Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2012 års studiehjälpsutredning (U 2012:02)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2012 års studiehjälpsutredning (U 2012:02) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 13 ♂ 6 ) :

Anders Franzén  []  ( Särskild utredare )
Cecilia Blomberg  []  ( Sakkunnig )
Carina Cronsioe  []  ( Sakkunnig )
Johanna Fryksmark  []  ( Sakkunnig )
Susanna Larsson  []  ( Sakkunnig )
Jessica Löfvenholm  []  ( Sakkunnig )
Linda Norman Torvang  []  ( Sakkunnig )
Annika Stålnacke  []  ( Sakkunnig )
Carolina Östgren  []  ( Sakkunnig )
Jan Andersson  []  ( Expert )
Nils Andersson  []  ( Expert )
Eva-Lena Arefäll  []  ( Expert )
Vendela Enmarker  []  ( Expert )
Lena Jutdal  []  ( Expert )
Niklas Löfgren  []  ( Expert )
Daniel Bjerstedt  []  ( Sekreterare )
Anja Nordfeldt  []  ( Sekreterare )
Mårten Svensson Risdal  []  ( Sekreterare )
Eva Stina Lönngren  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2012 års studiehjälpsutredning (U 2012:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:122
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:52 Moderniserad studiehjälp
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Franzén, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2012-01-04 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2012-10-21
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-26 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Johanna Fryksmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Susanna Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Jessica Löfvenholm, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Eva-Stina Lönngren, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Linda Norman Torvang, departementsråd, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Annika Stålnacke, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Carolina Östgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2012-10-21
Expert : Jan Andersson, ekonomichef, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Nils Andersson, utredare, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Eva-Lena Arefäll, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Vendela Enmarker, verksjurist, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Lena Jutdal, utredare, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Niklas Löfgren, familjekonomisk talesperson, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Daniel Bjerstedt, fil.dr., fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Anja Nordfeldt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-25 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman