Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2015 års vallagsutredningen (Ju 2015:12)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2015 års vallagsutredningen (Ju 2015:12) [ Avslutad 2016 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 8 ♂ 8 ) :

Svante Johansson  []  ( Särskild utredare )
Anna Blomberg  []  ( Expert )
Paula Blomqvist  []  ( Expert )
Håkan Eriksson  []  ( Expert )
Petra Forslid  []  ( Expert )
Madeleine Kanold  []  ( Expert )
Henrik Oscarsson  []  ( Expert )
Elisabet Rune  []  ( Sekreterare )
Mats Einarsson  []  ( Ledamot )
Helena Höij  []  ( Ledamot )
Carin Jämtin  []  ( Ledamot )
Jonas Millard  []  ( Ledamot )
Marta Obminska  []  ( Ledamot )
Fredrik Persson  []  ( Ledamot )
Mathias Sundin  []  ( Ledamot )
Per-Ingvar Johnsson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2015 års vallagsutredningen (Ju 2015:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-10-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:104
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:71 Snabbare omval och förstärkt skydd för valhemligheten
Medverkande :
Särskild utredare : Svante Johansson, O justitieråd, fr.o.m. 2015-11-02 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Anna Blomberg, funktionschef, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Paula Blomqvist, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Petra Forslid, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Madeleine Kanold, chefsjurist, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Henrik Oscarsson, professor, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Sekreterare : Elisabet Rune, justitiesekreterare, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2016-11-13
Ledamot : Mats Einarsson, kommunalråd, fr.o.m. 2016-03-17
Ledamot : Helena Höij, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Per-Ingvar Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Carin Jämtin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Jonas Millard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Marta Obminska, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Fredrik Persson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Mathias Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman