Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om finansiell samordning mellan hälso- och sjukvård och sjukförsäkring (S 2017:04)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om finansiell samordning mellan hälso- och sjukvård och sjukförsäkring (S 2017:04) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Vivianne Macdisi  []  ( Särskild utredare )
Joakim Beck-Friis  []  ( Sakkunnig )
Klara Granat  []  ( Sakkunnig )
Leo Gumpert  []  ( Sakkunnig )
Hans Hagelin  []  ( Sakkunnig )
Kristoffer Lundberg  []  ( Sakkunnig )
Frida Nannesson  []  ( Sakkunnig )
Lisa Ståhlberg  []  ( Sakkunnig )
Peter Wollberg  []  ( Sakkunnig )
Jan Larsson  []  ( Sekreterare )
Susanna Pålsson Alstergren  []  ( Sekreterare )
Kristian Örnelius  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om finansiell samordning mellan hälso- och sjukvård och sjukförsäkring (S 2017:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-04-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:80 Samspel för hälsa - Finansiell samordning mellan hälso- och sjukvård och sjukförsäkring
Medverkande :
Särskild utredare : Vivianne Macdisi, landstingsråd, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Joakim Beck-Friis, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-21 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Klara Granat, kansliråd, fr.o.m. 2017-08-22 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Leo Gumpert, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-22 t.o.m. 2018-01-31
Sakkunnig : Hans Hagelin, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-22 t.o.m. 2018-07-05
Sakkunnig : Kristoffer Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-22 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Frida Nannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-22 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-22 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Jan Larsson, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Susanna Pålsson Alstergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-12-21 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Kristian Örnelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman