Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann-Christine Johansson

Sök kontaktuppgifter till Ann-Christine Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann-Christine Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann-Christine Johansson medverkat i ( 3 st. ):

En rättslig reglering av försvarssamarbetet med Finland (Fö 2017:01) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
En rättslig reglering av försvarssamarbetet med Finland (Fö 2017:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:31 En lag om operativt militärt stöd mellan Sverige och Finland
Medverkande :
Särskild utredare : Ingvar Åkesson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sakkunnig : Samuel Rudvall, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-04-30
Sakkunnig : Jens Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-04-30
Expert : Charlotta Viktorin, försvarsjurist, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-04-30
Expert : Jonas Wikström, flottiljamiral, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Ann-Christine Johansson, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:30 En rättslig reglering av försvarssamarbetet med Finland [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:31 En lag om operativt militärt stöd mellan Sverige och Finland [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medfinansieringsutredningen (N 2010:09) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Medfinansieringstredningen (N 2010:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-09-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:12 Medfinansiering av transportinfrastrukturen - utvärdering av förhandlingsarbetet jämte överväganden om brukaravgifter och lånevillkor
SOU 2011:49 Medfinansiering av transportinfrastruktur - Ett nytt system för den långsiktiga planeringen av transportinfrastruktur samt riktlinjer och processer för medfinansiering
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Gunnar Billinger, fr.o.m. 2010-09-16 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Gunnar Eriksson, avdelningschef, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Gunilla Glasare, avdelningschef, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Maria Ingelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-03-21
Expert : Ann-Christine Johansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Lennart Kallander, avdelningschef, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Thomas Lindh, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Charlotta Lindmark, chefsjurist, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Enar Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-22 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Margareta Nöjd, expert, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Kristian Seth, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-06-08
Huvudsekreterare : Bengt Jäderholm, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-06-08
Sekreterare : Helena Andersson, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-06-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

JämStöd, stöd för jämställdhetsintegrering (N 2005:02) [ Avslutad 2007 ] [ Utredningsassistent ]
JämStöd, stöd för jämställdhetsintegrering (N 2005:02)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:7, dir. 2006:1 och dir. 2007:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:15 Stöd för framtiden - om förutsättningar för jämställdhetsintegrering
SOU 2007:15 Gender Mainstreaming Manual, Gender Equality in Public Services (eng. översättning)
Medverkande :
Särskild utredare : Ann Boman, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-04-15
Expert : Ewa Gunnarsson, docent, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Magnus Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Anna-Karin Hedlund, managing partner, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Maritha Johansson, särskilt sakkunnig, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Helen Lundkvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2006-01-09
Expert : Johan Quist, ekonomie doktor, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Anna-Marie Sandquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-10 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Ulf Westerberg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Lars Ångström, byråchef, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2007-03-31
Sekreterare : Ulrika Eklund, fr.o.m. 2005-02-15 t.o.m. 2007-03-31
Sekreterare : Carina Löfgren, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2007-03-31
Sekreterare : Maria Stenman, fr.o.m. 2007-01-16 t.o.m. 2007-03-31
Sekreterare : Gunilla Sterner, fr.o.m. 2005-05-09 t.o.m. 2005-12-11
utredningsassistent : Ann-Christine Johansson, fr.o.m. 2006-08-07 t.o.m. 2007-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman