Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Norrlid

Sök kontaktuppgifter till Anders Norrlid på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Norrlid

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Norrlid medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om en mer likvärdig skola (U 2018:05) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en mer likvärdig skola (U 2018:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:28 En mer likvärdig skola - minskad skolsegregation och förbättrad resurstilldelning
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Åstrand, universitetslektor, fr.o.m. 2018-08-15 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-20
Sakkunnig : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-15 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Réka Gödri-Mártis, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Malin Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-11-25
Sakkunnig : Johanna Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-12-04 t.o.m. 2019-06-02
Sakkunnig : Filip Kollén, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Åsa Källén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Kristina Lundström, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-21 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Karin Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-09-09
Sakkunnig : Annika Rudestad, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-10-14
Sakkunnig : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Jesper Antelius, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Johan Ernestam, utredare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Åsa Fahlén, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-01-07
Expert : Ulla Hamilton, vd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Olof Lundborg, utredare, fr.o.m. 2019-01-08 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Stefan Melén, utredare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Matz Nilsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Nisse Rosenlund Hedman, jurist/föredragande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Peter Strömberg, rektor, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Anders Widholm, avdelningssamordnare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Magnus Åhammar, rådman, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2020-04-27
Huvudsekreterare : Gerd Mörck, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-17 t.o.m. 2020-05-04
Sekreterare : Anna Bergqvist, jurist, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-04-27
Sekreterare : Anders Norrlid, utredare, fr.o.m. 2019-05-13 t.o.m. 2020-04-27
Sekreterare : Jonas Vlachos, professor, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-04-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kostnadsutjämningsutredningen (Fi 2016:12) [ Avslutad 2018 ] [ Huvudsekreterare ]
Kostnadsutjämningsutredningen (Fi 2016:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:91 och dir. 2018:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:74 Översyn av kostnadsutjämningen för kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Sörman, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Michael Blom, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Edin, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Maria Eriksson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Anders Folkesson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Andreas Giaever, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-07 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Victor Hensjö, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-04-30
Expert : Carl Holmberg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Sverker Lindblad, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-03-06
Expert : Hugo Lindgren, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Mats Rönnbacka, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Sofie Strandberg, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-06-03
Expert : Lisa Ståhlberg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Annika Wallenskog, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Olle Felten, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-03-31
Bengt Germundsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Carl-Fredrik Graf, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Peter Helander, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Lena Karlsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Niklas Karlsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2017-04-30
David Lång, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2018-10-01
Ingemar Nilsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Olle Schmidt, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Karin Thomasson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Huvudsekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2016-01-16 t.o.m. 2017-12-31
Huvudsekreterare : Anders Norrlid, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-15
Sekreterare : Jyry Hokkanen, fr.o.m. 2017-03-20 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:146
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:25 Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Wetterberg, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-05
Sakkunnig : Anders Ekholm, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Karin Gustafsson, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Agneta Rönn, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Derk de Beer, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Henrik Berggren, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Camilla Eriksson, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-08-14
Expert : Anna Holmqvist, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Anders Norrlid, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Per Nyström, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-14
Expert : Jonas Rydström, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Christina Sandström, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Mattias Sjöstrand, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Lisa Ståhlberg, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Hwan Willén, fr.o.m. 2008-12-15
Biträdande sekreterare : Ingegerd Berggren, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Marika Dagenbrink, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Bo Gertsson, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:25 Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-13
Direktiv för rådet, se dir. 2002:91 och dir. 2005:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:110 Jämförelsevis - Styrning och uppföljning med nyckeltal i kommuner och landsting
Medverkande :
Ordförande : Håkan Sörman, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Stefan Ackerby, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Erik Amnå, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-02-09
Ledamot : Margareta Andersson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2004-05-17
Ledamot : Birgitta Andrén, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Ilja Batljan, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2004-05-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Kristina Bertov, fr.o.m. 2003-08-26 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lars Danielson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Anders Ekholm, fr.o.m. 2005-04-08 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lennart Hansson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Olle Högberg, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lena Källström, fr.o.m. 2003-05-30 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Karin Mossler, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Inger Nilsson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Anna Stina Nordmark Nilsson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-02-09
Ledamot : Christina Sandström, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Sven Siverbo, fr.o.m. 2003-08-26 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Helen Ängmo, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Camilla Thinsz Fjellström, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-11-30
Expert : Ann Lundberg, fr.o.m. 2003-12-04 t.o.m. 2005-12-19
Kanslichef : Tore Melin, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2005-12-19
Sekreterare : Ingegerd Berggren, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-19
Sekreterare : Marika Dagenbrink, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2006-01-16
Sekreterare : Bo Gertsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Anders Norrlid, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2005-12-19
Bitr. sekreterare : Matz Dahlberg, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2003-06-22
Bitr. sekreterare : Gunnar Ehrnborg, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Eva Mörk, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2003-06-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman