Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Gränskontrollutredningen (Ju 2003:07)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Gränskontrollutredningen (Ju 2003:07) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Krister Thelin  []  ( Särskild utredare )
Per Almqvist  []  ( Expert )
Carin Bratt  []  ( Expert )
Sören Clerton  []  ( Expert )
Patrik Engström  []  ( Expert )
Anna Eriksson  []  ( Expert )
Eva-Lotta Hedin  []  ( Expert )
Anders Hermansson  []  ( Expert )
Magnus Holmén  []  ( Expert )
Hans Pont  []  ( Expert )
Beata Wiberg  []  ( Expert )
Annika Wikingsson  []  ( Expert )
Kristina Andersson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Gränskontrollutredningen (Ju 2003:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:83 och dir. 2004:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Krister Thelin, hovrättslagman, fr.o.m. 2003-06-18 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Per Almqvist, departementsråd, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-05-01
Expert : Carin Bratt, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Sören Clerton, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Patrik Engström, kriminalinspektör, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Anna Eriksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Eva-Lotta Hedin, avdelningschef, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Magnus Holmén, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2003-12-01
Expert : Hans Pont, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Beata Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Annika Wikingsson, jurist, fr.o.m. 2003-06-24 t.o.m. 2004-12-09
Sekreterare : Kristina Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-06-18 t.o.m. 2004-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman