Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Forsman

Sök kontaktuppgifter till Anders Forsman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Forsman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Forsman medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om Konstnärerna och trygghetssystemen (Ku 2001:04) [ Avslutad 2003 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om Konstnärerna och trygghetssystemen (Ku 2001:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:90 och dir. 2002:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:21 Konstnärerna och trygghetssystemen, slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Forsman, fil.dr, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Eivy Häggström, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Nils Johansson, kanslichef, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Anita Jonsson, f.d. avdelningschef, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Jaan Kolk, förbundsdirektör, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Susin Lindblom, förbundsdirektör, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Magnus Nilsson, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Robert Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Bernt Petersson, Åke direktör, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Maria Sundström, bildkonstnär, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Gudrun Wikström, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Monica Wistedt Höeg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Birgitta von Euler, handläggare, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Sekreterare : Elisabeth Ferm, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Ann Larsson, fr.o.m. 2002-04-17 t.o.m. 2003-03-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:21 Konstnärerna och trygghetssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Psykansvarskommittén (Ju 1999:08) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Psykansvarskommittén (Ju 1999:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:3 Psykisk störning, brott och ansvar
Medverkande :
Ordförande : Sten Heckscher, rikspolischef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Katrine Arvidsson, sjuksköterska /mp, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-10-08
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Göran Norlander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Claes Stockhaus, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Per Svensson, kommunalråd /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Helen Uliczka, biolog /mp, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Gunnel Wallin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ingemar Vänerlöv, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Helena Zakariasen, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Dag Victor, justitieråd, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Henrik Belfrage, adjungerad professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Agneta Bäcklund, ämnesråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2001-02-25
Expert : Gunnar Engström, chefsrådgivare, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Forsman, adjungerad professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Frances Hagelbäck Hansson, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Lars Hedengran, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Gunnar Holmberg, överdirektör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Annalena Holmgren, socialkonsulent, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Agneta Isborn Lind, chefsåklagare, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Charlotte Lenman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-03-13
Expert : Claes Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-29 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Perklev, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-12 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Printz, jurist, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Nina Rehnqvist-Ahlberg, överdirektör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Stefan Reimer, rådman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Per-Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-02-06
Sekreterare : Katarina Adolfson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Annalena Holmgren, socialkonsulent, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Stefan Reimer, rådman, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:3 Psykisk störning, brott och ansvar [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen för översyn av arbetsmarknadspolitiken i förhållande till konstnärsyrket (Ku 1997:04) [ Avslutad 1997 ]
Utredningen för översyn av arbetsmarknads- politiken i förhållande till konstnärsyrket (Ku 1997:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:58.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:183 Arbete år konstnärer - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anders Forsman, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Karin Backman, utredare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Tomas Bolme, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Peter Curman, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Erik De, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Mats Gustavsson, regionchef, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Barbro Hjelm, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Nils Johansson, kanslichef, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Anita Jonsson, enhetschef, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Thomas Nyh, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Anna Santesson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Ants Viirman, sektionschef, fr.o.m. 1997-08-18
Huvudsekreterare : Yvonne Gille, fr.o.m. 1997-06-10 t.o.m. 1997-01-15
Barbro de, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-10-31
Robert Sennerdal, fr.o.m. 1997-05-21 t.o.m. 1997-12-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:183 Arbete åt konstnärer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Tvångspsykiatrikommittén (S 1995:11) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Tvångspsykiatrikommittén (S 1995:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:140.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:141 Vårdavgifter vid rättspsykiatrisk vård, m.m.
SOU 1998:32 Rättssäkerhet vårdbehov och samhällsskydd vid psykiatrisk tvångsvård. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Margit Kärrström, kammarrättslagman, fr.o.m. 1996-01-01
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Lars Davidsson, biträdande överläkare, fr.o.m. 1996-04-01
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen/c, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Elina Linna, vårdlärare, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Christina Pettersson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Birthe Sörestedt, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Anders Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-08-03
Sakkunnig : Anders Forsman, professor, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Christian Groth, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Anna-Carin Kandimaa, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-10 t.o.m. 1996-12-31
Sakkunnig : Börje Lassenius, medicinalråd, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Per Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-04
Sakkunnig : Lars Sjöström, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Bodil Stelzer, rådman, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Anders Blom, socialdirektör, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Kjell Broström, socialpolitisk sekreterare, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Agneta Isborn, chefsåklagare, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Lars Jacobsson, professor, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Magnus Ljungstedt, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-02-10 t.o.m. 1997-04-09
Expert : Ulla Lönnquist, jurist, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Göran Rosenberg, hovrättsråd, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Petra Sjöberg, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-04-10
Expert : Bert Sundström, byrådirektör, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Staffan Tilling, polisintendent, fr.o.m. 1996-05-15
Sekreterare : Ingmar Hammer, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Birgitta Henriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman