Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om översyn av vissa frågor på tobaksområdet (S 2020:02)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av vissa frågor på tobaksområdet (S 2020:02) [ Avslutad 2021 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 7 ♂ 3 ) :

Ingeborg Simonsson  []  ( Särskild utredare )
Henrik Berthels  []  ( Sakkunnig )
Hanna Eriksson  []  ( Sakkunnig )
Zandra Milton  []  ( Sakkunnig )
Carl Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Elsa Rosén  []  ( Sakkunnig )
Emma Hedge  []  ( Expert )
Ellen Jones  []  ( Expert )
Lena Nordquist  []  ( Expert )
Ola Norbäck  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av vissa frågor på tobaksområdet (S 2020:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:9
Lokal : Statens offentliga utredningar, Göteborg, tel. 08-405 34 43
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Ingeborg Simonsson, rådman, fr.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Henrik Berthels, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-08
Sakkunnig : Hanna Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-08
Sakkunnig : Zandra Milton, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-08
Sakkunnig : Carl Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-03 t.o.m. 2020-11-13
Sakkunnig : Elsa Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-08
Expert : Emma Hedge, jurist, fr.o.m. 2020-05-08
Expert : Ellen Jones, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-08
Expert : Lena Nordquist, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-08
Sekreterare : Ola Norbäck, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2020-05-03 t.o.m. 2021-04-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman