: : :

Ett effektivt offentligt främjande av utländska investeringar (U 2018:01)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Ett effektivt offentligt främjande av utländska investeringar (U 2018:01) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 6 ♂ 12 ) :

Jan Larsson  []  ( Särskild utredare )
Tommy Waidelich  []  ( Särskild utredare )
Peter Alberius  []  ( Expert )
Ulrika Cederskog Sundling  []  ( Expert )
Johan Eklund  []  ( Expert )
Isabella de Feudis  []  ( Expert )
Andreas Hatzigeorgiou  []  ( Expert )
Stefan Johansson  []  ( Expert )
Johan Norin  []  ( Expert )
Torbjörn Bengtsson  []  ( Expert )
Pia Roed  []  ( Expert )
Ann-Christine Schmidt  []  ( Expert )
Bengt Toresson  []  ( Expert )
Björn Wollentz  []  ( Expert )
Susanna Silversol  []  ( Sekreterare )
Ingrid Sefastsson  []  ( Expert )
Daniel Nutley  []  ( Expert )
Fredrik Fexe  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen för ett effektivt offentligt främjande av utländska investeringar (UD 2018:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:3 och dir. 2018:113
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 30 april 2019
Utredningen har avgett :
SOU 2018:56 Bättre kommunikation för fler investeringar
SOU 2019:21 Effektivt investeringsfrämjande för hela Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Larsson, direktör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2018-08-08
Särskild utredare : Tommy Waidelich, företagare, fr.o.m. 2018-08-14 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Peter Alberius, head of international business development, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Ulrika Cederskog Sundling, vice vd, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-02-11
Expert : Johan Eklund, professor, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Isabella de Feudis, vd, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Fredrik Fexe, verkst. direktör, fr.o.m. 2019-02-12
Expert : Andreas Hatzigeorgiou, chefsekonom, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2018-09-26
Expert : Stefan Johansson, vd, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Johan Norin, ämnesråd, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2018-09-26
Expert : Daniel Nutley, chef globala relationer, fr.o.m. 2018-02-08 t.o.m. 2018-09-26
Expert : Torbjörn Bengtsson, affärsutvecklare, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Pia Roed, kansliråd, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Ann-Christine Schmidt, national economic developer, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Ingrid Sefastsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-26
Expert : Bengt Toresson, departementsråd, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Björn Wollentz, militärsakkunnig, fr.o.m. 2018-03-01
Sekreterare : Susanna Silversol, sekreterare, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman