorff, Agnes, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Hellberg, Caroline, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Hill, Martin, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Kellberg, Cecilia, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Larsson, Erik, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Larsson, Marie-Louise, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Leander, Åsa, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Rabe, Gunnar, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Resvik, Birgitta, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Rosenqvist, Per, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Schultzberg, Magnus, fr.o.m. 2004-09-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Sjökvist, Karin, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Strenger, Björn, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Sunér, Maria, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Tamm, Ebba, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Turesson, Anders, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Wallin, Stefan, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-05-05
Sakkunnig : Åkerfeldt, Susanne, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-09-26
Expert : Bjelle, Gustav, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Jernbäcker, Eva, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Kallhauge Churie, Angela, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-06
Expert : Nylander, Johan, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Ericsson, Svante, fr.o.m. 2004-01-12
Sekreterare : Liljegren, Ronald, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Raab, Ulrika, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Östblom, Lennart, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Lundin, Anders, fr.o.m. 2002-03-26 t.o.m. 2005-01-31

Rapporter

SOU 2003:60Handla för ett bättre klimat – delbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2000:07) om ett system för certifikathandel baserat på kvoter för användningen av el från förnybara energikällor [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (N 2000:07) om ett system för certifikathandel baserat på kvoter för användningen av el från förnybara energikällor


Beteckning : N 2000:07
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-07
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-08-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:56.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Andersson, Nils, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Axelsson, Pernilla, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 2000-10-31 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Hagman, Björn, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Hellner, Cecilia, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Lekås, Kurt, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Medelius-Bredhe, Lotta, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-08-30
Sakkunnig : Sävström, Ulf, fr.o.m. 2001-08-31 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Söderberg, Christer, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Ericsson, Anders, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Blümer, Magnus, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Forsberg, Björn, fr.o.m. 2001-02-05 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Hägg, Conny, fr.o.m. 2000-10-31 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Johannesson Lindén, Åsa, fr.o.m. 2000-10-31 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Johansson, Bengt, fr.o.m. 2000-10-31 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Larsson, Erik, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Levander, Thomas, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Lindblom, Ted, fr.o.m. 2000-10-31 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Norstedt, Inger, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Onajin, Christopher, fr.o.m. 2000-11-29 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Petrén Axner, Margareta, fr.o.m. 2000-10-31 t.o.m. 2001-10-31
Huvudsekreterare : Andersson, Owe, fr.o.m. 2000-09-05 t.o.m. 2001-11-18
Sekreterare : Adelswärd, Thed, fr.o.m. 2001-01-23 t.o.m. 2001-10-31
Sekreterare : Dethlefsen, Ulrika, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2001-10-31
Sekreterare : Holm, Stefan, fr.o.m. 2000-10-19 t.o.m. 2001-11-18
Sekreterare : Liljegren, Ronald, fr.o.m. 2001-01-23 t.o.m. 2001-10-31

Rapporter

SOU 2001:77Handel med Elcertifikat
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 1999:05) om möjligheterna att utnyttja Kyotoprotokollets flexibla mekanismer i Sverige [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Utredningen (N 1999:05) om möjligheterna att utnyttjaKyotoprotokollets flexibla mekanismer i Sverige


Beteckning : N 1999:05
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-09
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-03-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:25 och dir. 2000:22.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Jansson, Kjell, fr.o.m. 1999-05-16 t.o.m. 2000-05-08
Expert : Alfsen, Knut Halvor, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Andersson, Lars, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Bergman, Lars, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Björk, Olle, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Hagman, Björn, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Johannesson, Åsa, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Löfgren, Torsten, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Nelson, Lars, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 1999-08-15
Expert : Petsala, Vassiliki Becky, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Silvander, Ulf, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Sörqvist, Charlotta, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Unemo, Lena, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Åsell, Peter, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Sekreterare : Carlsson, Anders, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-05-14

Rapporter

SOU 1999:111Att söka kostnadseffektiva lösningar inom klimatområdet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Värme- och gasmarknadsutredningen (N 1998:04) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]

Värme- och gasmarknadsutredningen (N 1998:04)


Beteckning : N 1998:04
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-14
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-06-04
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:41.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Johansson, Birgitta, fr.o.m. 1998-07-15 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Agartz, Bengt, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Grill, Magnus, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Kjellman, Sten, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Ljung, Harald, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Malmberg, Gustaf, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Moreau, Jan-Eric, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Nilsson, Veronica, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Stålebrant, Rolf, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Bredhe, Lotta, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-04-21
Expert : Bruno, Magnus, fr.o.m. 1999-08-17 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Falkendal, Niklas, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Morén, Göran, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Synnerholm, Lars, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Åberg, Carin, fr.o.m. 1999-04-22 t.o.m. 1999-10-30
Huvudsekreterare : Johansson, Mats, fr.o.m. 1998-09-14 t.o.m. 1999-11-15
Sekreterare : Sandnes, Lena, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-11-15

Rapporter

SOU 1999:5Effektiva värme- och miljölösningar
SOU 1999:115Handel med gas i konkurrens
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:5 Effektiva värme och miljölösningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:115 Handel med gas i konkurrens [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (N 1995:07) om regler för organiserad handel med el, m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Utredningen (N 1995:07) om regler för organiserad handel med el, m.m.


Beteckning : N 1995:07
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:112.
Lokal :
01

Sammansättning


Anderson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1995-08-17 t.o.m. 1996-05-19
Sakkunnig : Agartz, Bengt, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Sakkunnig : Magnusson, Jan, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Albinsson, Harry, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Algeus, Kerstin, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Brodén, Martin, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Diczfalusy, Bo, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Hedenstedt, Anders, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Jansson, Gent, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Johansson, Svante, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Larsen, Solveig, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Leckström, Rogert, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Liljengren, Ronald, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Magnusson, Bernt, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Moreau, Jan-Erik, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Nyström, Sven, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Rodin, Arne, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Sehlin, Dag, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Sundbom, Per-Arne, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-21
Sekreterare : Adelswärd, Thed, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-04-30
Sekreterare : Grén, Göran, fr.o.m. 1996-01-04
Sekreterare : Hammarberg, Maria, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-05-19

Rapporter

SOU 1996:49Regler för handel med el
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:49 Regler för handel med el [ pdf |Paragraftecken ]
Elmyndighetsutredningen (N 1993:05) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]

Elmyndighetsutredningen (N 1993:05)


Beteckning : N 1993:05
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 1995-01-27
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal :
0

Sammansättning


Annerberg, Rolf, fr.o.m. 1993-07-05 t.o.m. 1994-01-01
Expert : Balsvik, Gunnar, fr.o.m. 1993-09-01 t.o.m. 1993-11-14
Expert : Blixt, Ingela t.o.m. 1993-12-31
Expert : Diczfalusy, Bo t.o.m. 1993-12-31
Expert : Hellner, Cecilia t.o.m. 1993-12-31
Expert : Nyberg, Håkan t.o.m. 1993-12-31
Expert : Nöu, Jaak t.o.m. 1993-12-31
Expert : Svantesson, Magnus t.o.m. 1993-12-31
Expert : Toresson, Bengt, fr.o.m. 1993-11-15 t.o.m. 1993-12-31
Sekreterare : Fritz, Peter t.o.m. 1993-12-31
Sekreterare : Persson, Bertil t.o.m. 1993-12-31

Rapporter

SOU 1993:105Monopolkontroll på en avreglerad
elmarknad.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:105 Monopolkontroll på en avreglerad elmarknad [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman