Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annette Norman

Sök kontaktuppgifter till Annette Norman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annette Norman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annette Norman medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om vissa säkerhetsskyddfrågor (Ju 2017:08) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om vissa säkerhetsskyddfrågor (Ju 2017:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:32 och dir. 2018:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:82 Kompletteringar till den nya säkerhetsskyddslagen
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, lagman, fr.o.m. 2017-05-02 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Margareta Gårdmark-Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Dan Leeman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Mia Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Mats Rundström, kansliråd, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Ewa Bokwall, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Anders Edholm, överste, fr.o.m. 2017-07-06 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Karin Erlandsson, rådman, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Linda Escar, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Alireza Hafezi, säkerhetsskyddschef, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Sven Johnard, verksjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-01-25
Expert : Anders Lagerwall, t.f. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2017-09-13
Expert : Lena M Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Kristina Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Annette Norman, ämnesråd, fr.o.m. 2018-01-09 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Jesper Rikala, strategisk expert, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Joanna Rutkowska, verksjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Ylva Söderlund, fr.o.m. 2017-08-11 t.o.m. 2018-01-25
Expert : Anna Trulsson, myndighetsjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Johanna Kallifatides, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Anders Ljungqvist Lagerwall, tf. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2017-09-14 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Annette Norman, utredningssekreterare, fr.o.m. 2017-05-02 t.o.m. 2018-01-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:82 Kompletteringar till den nya säkerhetsskyddslagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av NIS-direktivet (Ju 2016:11) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om genomförande av NIS-direktivet (Ju 2016:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:36 Informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, lagman, fr.o.m. 2016-05-02
Ledamot : Per Ekegren, säkerhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Elisabeth Ekstrand, chefsjurist, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Linda Eriksson, handläggare, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Satu Hallikainen, it-säkerhetssamordnare, fr.o.m. 2016-10-28
Ledamot : Stefan Larsson, säkerhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Anders Lindgren, riskexpert, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Torbjörn Mellblom, säkerhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Pär Nygårds, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Margareta Palmquist, utredare, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Kim Reenaas, verksjurist, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Gunilla Roos, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Jörgen Sandström, sektionschef, fr.o.m. 2016-10-26
Ledamot : Per-Olof Ström, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Tina Stödberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-05 t.o.m. 2016-10-27
Ledamot : Jeanna Thorslund, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-10-05 t.o.m. 2016-10-25
Sakkunnig : Dan Leeman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-10-05
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-05
Sakkunnig : Mia Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-10-05
Sakkunnig : Jörgen Samuelsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Mia Arblom, avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Henrik Christiansson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Linda Ericsson, ansvarig internationella affärer, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Britt-Marie Jönsson, jurist, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Arvid Kjell, informationssäkerhetsexpert, fr.o.m. 2016-10-05
Expert : Markus Lind, jurist, fr.o.m. 2016-11-23
Expert : Josefine IT-säkerhetschef Östfeldt, fr.o.m. 2016-10-05
Sekreterare : Annette Norman, fr.o.m. 2016-05-02
Sekreterare : Malin Stensbäck, fr.o.m. 2016-08-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:36 Informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om säkerhetsskyddslagen (Ju 2011:14) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om säkerhetsskyddslagen (Ju 2011:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:94, dir. 2014:14 och dir. 2014:133
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Garnisonen, tel. 08- 405 38 12 (Erlandsson), tel. 08-405 23 33 (Waern)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:25 En ny säkerhetsskyddslag
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, f.d. ordförande i Högsta Förvaltningsdomstolen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Nils Gunnar Billinger, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : John Ahlberk, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2012-07-31
Expert : Emily Alfvén Nickson, föredragande, fr.o.m. 2012-09-26 t.o.m. 2013-03-19
Expert : Göran Berg, representant för Transportstyrelsen, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2013-05-21
Expert : Ulrica Clerton, verksjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Stefan Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-04-16 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Jens Johanson, enhetschef, fr.o.m. 2013-05-22 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Britt-Marie Jönsson, jurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Eva Melander Tell, kanslichef, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2012-09-25
Expert : Roger Nordh, överste, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Annette Norman, programgruppledare, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Göran Olsson, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2014-08-24
Expert : Göran Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Anders Sjöborg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Johan Sjöö, bitr. säkerhetspolischef, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Patrik Skogh, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-10-19
Expert : Izla Staifo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-05-06 t.o.m. 2014-08-24
Expert : Chris Stattin Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Evelina Säfwe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2014-05-05
Expert : Ulrika Söderqvist, enhetschef, fr.o.m. 2013-03-20 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Ulrika Söderqvist, enhetschef, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Thomas Wallander, jurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Ida Wettervik, kansliråd, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-03-17
Sekreterare : Karin Erlandsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-23 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Helene Lövung, rådman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Martin Waern, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Biträdande sekreterare : Lotta Skarp, jur.kand., fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:25 En ny säkerhetsskyddslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om föräldraskap vid assisterad befruktning (Ju 2005:13) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om föräldraskap vid assisterad befruktning (Ju 2005:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:115
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, 103 33 STOCKHOLM,Regeringsgatan 30-32, tel. 405 37 73 (Norman)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:3 Föräldraskap vid assisterad befruktning
Medverkande :
Särskild utredare : Kristina Rennerstedt, generaldirektör, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2007-01-31
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2006-09-10
Sakkunnig : Johanna Lithman Sola, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Sakkunnig : Niklas Ljungren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2006-06-08
Sakkunnig : Helena Norberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-09 t.o.m. 2007-01-18
Sakkunnig : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Sören Andersson, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Max Granström, chefsjurist, fr.o.m. 2006-01-26 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Anna Singer, docent, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Sekreterare : Annette Norman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-11-14 t.o.m. 2007-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:3 Föräldraskap vid assisterad befruktning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman