Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Paula Blomqvist

Sök kontaktuppgifter till Paula Blomqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Paula Blomqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Paula Blomqvist medverkat i ( 7 st. ):

2020 års valutredning (Ju 2020:08) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
2020 års valutredning (Ju 2020:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:30, 2021:75
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 17 december 2021.
Medverkande :
Ordförande : Lena Hjelm-Wallén, tid. statsråd och vice statsminister, fr.o.m. 2020-03-26
Ledamot : Daniel Andersson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Martin Andreasson, kanslichef, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Lars Bryntesson, regionpolitiker, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Ida Drougge, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Annika Eclund, fd. riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2021-02-09
Ledamot : Bruno Kaufmann, journalist, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Magnus Kolsjö, förbundsordförande, fr.o.m. 2021-02-10
Ledamot : Fredrik Lindahl, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Erik Ottosson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Michael Rubbestad, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Per Schöldberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Sakkunnig : Paula Blomqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-06
Sakkunnig : Golshanak Fatahian, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Åsa Ahl, gruppchef, fr.o.m. 2020-10-14
Expert : Anna Blomberg, funktionschef, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2021-09-09
Expert : Eva Debels, kanslichef, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Linda Escar, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2020-10-13
Expert : Martin Lidhamn, handläggare, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Anna Nyqvist, kanslichef, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Cecilia Persson, kanslichef, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Lars-Åke Ström, jurist, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2020-09-20
Expert : Jan Teorell, professor, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Ulrica Åsberg, länsjurist, fr.o.m. 2021-09-10
Sekreterare : Kristina Lemon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2020-04-20
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2020-09-21 t.o.m. 2021-01-28
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-01-29 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-01-29 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-04-01 t.o.m. 2021-10-15
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-10-16 t.o.m. 2021-10-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-11-01 t.o.m. 2021-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:7 Förstärkt skydd för väljarna vid röstmottagningen [ pdf |Paragraftecken ]
2015 års vallagsutredningen (Ju 2015:12) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
2015 års vallagsutredningen (Ju 2015:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-10-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:104
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:71 Snabbare omval och förstärkt skydd för valhemligheten
Medverkande :
Särskild utredare : Svante Johansson, O justitieråd, fr.o.m. 2015-11-02 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Anna Blomberg, funktionschef, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Paula Blomqvist, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Petra Forslid, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Madeleine Kanold, chefsjurist, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Henrik Oscarsson, professor, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-10-30
Sekreterare : Elisabet Rune, justitiesekreterare, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2016-11-13
Ledamot : Mats Einarsson, kommunalråd, fr.o.m. 2016-03-17
Ledamot : Helena Höij, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Per-Ingvar Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Carin Jämtin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Jonas Millard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Marta Obminska, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Fredrik Persson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Ledamot : Mathias Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2016-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:104 Snabbare omval och förstärkt skydd för valhemligheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:71 Snabbare omval och förstärkt skydd för valhemligheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medieutredningen (Ku 2015:01) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Medieutredningen (Ku 2015:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:26 och dir. 2016:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:94 Medieborgarna & medierna - En digital värld av rättigheter, skyldigheter - möjligheter och ansvar
SOU 2016:80 En gränsöverskridande mediepolitik. För upplysning, engagemang och ansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Anette Novak, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-03-09 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Emma Alskog, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-04-24
Expert : Filippa Avas Olsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Sofie Berg Cormier, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Paula Blomqvist, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-08-09
Expert : Anders Hektor, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Pia Kjellander, ämnesråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-27
Expert : Martin Persson, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Daniel Wohlgemuth, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Maria Östling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2016-11-07
Gunilla Carlsson, C led. av riksdagen /S
Tobias Smedberg, lokalpolitiker i Uppsala /V
Nicklas Malmberg, led. av riksdagen /MP
Maria Abrahamsson, led. av riksdagen /M
Anders Åkesson, led. av riksdagen (C
Andreas Carlson, led. av riksdagen /KD
Angelica Bengtsson, led. av riksdagen /SD
, Malmström, Åsa lokalpolitiker (L - ersattes i januari 2016 av Mathias Sundin, led. av riksdagen /L
Kommunikatör : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2015-06-14
Kommunikatör : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2016-09-04
Kommunikatör : Lukasz Lindell, fr.o.m. 2015-06-11 t.o.m. 2016-11-13
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-11-21
Sekreterare : Sookia Carlsson, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2015-06-14
Sekreterare : Anna Dingertz, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Martina Wagner, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-11-02
Sekreterare : Oscar Westlund, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:26 En mediepolitik för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:14 Tilläggsdirektiv till Medieutredningen (Ku 2015:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om politisk information i skolan (U 2014:13) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om politisk information i skolan (U 2014:13)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-08-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:117 och dir. 2015:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:4 Politisk information i skolan - ett led i demokratiuppdraget
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Hirschfeldt, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-01-12
Expert : Paula Blomqvist, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2016-01-12
Expert : Cecilia Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-15 t.o.m. 2016-01-12
Expert : Anders Fredriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2014-12-14
Expert : Lotta Lerwall, universitetslektor, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2016-01-12
Expert : David Törngren, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2016-01-12
Expert : Ulf Walther, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-08 t.o.m. 2016-01-12
Expert : Lars Werner, ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2016-01-12
Expert : Hugo Wester, expert, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2016-01-12
Sekreterare : Karolina Gustafsson, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2016-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:4 Politisk information i skolan – ett led i demokratiuppdraget [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Demokratiutredningen (Ju 2014:19) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Demokratiutredningen (Ju 2014:19)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:111
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:96 Låt fler forma framtiden! Forskarantologi
SOU 2016:5 Låt fler forma framtiden! Del A + B
Medverkande :
Särskild utredare : Olle Wästberg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2014-07-17 t.o.m. 2016-01-18
Expert : Ahmad Azizi, demokratiutvecklare, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lars Berge-Kleber, förste vice ordförande i Handikappsförbunden, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Paula Blomqvist, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Bojan Brstina, verksamhetsansvarig SIOS Antidiskrimineringsbyrå, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Hanna Bäck, professor, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Tiina Ekman, utredare för ungdoms- och civilsamhällsfrågor, fr.o.m. 2015-02-09 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Josefin Gustavsson, utredare, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Nicklas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-09-20
Expert : Lena Langlet, sektionschef Svergies Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Johan Lidmark, enhetschef region Skåne, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Nils-Olof Parfa, ledamot i styrgruppen för Ung minoritet, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Christina Rogestam, förbundsordförande Sveriges pensionärsförbund, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Reza Saleh, programansvarig Berättarministeriet, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lisbeth Staaf Igelström, styrelseledamot i Pensionärernas riksorganisation, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Jesper Strömbäck, professor, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Andrea Törnestam, styrelseledamot Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Mikael Wahldén, utredare Myndigheten för Delaktighet, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-09-20
Expert : Daniel Wolgemunth, utredare för ungdoms- och civilsamhällsfrågor, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-02-08
Expert : Gertrud Åström, ordförande Sveriges Kvinnolobby, fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Michael Anefur, distriktsordförande, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Gulan Avci, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2014-10-19
Ledamot : Robert Hannah, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Berit Högman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Anna Hövenmark, kommunalråd, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Bruno Kaufmann, kommunpolitiker, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionslandstingsråd, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Jessika Wilhelmsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Ledamot : Jonas Åkerlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-12-15
Sekreterare : Daniel Lindvall, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2016-01-18
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2015-04-08 t.o.m. 2015-08-02
Sekreterare : Susanne Stenberg, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2015-12-22
Sekreterare : Adiam Tedros, fil.dr., fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-12-15
Biträdande sekreterare : Matilda Wärmark, statsvetare, fr.o.m. 2014-09-08 t.o.m. 2016-01-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:96 Låt fler forma framtiden! – Forsakantologi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2016:5 Låt fler forma framtiden! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2011 års vallagskommitté (Ju 2011:13) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
2011 års vallagskommitté (Ju 2011:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2011:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
2012:94 Proportionalitet i val samt förhandsanmälan av partier och kandidater
SOU 2013:24 E-röstning och andra valfrågor
Medverkande :
Ordförande : Bengt Nilsson, Åke f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2011-10-27 t.o.m. 2013-04-30
Ledamot : Max Andersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Lars Beckman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Josef Fransson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Mats Gerdau, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Karin Granbom Ellison, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Billy Gustafsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Helena Höij, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Carin Jämtin, partisekreterare, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Åsa Torstensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Ann-Britt Åsebol, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Anna Blomberg, länsjurist, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Paula Blomqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Klara Cederlund, ämnesråd, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Anders Hektor, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Jan Hult, f.d kanslichef, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Kristina Lemon, stf. kanslichef, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Cecilia Persson, huvudföredraganden i Valprövningsnämnden, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Sekreterare : Lars-Åke Ström, hyresråd, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:97 Översyn av valsystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för förstärkning av den kommunala demokratins funktionssätt (Fi 2010:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Kommittén för förstärkning av den kommunala demokratins funktionssätt (Fi 2010:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-05-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:30 Vital kommunal demokrati
Medverkande :
Ordförande : Stig Nyman, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2012-05-07
Ledamot : Karl Gustav Abramsson, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Berit Andnor, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2011-08-08
Ledamot : Stellan Bojerud, fr.o.m. 2011-02-15
Ledamot : Hans Ekström, fr.o.m. 2011-09-29
Ledamot : Agneta Granberg, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Gustaf Hoffstedt, fr.o.m. 2011-02-15
Ledamot : Anna Hövenmark, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Irene Oskarsson, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Lars Persson, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Karin Thomasson, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Sven-Åke Toresen, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Hans Wallmark, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Marie-Louise Wernersson, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Paula Blomqvist, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Marcus Brixskiöld, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2011-09-28
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2010-11-01
Expert : Eva Eklund, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Emil Högberg, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2010-11-30
Expert : Johan Höök, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Anna Lindström, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Mathias Säfsten, fr.o.m. 2010-08-01
Huvudsekreterare : Katarina Sundberg, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2012-05-13
Sekreterare : Markus Olsson, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2012-05-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:53 Förstärkning av den kommunala demokratins funktionssätt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:30 Vital kommunal demokrati [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman