Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åsa Hård af Segerstad

Sök kontaktuppgifter till Åsa Hård af Segerstad på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åsa Hård af Segerstad

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åsa Hård af Segerstad medverkat i ( 2 st. ):

Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-10-10
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:90 och dir. 2004:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:54 Framtidens kriminalvård
Medverkande :
Ordförande : Barbro Thorblad, lagman, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Monika Ekström, samhällsvägledare, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Kjell Eldensjö, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Krister Engelhardt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Helena Frisk, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Karin Granbom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Jeppe Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Yvonne Oskarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Marie-Louise Sellin, assistent, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Bernt Sjöström, f.d. landstingsråd, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Gunnel Wallin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Eva Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Åsa Giselmo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Anne Holm Gulati, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Hans Hjalmers, advokat, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Owe Horned, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Åsa Hård af Segerstad, chefsjurist, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Marianne Kristiansson, chefsöverläkare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Katarina Lindqvist, språkexpert, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Björn Malmkvist, verksjurist, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Annika Mansnerus, kansliråd, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Inga Mellgren, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Dan Ogvall, f.d. chefsrådman, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Mårten Törnqvist, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Sekreterare : Charlotte Hallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-01-19
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Henrik Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2005-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:54 Framtidens kriminalvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kvinnovåldskommissionen (S 1993:11) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Kvinnovåldskommissionen (S 1993:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:88.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:56 Ett centrum för kvinnor som våldtagits och misshandlats
SOU 1995:60 Kvinnofrid. Del A och B Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Britta Bjelle, led. av riksdagen /fp
Ledamot : Anders Eriksson, professor
Ledamot : Maj Fant, socionom, t.o.m. 1994-12-07
Ledamot : Margaretha Lidman, distriktsåklagare
Ledamot : Ulla Ljunggren, chefsrådman
Ledamot : Anita Olofsson, advokat
Ledamot : Lars Svärd, länspolismästare
Sakkunnig : Barbro Hindberg, byråchef
Sakkunnig : Madeleine Leijonhufvud, professor
Sakkunnig : Monica Olsson, byrådirektör
Sakkunnig : Margareta Wadstein, rådman
Sekreterare : Agneta Claesson, rådman, t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Åsa Hård, hovrättsassessor, t.o.m. 1995-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:88 Kommission om våld mot kvinnor

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:56 Ett centrum för kvinnor som våldtagits och misshandlats [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:60 Kvinnofrid – Del A och B [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman