Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Barbro Ehrenberg-Sundin

Sök kontaktuppgifter till Barbro Ehrenberg-Sundin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Barbro Ehrenberg-Sundin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Barbro Ehrenberg-Sundin medverkat i ( 5 st. ):

Förtroendeutredningen (Ju 2007:08) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]

Förtroendeutredningen (Ju 2007:08)


Beteckning : Ju 2007:08
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2009-02-26
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:93
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Heuman, Sigurd, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Bergström, Margareta, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Carlström, Ville, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Ehrenberg-Sundin, Barbro, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Granhag, Pär Anders, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Jacobsson, Jörn, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Johansson, Ylva, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-03
Ledamot : Jonsson, Peder, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-08-21
Ledamot : Jäderblom, Helena, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Lindstrand, Thomas, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Ramberg, Anne, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Thor Jonzon, Petra, fr.o.m. 2008-08-22 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Thorblad, Barbro, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-10-15
Ledamot : Weibull, Lennart, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Wennberg, Gunnel, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Expert : Sörlin, Marie, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Bohlin, Fredrik, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-12-31
Biträdande sekreterare : Pälvärinne, Joel, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-08-24
Biträdande sekreterare : Rönnerstrand, Björn, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2008-09-25
Biträdande sekreterare : Rönnerstrand, Björn, fr.o.m. 2008-10-13 t.o.m. 2008-10-19

Rapporter

SOU 2008:106Ökat förtroende för domstolarna – strategier och förslag
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:93 Förtroende och kvalitet i domstolarna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:106 Ökat förtroende för domstolarna – strategier och förslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla en samlad svensk språkpolitik (Ku 2003:A)
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla en samlad svensk språkpolitik(Ku 2003:A)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-22
Direktiv för arbetsgruppen se, protokoll Ku2003/2212/Sam
Lokal : Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00, direktval 405 18 97 (B. Gunnarsson)
Medverkande :
Ordförande : Birgit Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Emma Boman Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Ulrika Dackeby, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Boa Drammeh, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Barbro Ehrenberg-Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2003-10-22
Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Axel Moberg, departementsråd, fr.o.m. 2003-10-22
Anna Odebäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Mickael Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Lars Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Michael Teilus, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-10-22
Sekreterare : Erik Peurell, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för svenska språket (Ku 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Kommittén för svenska språket (Ku 2000:03)


Beteckning : Ku 2000:03
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-05
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-10-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:66
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Gustavsson, Åke, fr.o.m. 2000-10-05 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Emtell, Emilia, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Fridén, Lennart, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Hanseklint, Kjell, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Kurtén, Birgitta, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Ringman, Agneta, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Sellén, Birgitta, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Shafran, Dan, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Tingsgård, Tone, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Westerberg, Bengt, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Alleklev, Birgitta, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Andersson, Lars-Gunnar, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Hirschfeldt, Johan, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Lindberg, Inger, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Sener, Refik, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Thelander, Mats, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Berg, Ingolf, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Ehrenberg-Sundin, Barbro, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Gunnarsson, Birgit, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Josephson, Karin, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Lindeberg, Per-Erik, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Nordin, Tim, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2001-10-28
Expert : Pålbrant, Nils, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Ryttberg, Malin, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-02
Huvudsekreterare : Melander, Björn, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Åström, Christer, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-04-21

Rapporter

SOU 2002:27Mål i mun, slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Klarspråksgruppen (Fi 1994:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Klarspråksgruppen (Fi 1994:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-12-09
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 46 84 (sekr,)
Arbetsgruppen upphörde i och med att Klarspråksgruppens verksamhet flyttades till Institutet för språk och folkminnen den 1 juli 2006.
Medverkande :
Ordförande : Bengt-Åke Nilsson, rättschef, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1998-03-15
Ordförande : Christina Weihe, rättschef, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Ordförande : Per Virdesten, rättschef, fr.o.m. 1998-03-16 t.o.m. 2004-05-31
Ledamot : Hans Aabye-Nielsen, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Karina Aldén, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kerstin André, justitieombudsman, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Louise Bodegård, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Eva Brandorf Helsing, seniorrådgivare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Inger Dunér, informationsdirektör, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Laila Edholm, informationsdirektör, fr.o.m. 1999-03-23 t.o.m. 2001-09-02
Ledamot : Barbro Ehrenberg-Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Gunilla Hallberg, informationssekreterare, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Margareta Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Olle Josephson, docent, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Marianne Kling, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Rune Levin, justitieombudsman, fr.o.m. 1994-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Christina Lindahl, informatör, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Bengt-Åke Nilsson, regeringsråd, fr.o.m. 1998-03-16 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Rune Nordström, informationsdirektör, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Gunnel Norell, justitieombudsman, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Jan Pennlöv, justitieombudsman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Björn Thärnström, informationschef, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Margareta Westman, professor, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2000-02-29
Ledamot : Louise Viotti, informationschef, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Per Virdesten, regeringsråd, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Karin Wredmark, förlagschef, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-09-24
Sekreterare : Eva Olovsson, departementssekreterare (projektanställd), fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Nathalie Parés, departementssekreterare (vikarie), fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Eva Thorén, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-24 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Maria Sundin, departementssekreterare (vikarie), fr.o.m. 2001-01-22 t.o.m. 2002-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skattelagskommittén (Fi 1991:03) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]

Skattelagskommittén (Fi 1991:03)


Beteckning : Fi 1991:03
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-05
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1991:39.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Hulgaard, Bodil
Ledamot : Melz, Peter
Ledamot : Sandström, Gustaf
Ledamot : Ehrenberg-Sundin, Barbro
Expert : Boström, Kerstin
Expert : Emanuelsson, Lars
Expert : Saldén, Anita t.o.m. 1996-07-31
Expert : Gustafsson, Roland
Expert : Halldorf, Olle, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Sjöblom, Per
Expert : Tyllström, Rolf
Sekreterare : Brissman, Mari t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Linder, Monika. jur.kand. t.o.m. 1997-06-30

Rapporter

SOU 1997:2Inkomstskattelag
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:2 Inkomstskattelag – Del I-III [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:77 Uppföljning av inkomstskattelagen [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman