Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetDir. 2017:62 En expertgrupp för digitala investeringar

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2017:62 En expertgrupp för digitala investeringar ( 8 sidor )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Finansdepartementet :

Expertgruppen för digitala investeringar (Fi 2017:04) [ Avslutad 2018 ]

Expertgruppen för digitala investeringar (Fi 2017:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-08
Direktiv för expertgruppen, se dir. 2017:62 och dir. 2017:118
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:04 Expertgruppen för digitala investeringar - Slutrapport
Medverkande :
Ordförande : Kristina Alsér, f.d. landshövding, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Peter Cto Frey, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Martin Johanssson, civilekonom, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Magnus Mähring, professor, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Lena Nyberg, senior vice president, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Kanslichef : Katarina IT- von Goës, och utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Rodabe Alavi, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Matilda Hultgren, kansliråd, fr.o.m. 2017-11-13 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Giusi Mulara, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-09-15
Sekreterare : Anders Nyström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Erika Rewelj, kommunikationsstrateg, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Helena Åman, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2018-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Kristina Alsér  [] ( Ordförande )
Peter Cto Frey  [] ( Ledamot )
Magnus Mähring  [] ( Ledamot )
Lena Nyberg  [] ( Ledamot )
Sofia Wallström  [] ( Ledamot )
Rodabe Alavi  [] ( Sekreterare )
Matilda Hultgren  [] ( Sekreterare )
Giusi Mulara  [] ( Sekreterare )
Anders Nyström  [] ( Sekreterare )
Erika Rewelj  [] ( Sekreterare )
Helena Åman  [] ( Sekreterare )
Martin Johansson  [] ( Ledamot )
Katarina von Goës  [] ( Kanslichef )
Betänkande av utredningen

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:72 Expertgruppen för digitala investeringar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till dir. 2017:62

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2021-12-12 av Sören Öman