Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om det skatterättsliga företrädaransvaret (Fi 2019:07)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om det skatterättsliga företrädaransvaret (Fi 2019:07) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 7 ♂ 6 ) :

Christer Silfverberg  []  ( Särskild utredare )
Stina Pettersson  []  ( Sekreterare )
Omar Bembli  []  ( Expert )
Katarina Bartels  []  ( Expert )
Mats Brockert  []  ( Expert )
Marina Ekenberg  []  ( Expert )
Daniel Eriksson  []  ( Expert )
Per Hedman  []  ( Expert )
Patrick Krassén  []  ( Expert )
Lena Norrsjö Göransson  []  ( Expert )
Lynda Ondrasek Olofsson  []  ( Expert )
Anna Stålnacke  []  ( Expert )
Teresa Simon Almendal  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om det skatterättsliga företrädaransvaret (Fi 2019:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-10-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:60 Det skatterättsliga företrädaransvaret - en översyn
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Silfverberg, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2019-11-11 t.o.m. 2020-11-02
Sekreterare : Stina Pettersson, justitiesekreterare, fr.o.m. 2019-11-13 t.o.m. 2020-11-06
Sakkunnig : Teresa Simon-Almendal, professor, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Omar Bembli, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Katarina Bartels, skatteexpert, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Mats Brockert, skatteexpert, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Marina Ekenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Daniel Eriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Per Hedman, vice överåklagare, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Patrick Krassén, skatteexpert, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Lena Norrsjö Göransson, verksjurist, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02
Expert : Lynda Ondrasek Olofsson, skatteexpert, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Anna Stålnacke, rådman, fr.o.m. 2019-12-03 t.o.m. 2020-11-02

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman