Hem: Teman: Offentliga utredningar:

En nationell samordnare för Agenda 2030 (M 2020:02)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

En nationell samordnare för Agenda 2030 (M 2020:02) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 6 st. ♀ 4 ♂ 2 ) :

Gabriel Wikström  []  ( Nationell samordnare )
Emma Sterky  []  ( Huvudsekreterare )
David Collste  []  ( Sekreterare )
Leila El-Sherif Wollheim  []  ( Sekreterare )
Malin Forssell  []  ( Sekreterare )
Hanna Zetterberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

En nationell samordnare för Agenda 2030 (M 2020:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:17
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Samordnaren ska lämna en delredovisning av arbetet senast den 1 mars 2022. Uppdraget ska slutredovisas senast den 31 mars 2024.
Medverkande :
Nationell samordnare : Gabriel Wikström, utvecklingsledare, fr.o.m. 2020-02-20
Huvudsekreterare : Emma Sterky, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-04-03 t.o.m. 2024-03-31
Sekreterare : David Collste, fr.o.m. 2020-08-15 t.o.m. 2024-03-31
Sekreterare : Leila El-Sherif Wollheim, fr.o.m. 2020-08-19 t.o.m. 2020-11-13
Sekreterare : Leila El-Sherif Wollheim, fr.o.m. 2020-11-14 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Leila El-Sherif Wollheim, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-02-28
Sekreterare : Leila El-Sherif Wollheim, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Leila El-Sherif Wollheim, fr.o.m. 2021-06-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Malin Forssell, fr.o.m. 2020-08-10
Sekreterare : Malin Forssell, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Hanna Zetterberg, fr.o.m. 2020-08-17 t.o.m. 2024-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman