Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Andreas Egeryd

Sök kontaktuppgifter till Andreas Egeryd på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Andreas Egeryd

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Andreas Egeryd medverkat i ( 4 st. ):

Arbetsgruppen med uppgift att samordna Regeringskansliets informations- och andra åtgärder angående fågelinfluensa och pandemisk influensa (S 2006:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen med uppgift att samordna Regeringskanslietsinformations- och andra åtgärder angående fågelinfluensa ochpandemisk influensa (S 2006:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-01-13
Lokal : Fredsgatan 9. Postadress: Socialdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 10 00
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ordförande : Iréne Nilsson Carlsson, departementsråd, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Dorrit Alopéus Ståhl, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Hanna Brogren, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Harald Boström, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Annika Brändström, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Marie Dahlström, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Birgitta Darell, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Andreas Egeryd, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Cecilia Eriksson Dahlberg, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Margareta Gårdmark-Nylén, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Charlotte Hall, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Kajsa Helmbring, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Carl-Magnus Hyltenius, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Anita Janelm, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Mats Kryhl, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Anders Lindgren, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Torkel Nyman, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Bo G. Pettersson, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Heléne Rapp, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Lars Santesson, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Erika Svärdh, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Aase Tronstad, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Peter Wahlquist, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Finn Wallman, fr.o.m. 2006-01-12 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Åsa Åhlén Hagman, fr.o.m. 2006-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Interdepartemental arbetsgrupp för mänskliga rättigheter (Ju 2006:E) [ Ledamot ]
Interdepartemental arbetsgrupp för mänskliga rättigheter (Ju 2006:E)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-26
Lokal : Kulturdepartementet
Arbetsgruppen ska förlängas på obestämd tid.
Medverkande :
Ordförande : Marcus Brixskiöld, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2008-02-04
Ordförande : Hans Dahlgren, ambassadör, fr.o.m. 2010-10-27 t.o.m. 2013-10-08
Ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2015-01-22
Ordförande : Jan Nordlander, ambassadör, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ordförande : Jenny Olausson, departementsråd, fr.o.m. 2015-01-19
Ordförande : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2015-01-21
Ordförande : Charlotta Wickman, departementsråd, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Camilla Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : John Ahlberk, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Anette Ahrnens, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Emanuel Allroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Johan Allvin, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Mikael Andersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Monica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01
Ledamot : Lars Arell, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Sara Benjamin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Gunilla Bergerén, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Mikaela Bexar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Charlotte Brunelid, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Kerstin Bynander, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Johan Bäverbradt, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Elisas Cansu, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Viktor Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Anna Centerstig, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Kristina Cunningham, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Jennie Dackmar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-24 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Hans Dahlgren, ambassadör, fr.o.m. 2010-10-27 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Jenny Egermark, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Andreas Egeryd, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Expert : Hanna Ek, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Sofia Ekfeldt Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Elisabeth Eklund, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Josefin Emanuel Brattberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Cecilia Eneman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Christer Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anna Falkdalen, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Ulrika Funered, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Annika Gottberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12
Ledamot : Mari Granath Lagercrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Peter Grym, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Johanna Gustafsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Maria Gutiérrez, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Helena Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Michael Haglund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Christina Hammarstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Petra Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Lovisa Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Eva-Marie Hellstran, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Jacob Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Kristina Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Malin Häggqvist, departementssekreterare, t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Henrik Ingrids, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Anna Jakenberg Brinck, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Thomas Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11
Ledamot : Alireza Javaheri, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Helena Johnsson, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Magnus Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Maria Jontén, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Åsa Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Lennart Killander Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Margareta Kristiansson, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Henrik Källsbo, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-01
Ledamot : Johan Lantto, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Charlotte Lewenhaupt, departementssekreterare, t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lotta Liljegren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Ann Lindh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Niklas Lind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Anna Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Anna-Karin Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2008-02-05
Ledamot : Sofie Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Anders Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Daniel Lindvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Maria Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Ebba Littorin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Helena Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Ledamot : Johan Lundmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Martina Löfstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Miriam Malmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lina Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24
Ledamot : Selma Memik, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Lena Mirow, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Sara Modin, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Petra Mårselius, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Carina Mårtensson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Johanna Möllerberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Filip Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Helene Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lars Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-28
Ledamot : Anna Nordlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Tanja Ohlsson Blandy, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Lars Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-15
Ledamot : Charlotte Palmstierna, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Maria Parent, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lina Pastorek, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Sara Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Anne Rapp, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Pia Roed, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Alexander Rohdin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Johanna van Rooij, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Charlotte Roth-Olanders, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Karin Seydlitz, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Helena Sivard Askvik, departementssekreteare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Henrik Sjölinder, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Anna-Lena Sjölund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Theresia Ståhle, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Jesper Svarén, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Lisa Emelia Svensson, kansliråd, t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Macus Sverdén, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Negin Tagavi, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-09-21
Ledamot : Bilge Tekin Befrits, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : David Törngren, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Karin Wenander, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Jenny Wessblad-Hårdh, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Lena Mirow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Anne-Cerise Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Olof Nyman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Johanna Ode, departementssekretare, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Mikael Oskarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Cecilia Romson Örnberg, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Ulrika Sundberg, minister, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Negin Tagavi, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Bilge Tekin Befrits, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Bilge Tekon Befrits, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Göran Ternbo, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Martin Valfridsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-05-31
Ledamot : Cecilia Vestman, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-09-27
Ledamot : Elisabeth Wass Löfstedt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Olof Wetterwvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Tora Wigstrand, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Maria Wilenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Wilhelmsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Anna Wrange, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Nadia Yousri, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Fanny Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-21
Ledamot : Jens Ölander, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Jonas Öhlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Signe Öhman, ämnesråd, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Carolina Östgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-03-23
Sekreterare : Maria Jontén, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-06-01
Sekreterare : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : David Karlsson, dep.sekr., fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Anna-Karin Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-05
Sekreterare : Lena Mirow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om makt, integration och strukturell diskriminering (Ju 2004:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]

Utredningen om makt, integration och strukturell diskriminering (Ju 2004:04)


Beteckning : Ju 2004:04
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2007-03-01
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-04-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:54
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Kamali, Masoud, fr.o.m. 2004-04-22 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Egeryd, Anders, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-10-02
Expert : Finnström, Åsa, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-11-02
Expert : Gustavsson, Carl-Axel, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Hallgren, Niclas, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Härneskog, Örjan, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Lindblom, Anna-Karin, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Lindqvist, Göran, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Lundahl, Jessica, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Raber, Jonas, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-02-19
Expert : Wettergren, Catharina, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Sekreterare : Andersson, Simon, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-08-31
Sekreterare : Brodin, Göran, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-04-30
Sekreterare : Groglopo, Adrián, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-09-30
Sekreterare : Lundgren, Marcus, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2006-09-30
Sekreterare : Roth, Hans Ingvar, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2004-09-09

Rapporter

SOU 2005:41Bortom Vi och Dom – Teoretiska reflektioner om makt, integration och strukturell diskriminering
SOU 2005:69Sverige inifrån – Röster om etnisk diskriminering
SOU 2005:112Demokrati på svenska? Om strukturell diskriminering och politiskt deltagande
SOU 2006:21Mediernas vi och dom – Mediernas betydelse för den strukturella diskrimineringen
SOU 2006:30Är rättvisan rättvis? Tio perspektiv på diskriminering av etniska och religiösa minoriteter som rättssystemet
SOU 2006:37Om välfärdens gränser och det villkorade medborgarskapet
SOU 2006:40Utbildningens dilemma – demokratiska ideal och andrafierande praxis
SOU 2006:52Diskrimineringens retorik – En studie av svenska valrörelser 1988-2002
SOU 2006:53Partierna nominerar – Exkluderingens mekanismer – etnicitet och representation
SOU 2006:59Arbetslivets (o)synliga murar
SOU 2006:60På tröskeln till lönearbete
SOU 2006:73Den segregerade integrationen
SOU 2006:78Hälsa, vård och strukturell diskriminering
SOU 2006:79Integrationens svarta bok. Agenda för jämlikhet och social sammanhållning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 14 st. SOU ) :

Arbetsgrupp (Fö 2000:B) för samordning av förberedelser inför freds- och krigstida hot inom området nukleära, biologiska och kemiska (NBC) stridsmedel [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp (Fö 2000:B) för samordning av förberedelser inför freds-och krigstida hot inom området nukleära, biologiska och kemiska (NBC) stridsmedel Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-21
Direktiv för arbetsgruppen, se regeringsbeslut den 21 juni 2000.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Delrapport Förbättrad expertberedskap inför NBC-händelser (skrivelse 2001-03-01)
Delrapport NBC: Hot och risker (skrivelse 2001-06-14)
Rapport NBC - vidareutveckling av den operativa förmågan.
Slutrapport Rapporten NBC-Beredskapen nu och för framtiden - Slutrapport från AgNBC
Medverkande :
Ordförande : Nils Gyldén, generaldirektör, fr.o.m. 2000-08-22
Ledamot : Kjell Aggefors, Styrelsen för psykologiskt försvar, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Per Altenberg, Rikspolisstyrelsen/SÄPO, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Per Andersson, Försvarsmakten, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Michael Aust, Försvarsdepartementet/MIL, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Mats Barregren, Tullverket, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Martin Bengtsson, Försvarsdepartementet/SUND, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Ulrik Blomqvist, Nacka brandförsvar, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Jörgen Cederberg, Försvarsdepartementet/SI, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Lars-Erik Edqvist, Statens veterinärmedicinska anstalt, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Andreas Egeryd, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Fredrik Elgh, Smittskyddsinstitut, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Monika Eiborn, Statens kärnkraftinspektion, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Tore Eriksson, Statens räddningsverk, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Robert Finck, Statens strålskyddsinstitut, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Nils Gyldén, generaldirektör, fr.o.m. 2000-08-22
Ledamot : Ewa Göransson-Fellenius, Landstingsförbundet, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Anna Hammarlund, Försvarsdepartementet/MIL, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Björn Hanby, Försvarsdepartementet/CIV, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Jonas Holst, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Nils Hyvönen, Justitiedepartementet, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Stig Isaksson, Statens kärnkraftsinspektion, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Lennart Johansson, Försvarets forskningsanstalt, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Thomas G. Johansson, Försvarsmakten, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Per Kulling, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Annmari Lau, Inspektionen för strategiska produkter, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Anders Lindgren, Socialdepartementet, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Daniel Nord, Utrikesdepartementet, fr.o.m. 2000-11-27
Ledamot : Rolf Nordengren, Statens räddningsverk, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Anders Nordqvist, Totalförsvarets forskningsinstitut, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Torbjörn Nylén, Försvarets forskningsanstalt, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Per Olldén, Statens livsmedelsverk, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Richard Olsson, Statens kärnkraftsinspektion, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Alette Olsson Sederholm, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Tommy Persson, Tullverket, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Tord Pettersson, Justitiedepartementet, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Jan Preuthun, Statens jordbruksverk, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Roger Roffey, Försvarsdepartementet/SI, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Vivian Soest, Rikspolisstyrelsen, fr.o.m. 2000-11-27
Ledamot : Björn Sola, Överstyrelsen för civil beredskap, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2001-03-08
Ledamot : Thure Svensson, Kemikalieinspektionen, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Martin Talvik, Överstyrelsen för civil beredskap, fr.o.m. 2001-03-09
Ledamot : Anders Tegnell, Smittskyddsinstitutet, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Lena Tistad, Statens räddningsverk, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Gun Tombrock, Miljödepartementet, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Britta Wahren, Smittskyddsinstitutet, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Jan Wangenfors, Försvarsmakten, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2001-03-08
Ledamot : Christer Widgren, Försvarsmakten, fr.o.m. 2001-03-09
Ledamot : Inger Withaliasson, Tullverket, fr.o.m. 2000-11-27 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Bo Österberg, Rikspolisstyrelsen, Säkerhetspolisen, fr.o.m. 2000-10-13
Sekreterare : Lennart Johansson, Försvarets forskningsanstalt, fr.o.m. 2000-10-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman