Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om genomförande av NIS-direktivet (Ju 2016:11)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om genomförande av NIS-direktivet (Ju 2016:11) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 14 ♂ 15 ) :

Stefan Strömberg  []  ( Särskild utredare )
Per Ekegren  []  ( Ledamot )
Elisabeth Ekstrand  []  ( Ledamot )
Stefan Larsson  []  ( Ledamot )
Anders Lindgren  []  ( Ledamot )
Torbjörn Mellblom  []  ( Ledamot )
Pär Nygårds  []  ( Ledamot )
Margareta Palmquist  []  ( Ledamot )
Kim Reenaas  []  ( Ledamot )
Gunilla Roos  []  ( Ledamot )
Jörgen Sandström  []  ( Ledamot )
Per-Olof Ström  []  ( Ledamot )
Tina Stödberg  []  ( Ledamot )
Jeanna Thorslund  []  ( Ledamot )
Dan Leeman  []  ( Sakkunnig )
Henrik Moberg  []  ( Sakkunnig )
Mia Persson  []  ( Sakkunnig )
Jörgen Samuelsson  []  ( Sakkunnig )
Mia Arblom  []  ( Expert )
Henrik Christiansson  []  ( Expert )
Britt-Marie Jönsson  []  ( Expert )
Arvid Kjell  []  ( Expert )
Markus Lind  []  ( Expert )
Annette Norman  []  ( Sekreterare )
Malin Stensbäck  []  ( Sekreterare )
Linda Ericson  []  ( Expert )
Satu Hallikainen  []  ( Ledamot )
Josefine Östfeldt  []  ( Expert )
Satu Hallikainen   []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om genomförande av NIS-direktivet (Ju 2016:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:36 Informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, lagman, fr.o.m. 2016-05-02
Ledamot : Per Ekegren, säkerhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Elisabeth Ekstrand, chefsjurist, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Linda Eriksson, handläggare, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Satu Hallikainen, it-säkerhetssamordnare, fr.o.m. 2016-10-28
Ledamot : Stefan Larsson, säkerhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Anders Lindgren, riskexpert, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Torbjörn Mellblom, säkerhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Pär Nygårds, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Margareta Palmquist, utredare, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Kim Reenaas, verksjurist, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Gunilla Roos, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Jörgen Sandström, sektionschef, fr.o.m. 2016-10-26
Ledamot : Per-Olof Ström, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Tina Stödberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-05 t.o.m. 2016-10-27
Ledamot : Jeanna Thorslund, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-10-05 t.o.m. 2016-10-25
Sakkunnig : Dan Leeman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-10-05
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-05
Sakkunnig : Mia Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-10-05
Sakkunnig : Jörgen Samuelsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Mia Arblom, avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Henrik Christiansson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Linda Ericsson, ansvarig internationella affärer, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Britt-Marie Jönsson, jurist, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Arvid Kjell, informationssäkerhetsexpert, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Markus Lind, jurist, fr.o.m. 2016-11-23
Expert : Josefine IT-säkerhetschef Östfeldt, fr.o.m. 2016-10-05
Sekreterare : Annette Norman, fr.o.m. 2016-05-02
Sekreterare : Malin Stensbäck, fr.o.m. 2016-08-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman