Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Expertgruppen för digitala investeringar (Fi 2017:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Expertgruppen för digitala investeringar (Fi 2017:04) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:72 Expertgruppen för digitala investeringar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 9 ♂ 4 ) :

Kristina Alsér  []  ( Ordförande )
Peter Frey  []  ( Ledamot )
Martin Johansson  []  ( Ledamot )
Magnus Mähring  []  ( Ledamot )
Lena Nyberg  []  ( Ledamot )
Sofia Wallström  []  ( Ledamot )
Katarina von Goës  []  ( Kanslichef )
Rodabe Alavi  []  ( Sekreterare )
Matilda Hultgren  []  ( Sekreterare )
Giusi Mulara  []  ( Sekreterare )
Anders Nyström  []  ( Sekreterare )
Erika Rewelj  []  ( Sekreterare )
Helena Åman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Expertgruppen för digitala investeringar (Fi 2017:04)


Beteckning : Fi 2017:04
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2019-03-04
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-06-08
Direktiv för expertgruppen, se dir. 2017:62 och dir. 2017:118
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Alsér, Kristina, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Frey, Peter, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Johanssson, Martin, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Mähring, Magnus, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Nyberg, Lena, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Wallström, Sofia, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Kanslichef : von Goës, Katarina, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Alavi, Rodabe, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Hultgren, Matilda, fr.o.m. 2017-11-13 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Mulara, Giusi, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-09-15
Sekreterare : Nyström, Anders, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Rewelj, Erika, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Åman, Helena, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2018-08-31

Rapporter

SOU 2018:04Expertgruppen för digitala investeringar – Slutrapport

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman