Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Direktinvesteringsutredningen (Ju 2019:06)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Direktinvesteringsutredningen (Ju 2019:06) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 12 ♂ 13 ) :

Sten Heckscher  []  ( Särskild utredare )
Mari Andersson  []  ( Sakkunnig )
Nils Gunnar Billinger  []  ( Sakkunnig )
Viktoria Ahlfors  []  ( Expert )
Pegah Behseta Sundell  []  ( Expert )
Tobias Bergkvist  []  ( Expert )
Philippa Boman  []  ( Expert )
Martina Bozzo  []  ( Expert )
Ola Brohman  []  ( Expert )
Lars Elfvin  []  ( Expert )
Jonas Hallberg  []  ( Expert )
Jan Kinnander  []  ( Expert )
David Källström Howding  []  ( Expert )
Dan Leeman  []  ( Expert )
Eva Ljungbert  []  ( Expert )
Heléne Ottosson  []  ( Expert )
Cecilia Skjöldebrand  []  ( Expert )
Karl Sundström  []  ( Expert )
Robert Tischner  []  ( Expert )
Maria Ulfvensjö-Baltatzis  []  ( Expert )
Eva Bertelsen  []  ( Sekreterare )
Johan Höök  []  ( Sekreterare )
Malin Stensbäck  []  ( Sekreterare )
Anna Hammarberg  []  ( Expert )
Omar Harrami  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Direktinvesteringsutredningen (Ju 2019:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-08-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:50
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 2 november 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:11 Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om utländska direktinvesteringar
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, f.d. ordföranden i Högsta förvaltningsdomstolen, fr.o.m. 2019-08-22
Sakkunnig : Mari Andersson, justitieråd, fr.o.m. 2019-09-19
Sakkunnig : Nils Gunnar Billinger, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2019-09-19
Expert : Viktoria Ahlfors, jurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Pegah Behseta Sundell, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-01-15
Expert : Tobias Bergkvist, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Philippa Boman, affärsutvecklare, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Martina Bozzo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-02-26
Expert : Ola Brohman, kansliråd, fr.o.m. 2020-01-15
Expert : Lars Elfvin, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Jonas Hallberg, utredare, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Anna Investment Cooperation Manager Hammarberg, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Omar Harrami, utredare, fr.o.m. 2021-02-02
Expert : Jan Kinnander, kommendör, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : David Källström Howding, analytiker, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2021-01-10
Expert : Dan Leeman, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-05-27
Expert : Eva Ljungbert, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Heléne Ottosson, jurist, fr.o.m. 2020-05-11
Expert : Cecilia Skjöldebrand, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-27
Expert : Karl Sundström, byrådirektör, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Robert Tischner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-28
Expert : Maria Ulfvensjö-Baltatzis, konkurrensråd, fr.o.m. 2019-10-24
Sekreterare : Eva Bertelsen, kammarrättsråd, fr.o.m. 2020-04-23
Sekreterare : Johan Höök, rådman, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2020-04-14
Sekreterare : Malin Stensbäck, rådman, fr.o.m. 2019-09-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman