Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Alexander Engvers

Sök kontaktuppgifter till Alexander Engvers på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Alexander Engvers

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Alexander Engvers medverkat i:

Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd för varaktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd förvaraktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:181, dir. 2004:9, dir. 2004:171 och dir. 2005:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare
SOU 2005:103 Anhörigåterförening
Medverkande :
Utredare : Bertil Ahnborg, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-01-26 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Mats Baurmann, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Ewa Bökwall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Ingrid Ekelund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Alexander Engvers, föredraganden, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Karin Frank, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Johan Malkan, föredragare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Johanna Peyron, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Malin Skäringer, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Karin Stillerud, departementssekretarare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-06-30
Expert : Alexandra Wilton Wahren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Ann-Louise Roos, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Madeleine Westberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:103 Anhörigåterförening [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman