Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Mått på livskvalitet (Fi 2014:09)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Mått på livskvalitet (Fi 2014:09) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Robert Erikson  []  ( Särskild utredare )
Tanja von Brünken  []  ( Expert )
Andreas Giaever  []  ( Expert )
Leo Gumpert  []  ( Expert )
Ingrid Hasselsten  []  ( Expert )
Anna Hedberg  []  ( Expert )
Anton Lager  []  ( Expert )
Anders Ljungberg  []  ( Expert )
Tom Nilstierna  []  ( Expert )
Petra Otterblad-Olausson  []  ( Expert )
Petronella Troselius  []  ( Expert )
Nina Waldenström  []  ( Expert )
Anton Blanck  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Mått på livskvalitet (Fi 2014:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:56 Får vi det bättre? Om mått på livskvalitet
Medverkande :
Särskild utredare : Robert Erikson, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-06-08
Expert : Tanja von Brünken, fr.o.m. 2014-06-25
Expert : Andreas Giaever, fr.o.m. 2014-06-25
Expert : Leo Gumpert, fr.o.m. 2014-06-25
Expert : Ingrid Hasselsten, fr.o.m. 2014-09-24
Expert : Anna Hedberg, fr.o.m. 2014-06-25
Expert : Anton Lager, fr.o.m. 2014-06-25
Expert : Anders Ljungberg, fr.o.m. 2014-06-25
Expert : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2014-06-25
Expert : Petra Otterblad-Olausson, fr.o.m. 2014-06-26
Expert : Petronella Troselius, fr.o.m. 2014-06-25 t.o.m. 2014-09-23
Expert : Nina Waldenström, fr.o.m. 2014-06-25
Sekreterare : Anton Blanck, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-06-11

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman