Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Datalagringsutredningen (Ju 2014:25)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Datalagringsutredningen (Ju 2014:25) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 3 ♂ 9 ) :

Sten Heckscher  []  ( Särskild utredare )
Emily Alfvén Nickson  []  ( Expert )
Eva Bloch  []  ( Expert )
Sören Clerton  []  ( Expert )
Iain Cameron  []  ( Expert )
Fredrik Hallström  []  ( Expert )
Lars Korsell  []  ( Expert )
Staffan Lindmark  []  ( Expert )
Ulf Malm  []  ( Expert )
Tomas Nilsson  []  ( Expert )
Nicole Thorell  []  ( Expert )
Daniel Eriksson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Datalagringsutredningen (Ju 2014:25)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:101
Lokal : Rosenbad 4, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 34 14 (Eriksson)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:31 Datalagring och integritet
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, f.d. ordförande i Högsta Förvaltningsdomstolen, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Emily Alfvén Nickson, enhetschef, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Eva Bloch, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-03 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Sören Clerton, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2014-12-03 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Iain Cameron, professor, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Fredrik Hallström, operativ ledare, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Lars Korsell, enhetschef, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Staffan Lindmark, jurist, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Ulf Malm, föredragande, fr.o.m. 2015-01-07 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Nicole Thorell, utredare, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Daniel Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-10-13 t.o.m. 2015-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman