Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marie Jakobsson Randers

Sök kontaktuppgifter till Marie Jakobsson Randers på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marie Jakobsson Randers

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marie Jakobsson Randers medverkat i ( 4 st. ):

Nationell samordnare för en välfungerande sjukskrivningsprocess (S 2018:06) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Nationell samordnare för en välfungerande sjukskrivningsprocess (S 2018:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-04-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:24 Tillsammans för en välfungerande sjukskrivnings- och rehabiliteringsprocess
Medverkande :
Särskild utredare/Samordnare : Mandus Frykman, medicine doktor, fr.o.m. 2018-05-05 t.o.m. 2020-04-29
Sakkunnig : Sara Bivebäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-05
Sakkunnig : Klara Granat, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-05 t.o.m. 2019-06-02
Sakkunnig : Sara Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-03 t.o.m. 2019-09-15
Sakkunnig : Abukar Omarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-05
Sakkunnig : Anne Wisten, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-16 t.o.m. 2020-03-15
Sakkunnig : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2018-09-05
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, jurist, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2019-01-13
Sekreterare : Nina Karnehed, medicine doktor, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2020-04-14
Sekreterare : Sofie Östling, fil.kand., fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2020-04-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för ökad ekonomisk jämlikhet (Fi 2018:07) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Jämlikhetskommissionen (Fi 2018:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-02
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:46 En gemensam angelägenhet, Vol. 1En gemensam angelägenhet, Vol. 2
Medverkande :
Ordförande : Per Molander, tekn. dr, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Anna Balkfors, strateg, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Anders Björklund, professor emeritus, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Anna Hedborg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Helena Holmlund, docent, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Olle Lundeberg, professor, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Claes Olsson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Expert : Mats Johansson, E kansliråd, fr.o.m. 2018-09-12 t.o.m. 2020-08-06
Expert : Frida Nannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-12 t.o.m. 2018-11-18
Expert : Ruth-Aida Nahum, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-19 t.o.m. 2020-08-06
Sekreterare : Tove Eliasson, fil.dr, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, avdelningsjurist, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Irén Norström, registrator, fr.o.m. 2019-08-20 t.o.m. 2020-08-13
Sekreterare : Kristian Persson Kern, senior utredare, fr.o.m. 2018-09-24 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Marija Vasilevska, student, fr.o.m. 2019-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Marija Vasilevska, student, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Marija Vasilevska, student, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Frida Widmalm, t.o.m. 2020-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:46 En gemensam angelägenhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
LSS-utredningen (S 2016:03) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
LSS-utredningen (S 2016:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-05-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:40, dir. 2017:92, dir. 2017:120 och 2018:35
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:88 Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättning Del 1 & 2
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Malmborg, f.d. särskild utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-01-10
Särskild utredare : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-05-26 t.o.m. 2017-07-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-12-15
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-05-22
Sakkunnig : Malin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-01-31
Sakkunnig : Susanna Pålsson Alstergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-01-16
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Andreas Ådahl, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Lena Carp, inspektör, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Signe Holmlund Armerin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Cecilia Molinder Berglund, jurist, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef i Funktionsrätt i Sverige, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-12-15
Expert : , Kölhed, Pelle 2:e vice ordförande Handikappförbundet (HSO), fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Jenny Rehnman, avdelningschef, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-05-22
Expert : Mille Salomaa, utredare, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Håkan Thomsson, förbundsordförande Synskadades riksförbund (SRF), fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Bengt /L Eliasson
Cecilia /M Widegren
Per /C Lodenius
Emma /KD Henriksson
Carina /SD Herrstedt
Mikael /S Dahlqvist
Maj /V Karlsson
Stefan /MP Nilsson
Sekreterare : Brigitta Hultblad, analytiker, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Helena Höög, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Mattias Ossowicki, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Marie Stegard Lind, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Anders Viklund, fr.o.m. 2016-06-27 t.o.m. 2019-01-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:88 Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
ToR-utredningen. Utredningen om trygghetssystemen och internationell rörlighet (S 2014:17) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
ToR-utredningen. Utredningen om trygghetssystemen och internationell rörlighet (S 2014:17)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:109 och dir. 2015:133
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 405 10 00
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:5 Svensk social trygghet i en globaliserad värld
Medverkande :
Särskild utredare : Per Åkesson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2017-01-31
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-29
Sakkunnig : Joakim Beck-Friis, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-13
Sakkunnig : Katarina Fried, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-08
Sakkunnig : Johanna Gokall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Parthena Hantzaridou, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Stefan Härmä, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-27
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-04-12
Sakkunnig : Kristin Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-08-14
Sakkunnig : Kristin Sinclair, departementsekreterare, fr.o.m. 2016-04-13
Sakkunnig : Malin Skäringer, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-29 t.o.m. 2015-12-14
Sakkunnig : Joakim Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-15 t.o.m. 2016-10-16
Sakkunnig : Jennie Waldelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-04-28
Sakkunnig : Emma Wännström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-04-29 t.o.m. 2016-11-30
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-04-28
Sakkunnig : Madeleine Öhberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-29
Sakkunnig : Charlotta Örn, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-17
Expert : Pia Blank Thörnroos, rättslig expert, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Thomas Erhag, docent, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Emma Holm, jur.dr., fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Kent Larsson, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Jaan Paju, doktorand, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Kjell Skoglund, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Ulf Staffansson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2014-09-01
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, fr.o.m. 2014-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Brita Kaltenbrunner Bernitz, fr.o.m. 2014-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Maria Karlman Noleryd, fr.o.m. 2014-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Wenche Skoglund, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Niklas Österlund, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:5 Svensk social trygghet i en globaliserad värld [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman