Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om skärpningar i vapenlagstiftningen (Ju 2012:03)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om skärpningar i vapenlagstiftningen (Ju 2012:03) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Doris Högne Rydheim  []  ( Särskild utredare )
Mikaela Bexar  []  ( Expert )
Ann-Sofie Bodin  []  ( Expert )
Patrik Hertzman  []  ( Expert )
Mikael Lindman  []  ( Expert )
Peter Thorsell  []  ( Expert )
Gunnar Wärnberg  []  ( Expert )
Charlotte Biörklund Uggla  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om skärpningar i vapenlagstiftningen (Ju 2012:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-03-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:19
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:7 Skärpningar i vapenlagstiftningen
Medverkande :
Särskild utredare : Doris Högne Rydheim, rektor polishögskolan, fr.o.m. 2012-03-22 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Mikaela Bexar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Ann-Sofie Bodin, kansliråd, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Patrik Hertzman, förste forensiker, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Mikael Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Peter Thorsell, kommissarie och verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Gunnar Wärnberg, kriminalinspektör, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Charlotte Biörklund Uggla, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman