Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Nationell samordnare för en välfungerande sjukskrivningsprocess (S 2018:06)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Nationell samordnare för en välfungerande sjukskrivningsprocess (S 2018:06) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2018:27 Nationell samordnare för en välfungerande sjukskrivningsprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 7 ♂ 3 ) :

Mandus Frykman  []  ( Nationell samordnare )
Sara Bivebäck  []  ( Sakkunnig )
Klara Granat  []  ( Sakkunnig )
Abukar Omarsson  []  ( Sakkunnig )
Peter Wollberg  []  ( Sakkunnig )
Marie Jakobsson Randers  []  ( Sekreterare )
Nina Karnehed  []  ( Sekreterare )
Sofie Östling  []  ( Sekreterare )
Sara Johansson  []  ( Sakkunnig )
Anne Wisten  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Nationell samordnare för en välfungerande sjukskrivningsprocess (S 2018:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-04-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:27
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 30 april 2020.
Medverkande :
Särskild utredare/Samordnare : Mandus Frykman, medicine doktor, fr.o.m. 2018-05-05 t.o.m. 2020-04-29
Sakkunnig : Sara Bivebäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-05
Sakkunnig : Klara Granat, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-05 t.o.m. 2019-06-02
Sakkunnig : Sara Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-03 t.o.m. 2019-09-15
Sakkunnig : Abukar Omarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-05
Sakkunnig : Anne Wisten, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-16 t.o.m. 2020-03-15
Sakkunnig : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2018-09-05
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, jurist, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2019-01-13
Sekreterare : Nina Karnehed, medicine doktor, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2020-04-14
Sekreterare : Sofie Östling, fil.kand., fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2020-04-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman