Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Rosenmüller Nordlander

Sök kontaktuppgifter till Anna Rosenmüller Nordlander på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Rosenmüller Nordlander

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Rosenmüller Nordlander medverkat i ( 2 st. ):

Sannings- och försoningskommissionen för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01) [ Avslutad 2023 ] [ Sekreterare ]
Sannings- och försoningskommissionen för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-19 00:00:00
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:29, dir. 2021:49 och dir. 2023:15
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 98 79 (Boussaid Pettersson)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 november 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2022:32 Ko ihmisarvoa mitathiin. Då människovärdet mättes
Medverkande :
Ordförande : Elisabet Fura, f.d. chefsjustitieombudsman, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Hanna Aili, socialantropolog, fr.o.m. 2023-01-01 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Malin Arvidsson, fil.dr, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Lars Elenius, professor emeritus, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Kenneth Hyltenstam, professor emeritus, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Klas-Göran Karlsson, professor, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Bengt Niska, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Sia Spiliopoulou Åkermark, docent, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Kaisa Syrjänen Schaal, jurist, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Josephine Ylipää, fil.mag., fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2022-06-26
Huvudsekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, jurist, fr.o.m. 2021-11-12 t.o.m. 2022-08-13
Huvudsekreterare : Anna-Lena Sjölund, kansliråd, fr.o.m. 2022-08-15 t.o.m. 2023-11-29
Sekreterare : Anders Alapää, översättare, fr.o.m. 2022-02-15 t.o.m. 2022-06-01
Sekreterare : Anders Alapää, översättare, fr.o.m. 2022-06-02 t.o.m. 2022-10-01
Sekreterare : Stefan Aro, komminister, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2023-11-17
Sekreterare : Eva Dahlén, kansliråd, fr.o.m. 2022-05-01 t.o.m. 2022-10-31
Sekreterare : Eva Dahlén, kansliråd, fr.o.m. 2022-11-01 t.o.m. 2023-11-22
Sekreterare : Daniel Fjellborg, doktorand i statsvetenskap, fr.o.m. 2022-08-01 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2021-10-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-02-28
Biträdande sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2022-08-01
Sekreterare : Eva Kvist, projektledare, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-06-06
Sekreterare : Iris Kvist, laborant, fr.o.m. 2022-06-01 t.o.m. 2022-09-30
Sekreterare : Pernilla Krusberg, jurist, fr.o.m. 2020-04-13 t.o.m. 2021-10-02
Sekreterare : Astrid Kruukka, pedagog, fr.o.m. 2021-08-30 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Astrid Kruukka, pedagog, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-02-28
Sekreterare : Paula Pontvik, jurist, fr.o.m. 2022-08-15 t.o.m. 2023-03-12
Sekreterare : Anna Rosenmüller Nordlander, jurist, fr.o.m. 2022-02-01 t.o.m. 2022-06-01
Sekreterare : Josefin Rönnbäck, universitetslektor i historia, fr.o.m. 2022-06-01 t.o.m. 2023-05-15
Sekreterare : Jennie Spetz, utredare, fr.o.m. 2023-03-06 t.o.m. 2023-09-15
Sekreterare : Jennie Spetz, utredare, fr.o.m. 2023-09-16 t.o.m. 2023-10-15
Sekreterare : Kaisa Syrjänen Schaal, jurist, fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2020-08-31
Sekreterare : Josephine Ylipää, fil.mag., fr.o.m. 2022-06-27 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Josephine Ylipää, fil.mag., fr.o.m. 2023-01-01 t.o.m. 2023-05-15
Biträdande sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2023-05-22 t.o.m. 2023-11-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en effektiv och ändamålsenlig tillsyn över diskrimineringslagen (A 2019:03) [ Avslutad 2021 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en effektiv och ändamålsenlig tillsyn över diskrimineringslagen (A 2019:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-08-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:99, dir. 2019:63, dir. 2020:102 och dir. 2021:78
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:79 Effektivare tillsyn över diskrimineringslagen - aktiva åtgärder och det skollagsreglerade området
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2019-09-19 t.o.m. 2021-12-01
Sakkunnig : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Carl-Gustav Fernlund, f.d. domare i EU-domstolen, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Jonas Hamark, jurist, fr.o.m. 2021-08-30 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Mirja Johansson, filosofie doktor, specialist i neuropsykologi, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Maria Karlsson, jurist, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Lotta Lerwall, professor, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Andreas Lindholm, jurist, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Martin Mörk, enhetschef, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-10-03
Expert : Tarik Qureshi, expert, fr.o.m. 2021-10-04 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Eberhard Stuber, jurist, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : David Sandström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Sara Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Huvudsekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, fr.o.m. 2019-11-07 t.o.m. 2021-12-01
Sekreterare : Nina Nordengren, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2021-12-01
Sekreterare : Anna Rosenmüller Nordlander, fr.o.m. 2020-01-16 t.o.m. 2021-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman