Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Erman

Sök kontaktuppgifter till Anna Erman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Erman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Erman medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén om grundlagsskyddade fri- och rättigheter (Ju 2018:09) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Kommittén om grundlagsskyddade fri- och rättigheter (Ju 2018:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:92, dir. 2019:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:44 Grundlagsskadestånd - ett rättighetsskydd för enskilda
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2020-07-30
Ledamot : Anti Avsan, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Hanna Gerdes, folkrätts- och människorättsjurist, fr.o.m. 2019-05-21
Ledamot : Jonas Gunnarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Jon Karlfeldt, f.d. partistyrelsesammankallande, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Ingemar Kihlström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Sanne Lennström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Louise Meijer, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Laila Naraghi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Madeleine Sjöstedt, f.d. borgarråd, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-05-20
Ledamot : Per Söderlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Jessica Wetterling, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Linda Ylivainio, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Sakkunnig : Manne Heimer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01
Sakkunnig : Mats Holmqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anna Erman, byråchef, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anna-Sara Lind, professor, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Ola Wiklund, advokat, fr.o.m. 2018-11-01
Sekreterare : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-07-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:44 Grundlagsskadestånd – ett rättighetsskydd för enskilda [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om det allmännas ansvar enligt Europakonventionen (Ju 2009:08) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om det allmännas ansvar enligt Europakonventionen (Ju 2009:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:87 Skadestånd och Europakonventionen
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Hirschfeldt, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2009-05-07 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Mikael Forsgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Sakkunnig : Charlotte Hellner, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd professor, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Anders Eka, lagman, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Elisabeth Palm, f.d. domare och vice ordförande i Europadomstolen, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Ola Wiklund, advokat, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Expert : Karin Wistrand, byråchef, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-12-07
Sekreterare : Anna Erman, kansliråd, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:87 Skadestånd och Europakonventionen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2004:14) Ägaransvar vid trafikbrott [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (N 2004:14) Ägaransvar vid trafikbrott
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-05-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:74 och dir. 2005:56
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:86 Ägaransvar vid trafikbrott
Medverkande :
Särskild utredare : Owe Hultin, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-09-14 t.o.m. 2005-11-17
Expert : Fredrik Ahlén, ämnesråd, fr.o.m. 2004-09-28 t.o.m. 2005-11-17
Expert : Clara Brismar Ahlqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-09-28 t.o.m. 2005-11-17
Expert : Sofia Erlandsson, jurist, fr.o.m. 2004-09-28 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Bengt Magnusson, jurist, fr.o.m. 2004-09-28 t.o.m. 2005-11-17
Expert : Björn Malmqvist, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2005-11-17
Sekreterare : Anna Erman, fr.o.m. 2004-09-21 t.o.m. 2005-10-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:86 Ägaransvar vid trafikbrott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman