: : :

Medverkande i utredning : Annica Dahl

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Annica Dahl

Utredning som Annica Dahl medverkat i:

Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02) [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]

Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02)


Beteckning : Ju 1999:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2002-02-26
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-02-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:5
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ewerlöf, Göran, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Carlström, Marianne, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Dahl, Annica, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Halvarsson, Isa, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Markström, Elisebeht, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Pålsson, Chatrine, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Stafilidis, Tasso, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Staver, Kerstin, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Tolgfors, Sten, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Ygeman, Anders, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Kindlund, Sören, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Fredriksson, Ulla, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Gustavsson, Torgny, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Heilborn, Christina, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Helmadotter, Ann-Marie, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Henningsson, Margret, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Håkansson, Per-Arne, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Spira, Heinz, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Svensson, Börje, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Taliercio, Concetta, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Walch, Margarete, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Huvudsekreterare : Salvall, Eva-Chalotte, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1999-05-10 t.o.m. 2001-03-04

Rapporter

SOU 2001:10Barn i homosexuella familjer
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:5
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:10 Barn i homosexuella familjer [ pdf ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman