Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om merkostnader i bostad med särskild service enligt LSS (S 2020:03)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om merkostnader i bostad med särskild service enligt LSS (S 2020:03) [ Avslutad 2021 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 13 ♂ 5 ) :

Carina Sammeli  []  ( Särskild utredare )
Carina Cronsioe  []  ( Sakkunnig )
Joanna Hägg  []  ( Sakkunnig )
Marcus Nydén  []  ( Sakkunnig )
Lene Persson Weiss  []  ( Sakkunnig )
Hedvig Westphal  []  ( Sakkunnig )
Hanna Jarvad  []  ( Expert )
Mikael Klein  []  ( Expert )
Ulrika Lifvakt  []  ( Expert )
Vanja Lycke  []  ( Expert )
Fredrik Sellberg  []  ( Expert )
Maria Sivall  []  ( Expert )
Harald Strand  []  ( Expert )
Jesper Symreng  []  ( Expert )
Karin Flyckt  []  ( Sekreterare )
Josefine Gustavsson  []  ( Sekreterare )
Brigitta Hultblad  []  ( Sekreterare )
Cecilia Ljung  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om merkostnader i bostad med särskild service enligt LSS (S 2020:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:28
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 23 mars 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:16 Ett effektivare regelverk för utlänningsärenden med säkerhetsaspekter
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Sammeli, civilekonom, fr.o.m. 2020-03-12 t.o.m. 2021-03-23
Sakkunnig : Carina Cronsioe, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Sakkunnig : Marcus Nydén, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2020-11-18
Sakkunnig : Hedvig Westphal, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-18 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Hanna Jarvad, jurist, fr.o.m. 2020-05-20 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Ulrika Lifvakt, handläggare, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Vanja Lycke, hyresråd, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Fredrik Sellberg, rättslig expert, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Maria Sivall, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Harald Strand, ordförande, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2020-05-19
Sekreterare : Karin Flyckt, sakkunnig, fr.o.m. 2020-04-07
Sekreterare : Josefine Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27
Sekreterare : Brigitta Hultblad, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Cecilia Ljung, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman