Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lene Persson Weiss

Sök kontaktuppgifter till Lene Persson Weiss på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lene Persson Weiss

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lene Persson Weiss medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen om merkostnader i bostad med särskild service enligt LSS (S 2020:03) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om merkostnader i bostad med särskild service enligt LSS (S 2020:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:28
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 23 mars 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:16 Ett effektivare regelverk för utlänningsärenden med säkerhetsaspekter
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Sammeli, civilekonom, fr.o.m. 2020-03-12 t.o.m. 2021-03-23
Sakkunnig : Carina Cronsioe, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Sakkunnig : Marcus Nydén, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2020-11-18
Sakkunnig : Hedvig Westphal, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-18 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Hanna Jarvad, jurist, fr.o.m. 2020-05-20 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Ulrika Lifvakt, handläggare, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Vanja Lycke, hyresråd, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Fredrik Sellberg, rättslig expert, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Maria Sivall, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Harald Strand, ordförande, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-03-23
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2020-05-19
Sekreterare : Karin Flyckt, sakkunnig, fr.o.m. 2020-04-07
Sekreterare : Josefine Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27
Sekreterare : Brigitta Hultblad, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Cecilia Ljung, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Stärkt assistans (S 2020:01) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen Stärkt assistans (S 2020:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-01-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:3 och dir. 2020:90
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 59 22 (Agdalen)
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 24 maj 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Malmberg, generaldirektör, fr.o.m. 2020-01-23
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-11-15
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-11-15
Sakkunnig : Janna Törneman, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Hedvig Westphal, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Sakkunnig : Veronica Widell Edlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Petra Zettergren Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Charlotta Örn, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-20
Expert : Cecilia Blanck, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Jonas Franksson, styrelseordförande, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Signe Holmlund Armerin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Sophie Karlsson, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Emelie Lindahl, avdelningschef, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-10-01
Expert : Nawfal Naji, förbundsjurist/kanslichef, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-05-26
Expert : Åsa Nordström, utredare, fr.o.m. 2020-10-02
Expert : Maria Persdotter, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-05-28
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2020-04-20
Sekreterare : Tomas Agdalen, utredare, fr.o.m. 2020-02-19
Sekreterare : Nina Karnehed, analytiker, fr.o.m. 2020-04-16
Sekreterare : Katarina Leffler, inspektör, fr.o.m. 2020-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2017 års arvsfondsutredning (S 2017:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
2017 års arvsfondsutredning (S 2017:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:70 En arvsfond i takt med tiden - En översyn av regelverket kring Allmänna arvsfonden
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Lundahl, lagman, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-09-01
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-03-26
Sakkunnig : Therese Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-27 t.o.m. 2018-09-01
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-09-01
Sakkunnig : Lisa Wiberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-09-01
Expert : Hans Andersson, enhetschef, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-09-01
Expert : Anders Lindell, verksamhetsledare, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-09-01
Expert : Kristoffer Odstam, handläggare, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-09-01
Expert : Lars Ohly, ordförande, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-05-03
Expert : Ulf Rehnberg, avdelningschef, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-09-01
Expert : Anna Ribbing, bitr. regionchef, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-09-01
Expert : Elisabeth Wallenius, ordförande, fr.o.m. 2018-05-04 t.o.m. 2018-09-01
Expert : Signe Westin, stf. generaldirektör, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2018-09-01
Sekreterare : Fredrik Lövkvist, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-09-09
Sekreterare : Sara Vinnefors, fr.o.m. 2017-09-16 t.o.m. 2018-09-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:68 En översyn av regelverket för Allmänna arvsfonden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:39, dir. 2018:69 och 2020:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:32 Ju förr desto bättre - vägar till en förebyggande socialtjänst
SOU 2020:47 Hållbar socialtjänst - En ny socialtjänstlag
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2020-06-02 t.o.m. 2020-08-03
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-03-14
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Ola Florin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kajsa Laxhammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Petter Troedsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-31
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Tomas Agdalen, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-04-14
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Martina Blombergsson, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Emilia Danielsson, förbundsjurist, SKL, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Kristina Folkesson, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Åsa Furén Thulin, sektionschef, SKR, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-11-03
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Shanti Ingeström, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ylva Lindblom, jurist, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johanna Nilsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Elinor Odenberg, utredare, Kommunal, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Sara Roxell, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Rydén, t.f. avdelningschef, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-01-30
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Mille Myndigheten Salomaa-Lindström, för delaktighet, fr.o.m. 2020-01-31
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Bladelius, led. av riksdagen, S, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per-Olof Forsblom, ledamot i äldrenämnd /V, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Larsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Åsa Lindhagen, socialborgarråd /Mp, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordförande omsorg- och utbildningsutskottet /C, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Anna-Maria Norén, socionom, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd /KD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Pernilla Stålhammar, led. av riksdagen, MP, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Ulrica Westerlund, biträdande socialchef /L, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2019-12-12
Sekreterare : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-06-14
Sekreterare : Emilia Danielsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-12 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Lars Grönwall, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fredrik Hjulström, socionom, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-20 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Kennert Loheim Kangevik, kommunikatör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Christer Persson, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Camilla Sköld, socionom, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Gymnasieutredningen (U 2015:01) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Gymnasieutredningen (U 2015:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:31, dir. 2015:82 och dir. 2015:141
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:77 En gymnasieutbildning för alla - åtgärder för att alla unga ska påbörja och fullfölja en gymnasieutbildning, Del 1 + Del 2
Medverkande :
Särskild utredare : Helén Ängmo, fr.o.m. 2015-03-19 t.o.m. 2016-10-31
Sakkunnig : Anna Castberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-11-10 t.o.m. 2016-03-31
Sakkunnig : Fritjof Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2015-11-09
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-30
Sakkunnig : Marie Törn, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-25 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Tarja Birkoff, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2016-06-27
Expert : Michael Erenius, handläggare, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Josefine Gustafsson, fr.o.m. 2016-06-28 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Kerstin Hultgren, ämnesråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Henrik Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Miriam Malmqvist, kansliråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-01-18
Expert : Christina Månberg, enhetschef, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-09-03
Expert : Per Anders Nilsson Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-01-19 t.o.m. 2016-06-30
Expert : Thomas Rotter, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Åsa Ruling, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-05-16 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Annika Streiler, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-11-10 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Marie Wiberg Svensson, handläggare, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Lotta /SD Antman
Lennart KD Bodeson
Ulrika /C Carlsson
Rossana /V Dinamarca
Annika /KD Eclund
Lotta /FP Edholm
Caroline /S Helmersson Olsson
Stefan /SD Jakobsson
Elisabet /MP Knutsson
Per /C Lodenius
Christer /FP Nylander
Daniel /V Riazat
Michael /M Svensson
Marco /MP Venegas
Sekreterare : Frida Andersson, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2016-11-11
Sekreterare : Liv Hammargren, fr.o.m. 2015-05-18 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Anne-Marie Lindström, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Jonas Olofsson, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Lisbeth Rudemo, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2016-04-30
Sekreterare : Torun Rudin, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2016-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Samordnare för unga som varken arbetar eller studerar (U 2015:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen Samordnare för unga som varken arbetar eller studerar (U 2015:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:70, dir. 2016:82 och dir. 2017:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:9 Det handlar om oss - unga som varken arbetar eller studerar
SOU 2018:11 Vårt gemensamma ansvar - för unga som varken arbetar eller studerar
Medverkande :
Särskild utredare/Samordnare : Inger Ashing, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2018-02-28
Sakkunnig : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2016-12-31
Sakkunnig : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-05 t.o.m. 2018-01-15
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-08-25
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-16 t.o.m. 2018-02-28
Sakkunnig : Tyri Öhman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Katarina Danielsson, utredare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Åsa Ernestam, fr.o.m. 2016-12-06 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Kristin Harvard, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-31 t.o.m. 2018-02-20
Expert : Henrik Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-30
Expert : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-06 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-07-05
Expert : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Katarina Danielsson, projektkoordinator, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, verksjurist, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Emma Sterky, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Oscar Svensson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-18
Direktiv för delegationen, se dir. 2014:157, dir. 2015:68, dir. 2017:20 och dir. 2018:39
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 51 33 (Ringborg)
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast 28 februari 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:19 Samverkan - Steg på vägen mot fördjupad lokal samverkan för unga arbetslösa
SOU 2018:12 Uppdrag: Samverkan 2019 - Många utmaningar återstår
Medverkande :
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 2014-12-18
Ledamot : Per-Arne Andersson, direktör, fr.o.m. 2015-04-14
Ledamot : Inger Ashing, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Marie Axelsson, avdelningschef, fr.o.m. 2016-11-21
Ledamot : Frank Berglund, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-09-11
Ledamot : Håkan Forsberg, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Håkan Forsberg, vik. generaldirektören och chefen för Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige, fr.o.m. 2020-08-24
Ledamot : Peter Fredriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-01-10
Ledamot : Peter Hammarin, enhetschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Kjell Hedwall, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-01-09
Ledamot : Anna HR-chef Hemmingsson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Johan Ingelskog, enhetschef, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Lars Lööw, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2020-08-23
Ledamot : Maria Mindhammar, generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-16
Ledamot : Birgitta Målsäter, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-20
Ledamot : Lena Nyberg, generaldirektör, fr.o.m. 2016-09-12
Ledamot : Rebecka Prentell, ordförande, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-04-08
Ledamot : Mimmi Rönnqvist, ordförande, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-12-15
Ledamot : Hidayet Tercan, entreprenör, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Michael Wolf, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Helen Ängmo, överdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Sakkunnig : Vanja Bardh Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Björn Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-10-13
Sakkunnig : Anna-Lena Larsson-Lönnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-28 t.o.m. 2018-04-09
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2017-04-27
Sakkunnig : Maria Nordin Skult, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14
Expert : Tobias Adolfsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10
Expert : David Dager, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Louise Edgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Maria Götherström, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-02-09
Expert : Johanna Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Jenny Jägsander, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-10-08
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2019-10-13
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-09 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Jan Rehnstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2019-12-15
Expert : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-21
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2017-08-27
Alireza Akhondi, riksdagsledamot C
Leila Ali-Elmi, riksdagsledamot MP
Sofia Damm, riksdagsledamot KD
Nicklas Ellehammar Lundström, oppositionsråd Norrköping V
Ebba Hermansson, riksdagsledamot SD
Serkan Köse, riksdagsledamot S
Jessica Sjönell, gruppledare i Stockholms stads Arbetsmarknadsnämnd L
Tf. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2018-08-13
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 2015-01-26
Sekreterare : Peter Agerhäll, fr.o.m. 2015-04-13
Sekreterare : Anders Barane, fr.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Emil Buskas, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Maj Dahl, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2015-03-01
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2020-08-12 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2017-04-05 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Linus Källander, fr.o.m. 2015-03-30
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Jesper Theander, fr.o.m. 2019-03-01
Sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2020-01-01
Sekreterare : Susanne Zander, fr.o.m. 2015-01-19
Biträdande sekreterare : Lillemor Hult, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-04-30
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2015-12-31
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2016-04-29
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2016-12-31
Biträdande sekreterare : Marie Lind, fr.o.m. 2017-04-24 t.o.m. 2018-04-30
Biträdande sekreterare : Jack Schierbeck, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Biträdande sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2016-06-05
Assistent : Decran Sahakyan, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Yrkesprogramsutredningen (U 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Yrkesprogramsutredningen (U 2014:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:122, dir. 2014:50, dir. 2014:95 och dir. 2015:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:29 En yrkesinriktning inom teknikprogrammet
SOU 2015:97 Välja yrke
Medverkande :
Särskild utredare : Amelie von Zweigbergk, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-11-15
Sakkunnig : Karin Alm Chearnley, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Camilio von Greiff, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2015-11-15
Sakkunnig : Jacob Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Anders Jutell, fr.o.m. 2014-06-17 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Fritjof Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Carl-Johan Klint, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Sofia Sandgren Massih, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-08-31
Sakkunnig : Catharina Stenborg Blolm, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Emma Östling, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Ronny Högberg, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2015-11-15
Expert : Annika Jalap-Hermansson, utredare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Monika Kvael, handläggare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Lena Lundström, handläggare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Christina Månberg, chef, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Lene Persson Weiss, statistiker, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Stefan Skimutis, internationell koordinator, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Monika Wallström, handläggare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2015-04-22 t.o.m. 2015-11-15
Sekreterare : Elsa Engström, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-10-11
Sekreterare : Thomas Hagnefur, fr.o.m. 2014-01-15 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Maria Liljestrand, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Luca Nesi, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Jan Schierbeck, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Emma Östling, fr.o.m. 2015-10-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:29 En yrkesinriktning inom teknikprogrammet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:97 Välja yrke [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Demokratiutredningen (Ju 2014:19) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Demokratiutredningen (Ju 2014:19)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:111
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:96 Låt fler forma framtiden! Forskarantologi
SOU 2016:5 Låt fler forma framtiden! Del A + B
Medverkande :
Särskild utredare : Olle Wästberg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2014-07-17 t.o.m. 2016-01-18
Expert : Ahmad Azizi, demokratiutvecklare, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lars Berge-Kleber, förste vice ordförande i Handikappsförbunden, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Paula Blomqvist, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Bojan Brstina, verksamhetsansvarig SIOS Antidiskrimineringsbyrå, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Hanna Bäck, professor, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Tiina Ekman, utredare för ungdoms- och civilsamhällsfrågor, fr.o.m. 2015-02-09 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Josefin Gustavsson, utredare, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Nicklas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-09-20
Expert : Lena Langlet, sektionschef Svergies Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Johan Lidmark, enhetschef region Skåne, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Nils-Olof Parfa, ledamot i styrgruppen för Ung minoritet, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Christina Rogestam, förbundsordförande Sveriges pensionärsförbund, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Reza Saleh, programansvarig Berättarministeriet, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lisbeth Staaf Igelström, styrelseledamot i Pensionärernas riksorganisation, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Jesper Strömbäck, professor, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Andrea Törnestam, styrelseledamot Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Mikael Wahldén, utredare Myndigheten för Delaktighet, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-09-20
Expert : Daniel Wolgemunth, utredare för ungdoms- och civilsamhällsfrågor, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-02-08
Expert : Gertrud Åström, ordförande Sveriges Kvinnolobby, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Michael Anefur, distriktsordförande, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Gulan Avci, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2014-10-19
Ledamot : Robert Hannah, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Berit Högman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Anna Hövenmark, kommunalråd, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Bruno Kaufmann, kommunpolitiker, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionslandstingsråd, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Jessika Wilhelmsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Jonas Åkerlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Sekreterare : Daniel Lindvall, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2016-01-18
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2015-04-08 t.o.m. 2015-08-02
Sekreterare : Susanne Stenberg, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2015-12-22
Sekreterare : Adiam Tedros, fil.dr., fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-12-15
Biträdande sekreterare : Matilda Wärmark, statsvetare, fr.o.m. 2014-09-08 t.o.m. 2016-01-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:96 Låt fler forma framtiden! – Forsakantologi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2016:5 Låt fler forma framtiden! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman