Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om regleringen av biobanker (S 2016:04)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om regleringen av biobanker (S 2016:04) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 12 ♂ 8 ) :

Johanna Adami  []  ( Särskild utredare )
Anna Ax  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Friberg  []  ( Sakkunnig )
Stefan Karlsson  []  ( Sakkunnig )
Mårten Kristiansen  []  ( Sakkunnig )
Frida Persson  []  ( Sakkunnig )
Elin Swedenborg  []  ( Sakkunnig )
Tesi Aschan  []  ( Expert )
Karin Eriksson  []  ( Expert )
Peter Höglund  []  ( Expert )
Mårten Jansson  []  ( Expert )
Rita Jedlert  []  ( Expert )
Jonas Jeppson  []  ( Expert )
Martina Lindkvist  []  ( Expert )
Pål Resare  []  ( Expert )
Caroline Sundholm  []  ( Expert )
Lennart Åkerblom  []  ( Expert )
Eva Bucksch  []  ( Sekreterare )
Sonja Eaker Fält  []  ( Sekreterare )
Hedvig Landahl  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om regleringen av biobanker (S 2016:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-05-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:40 För dig och för alla
SOU 2018:4 Framtidens biobanker
Medverkande :
Särskild utredare : Johanna Adami, rektor, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Anna Ax, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Fredrik Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2016-11-03
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-03-12
Sakkunnig : Mårten Kristiansen, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Frida Persson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Elin Swedenborg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Tesi Aschan, jurist, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Karin Eriksson, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Peter Höglund, professor, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Mårten Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Rita Jedlert, direktör, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Jonas Jeppson, verksjurist, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Martina Lindkvist, jurist, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Pål Resare, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Caroline Sundholm, inspektör, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Lennart Åkerblom, senior expert, fr.o.m. 2015-11-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Eva Bucksch, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2018-01-29
Sekreterare : Sonja Eaker Fält, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Hedvig Landahl, fr.o.m. 2016-09-10 t.o.m. 2018-01-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman