Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Printz

Sök kontaktuppgifter till Anders Printz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Printz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Printz medverkat i ( 5 st. ):

Samsjuklighetsutredningen (S 2020:08) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
Samsjuklighetsutredningen (S 2020:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:68
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 november 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Printz, kanslichef, fr.o.m. 2020-06-17 t.o.m. 2021-11-30
Sakkunnig : Kalle Brandstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-11-30
Sakkunnig : Max Roos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Thomas Fröberg, enhetschef, FAMNA, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Sara Gustavsson Roxell, social strateg, Vision, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Fredrik Hjulström, socialpolitisk chef, Akademikerförbundet, SSR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Linda Hörnqvist, utredare, fr.o.m. 2020-12-01
Expert : Joffen Kleiven, specialistsjuksköterska psykiatri, Vårdförbundet, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Carl Lundgren, utredare, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Sara Lövenhag, enhetschef, Statens institutionsstyrelse, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Mikael Malm, handläggare, SKR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Zophia Mellgren, handläggare, SKR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Lars-Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, Kriminalvården, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Eva Nilsson Bågenholm, leg. läkare, ordförande i Vårdföretagarna, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Marie Risbeck, enhetschef, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Sofia Rydgen Stale, specialist i psykiatri, Sveriges Läkarförbund, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Peter Salmi, utredare, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Ann-Kristin Sandberg, förbundsordförande, Riksförbundet Attention, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Jenny Telander, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2021-01-01
Expert : Sara Wallhed Finn, legitimerad psykolog, Psykologförbundet, fr.o.m. 2020-09-25
Sekreterare : Maria Branting, utredare, fr.o.m. 2020-09-15
Sekreterare : Ewa Gustafsson, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2020-07-01
Sekreterare : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-08-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Klagomålsutredningen (S 2014:15) [ Avslutad 2015 ] [ Särskild utredare ]
Klagomålsutredningen (S 2014:15)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:14 Sedd, hörd och respekterad: ett ändamålsenligt klagomålssystem i hälso- och sjukvården
SOU 2015:102 Fråga patienten - Nya perspektiv i klagomål och tillsyn
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Printz, fr.o.m. 2014-06-12
Sakkunnig : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-25
Sakkunnig : Monica Malmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-25
Sakkunnig : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Agneta Andersson, handläggare, fr.o.m. 2015-09-25
Expert : Ingrid Bengtsson-Rijavec, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Lars Berge Kleber, ordförande, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Staffan Blom, chef, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2014-09-04
Expert : Karin Båtelson, vice ordförande, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Agneta Calleberg, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2014-09-05
Expert : Kirsi Kennebäck, handläggare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Johan Larsson, vice ordförande, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Conny Mathiesen, verksamhetschef, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Peter Möller, chefsläkare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Åke Nilsson, handläggare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Gunnar Ramstedt, chefsläkare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Thord Redman, utredare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Kerstin Sundholm, verksamhetschef, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Eva Westerling, handläggare, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-09-24
Sekreterare : Ursula Carlgren, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Kajsa Westling, fr.o.m. 2014-08-15 t.o.m. 2015-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:93, dir. 2009:93, dir. 2010:88 och dir. 2011:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen - tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Jerry Eriksson, kammarrättslagman, fr.o.m. 2008-11-19
Expert : Lisbeth Abrahamsson, inspektör, fr.o.m. 2010-03-01
Expert : Nina Alander, jurist, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Martin Borgeke, justitieråd, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Kjell Broström, ombudsman, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Astrid Eklund, överåklagare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-08-01
Expert : Jan-Olof Forsén, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Christian Groth, chefsrådman, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Stig Götmar, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Bengt Ivarsson, advokat, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Lars von Knorring, professor, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Marianne Kristiansson, docent och verksamhetschef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Pernilla Krusberg, handläggare, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2011-07-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, förbundsjurist, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-09-03
Expert : Lars Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Anders Printz, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Per-Olof Sjöblom, förvaltningschef, fr.o.m. 2009-07-09
Expert : Marianne Sundqvist, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Jesper Svedberg, regionchef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ing-Marie Wieselgren, handläggare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Eva Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-12-31
Sakkunnig : Hans Hagelin, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01
Sakkunnig : Inger Laudon, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Göran Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-03-12
Petter Asp, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2011-02-25
Claes Lernestedt, universitetslektor, fr.o.m. 2011-02-25
Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2011-02-25
Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Sekreterare : Anna Billing, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Thorbjörn Lindvall, rådman, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen – tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nationell psykiatrisamordning (S 2003:09) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Nationell psykiatrisamordning (S 2003:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-23
Direktiv för psykiatrisamordnaren se, dir. 2003:133 och dir. 2006:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:91 Vård och stöd till psykiskt störda lagöverträdare
SOU 2006:100 Ambition och ansvar. Nationell strategi för utveckling av samhällets insatser till personer med psykiska sjukdomar och funktionshinder
Medverkande :
Nationell psykiatrisamordnare : Anders Milton, medicine doktor, fr.o.m. 2003-10-23 t.o.m. 2006-11-30
Sekreterare : Katarina Adolfson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Inger Bohlin, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Kristy Delisle, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Kerstin Evelius, fr.o.m. 2005-06-13 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Emma Fredriksson, fr.o.m. 2005-09-09 t.o.m. 2006-12-10
Sekreterare : Birgitta Hagström, fr.o.m. 2005-10-15 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Urban Markström, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-08-31
Sekreterare : Anders Printz, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Karin Sandell, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2006-11-30
Sekreterare : Mikael Sandlund, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2006-11-30
Sekreterare : Ann Tjernberg, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-11-30
Sekreterare : Ing-Marie Wieselgren, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Assistent : Anna-Karin Haag, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Psykansvarskommittén (Ju 1999:08) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Psykansvarskommittén (Ju 1999:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:3 Psykisk störning, brott och ansvar
Medverkande :
Ordförande : Sten Heckscher, rikspolischef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Katrine Arvidsson, sjuksköterska /mp, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-10-08
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Göran Norlander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Claes Stockhaus, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Per Svensson, kommunalråd /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Helen Uliczka, biolog /mp, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Gunnel Wallin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ingemar Vänerlöv, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Helena Zakariasen, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Dag Victor, justitieråd, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Henrik Belfrage, adjungerad professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Agneta Bäcklund, ämnesråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2001-02-25
Expert : Gunnar Engström, chefsrådgivare, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Forsman, adjungerad professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Frances Hagelbäck Hansson, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Lars Hedengran, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Gunnar Holmberg, överdirektör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Annalena Holmgren, socialkonsulent, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Agneta Isborn Lind, chefsåklagare, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Charlotte Lenman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-03-13
Expert : Claes Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-29 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Perklev, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-12 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Printz, jurist, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Nina Rehnqvist-Ahlberg, överdirektör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Stefan Reimer, rådman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Per-Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-02-06
Sekreterare : Katarina Adolfson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Annalena Holmgren, socialkonsulent, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Stefan Reimer, rådman, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:3 Psykisk störning, brott och ansvar [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman