Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annika Falkenborn

Sök kontaktuppgifter till Annika Falkenborn på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annika Falkenborn

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annika Falkenborn medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om visstidsplaceringar (U 2002:06) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Utredningen om visstidsplaceringar (U 2002:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:36
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:106 Visstidsutbildning vid statliga resurscenter
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bååth, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-23 t.o.m. 2002-11-15
Expert : Annika Falkenborn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-05-14 t.o.m. 2002-11-15
Expert : Maria Lockman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2002-11-15
Expert : Merja Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-14 t.o.m. 2002-11-15
Expert : Mari Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-14 t.o.m. 2002-11-15
Sekreterare : Olle Palm, utvärderare, fr.o.m. 2002-05-14 t.o.m. 2002-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:36 Visstidsplaceringar

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:106 Visstidsutbildning vid statliga resurscenter [ pdf |Paragraftecken ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-18
Direktiv för delegationen, se dir. 1999:90, dir. 2003:173 och dir. 2005:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:35 Utan timplan - med målen i sikte - delbetänkande
SOU 2005:101 Utan timplan - för målinriktat lärande - slutbetänkande från Timplanedelegationen
SOU 2005:102 Utan timplan - forskning och utvärdering - En antologi från Timplanedelegationen
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-10-31
Ordförande : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ann Carlson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-02-19
Ledamot : Ragnar Eliasson, stabschef, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ingemar Gullstam, enhetschef, fr.o.m. 2003-09-22 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Lars Hallenberg, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Ann-Christin Larsson, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-10-06
Ledamot : Monica Lundström, rektor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Maud Molander, ombudsman, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Marianne Svanheim, utbildningsråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-03-30
Ledamot : Marie Säll, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-12-17
Ledamot : Magnus Wallerå, ombudsman, fr.o.m. 2002-10-07 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ewa Wiklund Jonsson, utvecklingsledare, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Annika Falkenborn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-16 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-10-16
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Sofia Larsson, sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-03-30
Sekreterare : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Therese Wallqvister, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-08-20
Sekreterare : Anna Wolrath, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Annika Andersson, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2003-01-17
Assistent : Eva Pettersson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Assistent : Sonia Redondo Benjaminson, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2005-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-10
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:105 och dir. 2001:24.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:42 Barnmisshandel - Polisens och åklagarens handläggningstider och arbetsmetoder
SOU 2001:18 Barn och misshandel - en rapport om kroppslig bestraffning och annan misshandel i Sverige vid slutet av 1900-talet
SOU 2001:72 Barnmisshandel. Att förebygga och åtgärda
Medverkande :
Ordförande : Ewa EU-parlamentariker Hedkvist Petersen, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Berit Adolfsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-02-24
Ledamot : Sivert Carlsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Reidunn Laurén, f.d. kammarrättspresident, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-25
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Kerstin-Maria Stalin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Zsolt Szanto, socialchef, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Karin Berensson, utredare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Anne Holm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Carl Josefsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Peter Martens, enhetschef, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Barbara Martin Korpi, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Charlotta Nilsson, utredare, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Louise Sylwander, barnombudsman, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Lena Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Meit Camving, rådman, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Göran Ewerlöf, lagman, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Cecilia Kjellgren, socionom, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Dagmar Lagerberg, docent, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Ingela Palmér, psykolog, fr.o.m. 2000-10-01
Expert : Claes Sundelin, professor, fr.o.m. 1999-05-03
Sekreterare : Annika Falkenborn, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-23
Sekreterare : Birgitta Freij, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Staffan Janson, docent/barnläkare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-06-15
Sekreterare : Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2001-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman