Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Birgitta Rasmussen

Sök kontaktuppgifter till Birgitta Rasmussen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Birgitta Rasmussen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Birgitta Rasmussen medverkat i ( 2 st. ):

Väg- och sjöfyllerikommittén (Ju 1992:03) [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]
Väg- och sjöfyllerikommittén (Ju 1992:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir 1991:123.
Lokal : Hovrätten för Övre Norrland, Box 384, 901 08 UMEÅ, tel. växel 090-118270
Utredningen har avgett :
SOU 1992:131 Grovt Rattfylleri och Sjöfylleri. Uppdraget är därmed avslutat.
Medverkande :
Ordförande : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1992-12-31
Ledamot : Kenneth Attefors, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Jan Björkman, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Elver Jonsson, led. av riksdagen /fp, t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Kenneth Lantz, led. av riksdagen /kds, t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Birgitta Rasmussen, socialsekreterare, t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Rune Thorén, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Ulla-Britt Åbark, led. av riksdagen /s
Expert : Anette Andersson, departementssekreterare, t.o.m. 1992-12-18
Expert : Erik Brattgård, hovrättsassessor, t.o.m. 1992-12-18
Expert : Per Colliander, byråchef, t.o.m. 1992-12-18
Expert : Johan Franson, chefsjurist, t.o.m. 1992-12-18
Expert : Håkan Jaldung, polisöverintendent, t.o.m. 1992-12-18
Expert : Hans Laurell, utvecklingschef, t.o.m. 1992-12-18
Expert : Christer Rune, lagman, t.o.m. 1992-12-18
Expert : Rolf Trulsson, rådman, t.o.m. 1992-12-18
Sekreterare : Anita Wickström, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:131 Grovt rattfylleri och sjöfylleri [ pdf |Paragraftecken ]
Straffsystemkommittén (Ju 1992:07) [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Straffsystemkommittén (Ju 1992:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1992:47.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 74 (Borgeke), direktval 040-35 58 73 (Loberg), direktval 040-35 58 76 (Nilsson Hjorth).
Utredningen har avgett :
SOU 1995:91 Ett reformerat straffsystem Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Erland Aspelin, hovrättslagman, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Kia Andreasson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Britta Bjelle, generaldirektör, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Sigrid Bolkéus, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Gun Hellsvik, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Ingbritt Irhammar, f.d. led. av riksdagen /c, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1994-10-23
Ledamot : Birgitta Rasmussen, socialsekreterare /v, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Karl Gustaf Sjödin, f.d. led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1994-11-13
Sakkunnig : Jan Andersson, fil.dr., t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Martin Borgeke, hovrättsråd, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Gunnar Engström, kriminalvårdsdirektör, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Sigurd Heuman, lagman, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Madeleine Leijonhufvud, professor, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Staffan Levén, hovrättslagman, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Gerardus (Jerry) Ruijsenaars, distriktsåklagare, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Ulf Strandmark, advokat, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Fredrik Wersäll, departementsråd, t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Martin Borgeke, hovrättsråd, t.o.m. 1994-05-31
Sekreterare : Mats Loberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-11-30
Mats Loberg, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-05-31
Bob Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-06-15 t.o.m. 1995-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:91 Ett reformerat straffsystem – Del 1-III [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman