Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Beata Wiberg

Sök kontaktuppgifter till Beata Wiberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Beata Wiberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Beata Wiberg medverkat i ( 5 st. ):

Bostadsbeskattningskommittén (Fi 2012:04) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]

Bostadsbeskattningskommittén (Fi 2012:04)


Beteckning : Fi 2012:04
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2015-03-19
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-04-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:32 och dir. 2013:45
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Sjöblom, Hases Per, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2014-01-15
Ledamot : Englund, Peter, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2014-01-15
Ledamot : Haapaniemi, Monica, fr.o.m. 2012-06-04
Expert : Birgersson, Ingrid, fr.o.m. 2012-08-10
Expert : Gottberg, Annika, fr.o.m. 2012-08-10
Expert : Höglund, Peter, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Nilstierna, Tom, fr.o.m. 2012-08-10
Expert : Olsson, Göran, fr.o.m. 2012-08-10
Expert : Sjöstedt, Erik, fr.o.m. 2012-08-10 t.o.m. 2013-06-01
Expert : Svanberg, Pär, fr.o.m. 2012-08-10
Expert : Wallberg, Peter, fr.o.m. 2012-08-10
Expert : Wiberg, Beata, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : Wallin, Olof, fr.o.m. 2012-08-10
Expert : Werkell, Ulla, fr.o.m. 2012-08-10
Expert : Öhrn Karlsson, Nina, fr.o.m. 2012-08-10 t.o.m. 2012-10-04
Expert : Österberg, Peter, fr.o.m. 2013-06-01
Sekreterare : Sjöstedt, Erik, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-01-15
Sekreterare : Wiberg, Beata, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-07-01
Sekreterare : Öhrn Karlsson, Nina, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-01-15

Rapporter

SOU 2014:1Vissa bostadsbeskattningsfrågor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:1 Vissa bostadsbeskattningsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bostadstaxeringsutredningen (Fi 2011:03) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]

Bostadstaxeringsutredningen (Fi 2011:03)


Beteckning : Fi 2011:03
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-06
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-02-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:13
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Haapaniemi, Monica, fr.o.m. 2011-04-05 t.o.m. 2012-08-20
Expert : Ahlstrand, Sophie, fr.o.m. 2011-04-15
Expert : Brose, Peter, fr.o.m. 2011-04-15
Expert : Ekdahl, Marie, fr.o.m. 2011-04-15
Expert : Johansson Harling, Marie Louise, fr.o.m. 2011-04-15
Expert : Löfstedt, Fredrik, fr.o.m. 2011-04-15
Expert : Roos, Henrik, fr.o.m. 2011-04-15
Expert : Sylvén, Jonny, fr.o.m. 2011-08-17
Expert : Tetzell, Tomas, fr.o.m. 2011-04-15 t.o.m. 2011-08-16
Expert : Werkell, Ulla, fr.o.m. 2011-04-15
Expert : Österberg, Peter, fr.o.m. 2011-04-15
Expert : Österman, Elisabeth, fr.o.m. 2011-04-15
Sekreterare : Bäckström, Johan, fr.o.m. 2011-04-26 t.o.m. 2012-08-20
Sekreterare : Fransson, Hanna, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2012-08-02
Sekreterare : Karlsson, Maria, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2011-11-30
Sekreterare : Wiberg, Beata, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2012-08-30

Rapporter

SOU 2012:52Bostadstaxering – avveckling eller förenkling
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:13 Översyn av fastighetstaxeringen av bostäder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:52 Bostadstaxering – avveckling eller förenkling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Gränskontrollutredningen (Ju 2003:07) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Gränskontrollutredningen (Ju 2003:07)


Beteckning : Ju 2003:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2005-02-24
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-06-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:83 och dir. 2004:89
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Thelin, Krister, fr.o.m. 2003-06-18 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Almqvist, Per, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-05-01
Expert : Bratt, Carin, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Clerton, Sören, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Engström, Patrik, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Eriksson, Anna, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Hedin, Eva-Lotta, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Hermansson, Anders, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Holmén, Magnus, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2003-12-01
Expert : Pont, Hans, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Wiberg, Beata, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Wikingsson, Annika, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Sekreterare : Andersson, Kristina, fr.o.m. 2003-06-18 t.o.m. 2004-12-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:110 Gränskontrollag – effektivare gränskontroll [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Tullbrottsdatautredningen (Fi 2001:06) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Tullbrottsdatautredningen (Fi 2001:06)


Beteckning : Fi 2001:06
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-04-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:28
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wahlqvist, Sten, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Bjernelius Lundahl, Marie, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Bålman, Johan, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Dahlqvist, Anna-Lena, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Ekelund, Dag, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Gränström, Claes, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Hedin, Eva-Lotta, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Joensuu, Heidi, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Liljeqvist, Peder, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Mauritzon, Cecilia, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Pettersson, Tord, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Skyberg, Staffan, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Ström, Carl, fr.o.m. 2001-12-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Tollbäck, Kristina, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Tonnerman, Lars, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Expert : Wiberg, Beata, fr.o.m. 2001-05-04 t.o.m. 2003-01-08
Sekreterare : Björnsson, Ann-Louise, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-01
Sekreterare : Liljeqvist, Peder, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-01-31

Rapporter

SOU 2002:113Tullverkets brottsbekämpning. Integritet – effektivitet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:113 Tullverkets brottsbekämpning – Integritet – Effektivitet [ pdf |Paragraftecken ]
EU-Bedrägeridelegationen (Fi 1996:04) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
EU-Bedrägeridelegationen (Fi 1996:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-04-11
Direktiv för delegationen, se dir. 1996:29.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulrika Barklund Larsson, ekonomiskt råd, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Britt Angleryd, enhetschef, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1997-06-02
Ledamot : Bo Arvidsson, skattedirektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Bengt Bengtsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Ingela Blixt, direktör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Håkan Borg, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Peter Carpelan, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Niki Ekman, kriminalinspektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Lena Grunditz, fr.o.m. 1999-08-18 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Eva-Lotta Hedin, t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Lars Hemmendorf, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Rikard Henriksson, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Karin Hermanrud, fr.o.m. 1998-04-17 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Lena Ingvarsson, departementsråd, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Johan Isaksson, fr.o.m. 1999-09-16 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Lena Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-20 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Stefan Johansson, fr.o.m. 1998-12-09 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ulf Johansson, sektionschef, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Johan Krafft, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Klas Kristenson, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-02-09
Ledamot : Claes Lindgren, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-05-17
Ledamot : Milles Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-19 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Lars Melin, avdelningschef, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Carina Norgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1997-02-18
Ledamot : Lage Olofsson, bitr. direktör, fr.o.m. 1997-01-14 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Eva-Lotta Pivén, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ingalill Raela, planeringsdirektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Jonas Ragell, fr.o.m. 1998-12-09 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Bo Sandberg, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1997-01-14
Ledamot : Karin Sundström, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Harald Svensson, avdelningschef, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Tuula Tikkanen, hovrättssassessor, fr.o.m. 1996-09-15 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Beata Wiberg, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Mats Wiberg, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Lars Werkström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1998-12-08
Ledamot : Margaretha Winell, tullråd, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Kazimir Åberg, byråchef, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Pia Övelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Sekreterare : Veronica Hedlund, förste revisor, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman