Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om det offentliga belöningssystemet, de allmänna flaggdagarna och utformningen av anslaget till hovet – Förtjänstutredningen (Ju 2019:09)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om det offentliga belöningssystemet, de allmänna flaggdagarna och utformningen av anslaget till hovet – Förtjänstutredningen (Ju 2019:09) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 9 ♂ 16 ) :

Björn von Sydow  []  ( Ordförande )
Tobias Billström  []  ( Ledamot )
Hans Ekström  []  ( Ledamot )
Karin Enström  []  ( Ledamot )
Jonas Eriksson  []  ( Ledamot )
Ida Karkiainen  []  ( Ledamot )
Kristoffer Löfblad  []  ( Ledamot )
Caroline Nordengrip  []  ( Ledamot )
Tuve Skånberg  []  ( Ledamot )
Helena Vilhelmsson  []  ( Ledamot )
Jessica Wetterling  []  ( Ledamot )
Allan Widman  []  ( Ledamot )
Tove Axelsson  []  ( Sakkunnig )
Kalle Sevilä  []  ( Sakkunnig )
Anna Åström  []  ( Sakkunnig )
Jan-Mikael Bexhed  []  ( Expert )
Hans Hegeland  []  ( Expert )
Patrik Laestadius  []  ( Expert )
Jan Lindman  []  ( Expert )
Petter Löfdahl  []  ( Expert )
Staffan Rosén  []  ( Expert )
Frida-Louise Göransson  []  ( Huvudsekreterare )
Nils Fransson  []  ( Sekreterare )
Anders Odmark  []  ( Sekreterare )
Emilia Hjers  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om det offentliga belöningssystemet, de allmänna flaggdagarna och utformningen av anslaget till hovet - Förtjänstutredningen (Ju 2019:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2019:76
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 15 september 2021.
Medverkande :
Ordförande : Björn von Sydow, förutvarande talman, fr.o.m. 2019-11-07
Ledamot : Tobias Billström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Karin Enström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Jonas Eriksson, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Ida Karkiainen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Kristoffer Löfblad, pol. sakk., fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Caroline Nordengrip, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Tuve Skånberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Helena Vilhelmsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Jessica Wetterling, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Allan Widman, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Tove Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Kalle Sevilä, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-05
Sakkunnig : Anna Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-19 t.o.m. 2020-03-04
Expert : Jan-Mikael Bexhed, advokat, fr.o.m. 2020-02-04
Expert : Hans Hegeland, utskottsråd, fr.o.m. 2020-02-04
Expert : Patrik Laestadius, förvaltare, fr.o.m. 2020-02-04
Expert : Jan Lindman, överintendent, fr.o.m. 2020-02-04
Expert : Petter Löfdahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-04
Expert : Staffan Rosén, professor, fr.o.m. 2020-02-04
Huvudsekreterare : Frida-Louise Göransson, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Nils Fransson, överstelöjtnant, fr.o.m. 2020-01-13 t.o.m. 2020-09-18
Sekreterare : Emilia Hjers, student, fr.o.m. 2021-01-18
Sekreterare : Anders Odmark, kammarrättsråd, fr.o.m. 2020-09-25

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman