Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Nordh

Sök kontaktuppgifter till Anders Nordh på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Nordh

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Nordh medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om demokratvillkoren i statlig bidragsgivning (Ku 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Demokrativillkorsutredning (Ku 2018:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:19
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 104, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 14 81 (Lindvall)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:35 Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället - vägledning för handläggare
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Almgren, justitieråd, fr.o.m. 2018-03-08 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Johan Axhamn, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2018-09-27
Expert : Karin Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-28 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Lenita Freidenvall, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Julia Grosse, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Staffan Johansson, professor, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Rosaline Marbinah, universitetslektor/docent, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Anders Nordh, handläggare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Lotta Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Ludvig Sandberg, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Susanne Wallman Lundåsen, universitetslektor/docent, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Matilda Wärmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Huvudsekreterare : Daniel Lindvall, fr.o.m. 2018-03-21 t.o.m. 2019-06-20
Sekreterare : Marie Ericson, fr.o.m. 2018-03-21 t.o.m. 2019-06-20
Sekreterare : Linda Ferry, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-06-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:19 Demokrativillkoren i statlig bidragsgivning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:35 Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
InfoSäkutredningen (Fö 2002:06) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
InfoSäkutredningen (Fö 2002:06)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-07-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:103, dir. 2003:29, dir. 2004:46 och dir. 2005:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:27 Signalskydd, delrapport 1
SOU 2004:32 Informationssäkerhet i Sverige och internationellt - en översikt
SOU 2005:42 Säker information
SOU 2005:71 Informationssäkerhetspolitik - Organisatoriska konsekvenser
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Svärd, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-07-11
Sakkunnig : Ulf Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-02
Sakkunnig : Julia Mikaelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-24 t.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Richard Oehme, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Fredrik Sand, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-02
Expert : John Daniels, avdelningschef, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Expert : Håkan Gustafsson, överstelöjtnant, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Torbjörn Gustavsson, avdelningschef, fr.o.m. 2005-08-09
Expert : Patrik Håkansson, kriminalinspektör, fr.o.m. 2004-07-01
Expert : Anders Johanson, avdelningschef, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Arne Jonsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Bo Karlsson, säkerhetschef, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Staffan Karlsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Stefan Kristiansson, brigadgeneral, fr.o.m. 2005-08-08
Expert : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 2002-10-02
Expert : Anna Larsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-11-11 t.o.m. 2005-08-08
Expert : Helena Lindberg, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Anders IT-strateg Nordh, fr.o.m. 2004-07-01
Expert : Mats Ohlin, överingenjör, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Anna Palmbom, doktorand, fr.o.m. 2003-04-24 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Kristina Starkerud, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2004-11-10
Expert : Anna-Karin Waldton, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Wiggo Öberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-04-24
Huvudsekreterare : Michael Mohr, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Sekreterare : Josefin Grennert Johansson, fil.mag., fr.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Katinka Persson, assistent, fr.o.m. 2005-06-02
Sekreterare : Anja Stegen, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-12-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman