Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Nämndemannautredningen (Ju 2012:08)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Nämndemannautredningen (Ju 2012:08) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 22 st. ♀ 13 ♂ 9 ) :

Inger Söderholm  []  ( Särskild utredare )
Hjalmar Forsberg  []  ( Expert )
Bengt Ivarsson  []  ( Expert )
Marie Jönsson  []  ( Expert )
Lars Lassinantti  []  ( Expert )
Martina Löfstrand  []  ( Expert )
Karin Nacke  []  ( Expert )
Stefan Reimer  []  ( Expert )
Annika Sandström  []  ( Expert )
Eva Dannstedt Branting  []  ( Ledamot )
Kent Ekeroth  []  ( Ledamot )
Mattias Jonsson  []  ( Ledamot )
Johan Linander  []  ( Ledamot )
Lena Olsson  []  ( Ledamot )
Michael Rosenberg  []  ( Ledamot )
Paula Röttorp  []  ( Ledamot )
Caroline Szyber  []  ( Ledamot )
Gunilla Tjernberg  []  ( Ledamot )
Réka Gödri-Mártis  []  ( Sekreterare )
Katarina Eriksson  []  ( Expert )
Jan Andersson  []  ( Ledamot )
Emma Regnér  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Nämndemannautredningen (Ju 2012:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:49 Nämndemannauppdraget - breddad rekrytering och kvalificerad medverkan
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Söderholm, lagman, fr.o.m. 2012-05-31 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Katarina Erikssson, chefsåklagare, fr.o.m. 2012-07-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättslagman, fr.o.m. 2012-08-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Bengt Ivarsson, advokat, fr.o.m. 2012-08-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Marie Jönsson, chefsrådman, fr.o.m. 2012-08-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Lars Lassinantti, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-08-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Martina Löfstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-08-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Karin Nacke, enhetschef, fr.o.m. 2012-07-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2012-07-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Annika Sandström, kammarrättslagman, fr.o.m. 2012-07-12 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Jan Andersson R, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-08-07 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Eva Dannstedt Branting, oppositionsråd, fr.o.m. 2012-08-07 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Kent Ekeroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-08-07 t.o.m. 2012-11-18
Ledamot : Mattias Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-08-07 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Johan Linander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-08-07 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Lena Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-08-07 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Michael Rosenberg, kommunalråd, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Paula Röttorp, advokat, fr.o.m. 2012-08-07 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Caroline Szyber, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-10 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Gunilla Tjernberg, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2012-08-07 t.o.m. 2012-12-09
Sekreterare : Réka Gödri-Mártis, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Emma Regner, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman