Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ökad träffsäkerhet och minskad skuldsättning inom bostadsbidrag och underhållsstöd (S 2018:13)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ökad träffsäkerhet och minskad skuldsättning inom bostadsbidrag och underhållsstöd (S 2018:13) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 9 ♂ 11 ) :

Åsa Karlsson Björkmarker  []  ( Särskild utredare )
Linnéa Brossner  []  ( Sakkunnig )
Joakim Cejie  []  ( Sakkunnig )
Mats Johansson  []  ( Sakkunnig )
Jessica Löfvenholm  []  ( Sakkunnig )
Carina Nägling  []  ( Sakkunnig )
Robin Palmgren  []  ( Sakkunnig )
Petter Troedsson  []  ( Sakkunnig )
Andreas Vigren  []  ( Sakkunnig )
Danielle Zachrisson  []  ( Sakkunnig )
Jens Haggren  []  ( Expert )
Anna Halvarsson  []  ( Expert )
Assar Lindén  []  ( Expert )
Niklas Löfgren  []  ( Expert )
Marie Magnusson  []  ( Expert )
Nicklas Korsell  []  ( Sekreterare )
Dan Ljungberg  []  ( Sekreterare )
Katarina Sjöberg  []  ( Sekreterare )
Pia Fagerström  []  ( Sakkunnig )
Karl Kjäll  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om bostadsbidrag och underhållsstöd – minskad skuldsättning och ökad träffsäkerhet (BUMS) (S 2018:13)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:97, dir 2020:14 och dir. 2021:7
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel: 08-405 44 59
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 mars 2021.
Utredningen har avgett :
Promemoria En justerad indragningsbestämmelse i underhållsstödet
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa Karlsson Björkmarker, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Linnéa Brossner, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2019-06-30
Sakkunnig : Joakim Cejie, kansliråd, fr.o.m. 2018-12-19 t.o.m. 2019-06-30
Sakkunnig : Pia Fagerström, kansliråd, fr.o.m. 2021-03-18
Sakkunnig : Mats Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-24
Sakkunnig : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-18
Sakkunnig : Jessica Löfvenholm, ämnesråd, fr.o.m. 2019-08-01 t.o.m. 2021-03-17
Sakkunnig : Carina Nägling, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2019-06-30
Sakkunnig : Robin Palmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-08-01
Sakkunnig : Petter Troedsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Andreas Vigren, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-01 t.o.m. 2021-03-17
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-05-31
Expert : Jens Haggren, verksjurist, fr.o.m. 2018-10-24
Expert : Anna Halvarsson, rättslig expert, fr.o.m. 2018-10-24
Expert : Assar Lindén, jurist, fr.o.m. 2018-10-24
Expert : Niklas Löfgren, utredare, fr.o.m. 2018-10-24
Expert : Marie Magnusson, budget- och skuldrådgivare, fr.o.m. 2018-12-19
Sekreterare : Nicklas Korsell, utredare, fr.o.m. 2019-05-01
Sekreterare : Dan Ljungberg, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-17
Sekreterare : Katarina Sjöberg, jurist, fr.o.m. 2018-12-03

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman